Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef polskiego banku centralnego grozi podjęciem kroków prawnych przeciwko kolegom członkom rady ustalającej stopy procentowe

Polski bank centralny jest uwikłany w wewnętrzny konflikt z gubernatorem Adamem Klapińskim i czterema członkami Rady Polityki Pieniężnej (RPC), która ustala stopy procentowe, i grozi, że zgłosi prokuraturom kolegów z rady za „złamanie zasad”. prawa”.

Chociaż nie wymienili tych, których oskarżali o wykroczenia, oświadczenie to nastąpiło po publicznej krytyki banku przez dwóch radnych powołanych przez kontrolowany przez opozycję Senat, wyższą izbę parlamentu.

W oświadczeniu wydanym przez Narodowy Bank Polski (NBP) we wtorek Glapiński i czterech innych członków RPP – Cezary Kochalski, Wiesław Janczyk, Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski – przypomnieli, że ustalanie stóp procentowych jest zabronione w polskim prawie. Angażować się w działalność publiczną inną niż praca naukowa, nauczanie lub pisanie.

Wskazywali również, że niektóre fragmenty posiedzeń i wyniki RPP powinny pozostać poufne do czasu ich oficjalnego ogłoszenia.

„Biorąc powyższe pod uwagę, naszym zdaniem nie tolerujemy i nie ujawniamy żadnych aktów naruszenia ww. ustawy i uważamy za zasadne złożenie w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” – podsumowuje oświadczenie.

W kolejnym oświadczeniu wydanym wczoraj przez NBP stwierdził: „Wypowiedzi dwóch z dziesięciu członków RPP… mogą trwale ingerować w wizerunek NBP i wpłynąć na stabilność systemu finansowego kraju”.

„Po raz pierwszy w historii NBP w RPP pojawiła się brutalna i bezwzględna polityka” – kontynuował raport, w którym sugerowano, że niektórzy członkowie rady „nie byli dobrze wychowani” i „nie znali zasad”. Współistnienie społeczne”.

Polskie media spekulują, że dwaj członkowie RPP wymienieni w raporcie, Joanna Tyrowicz i Przemysław Litwiniuk, weszli w tym roku do Izby Reprezentantów po powołaniu przez Senat, w którym większość ma opozycja.

READ  Złoto polskich mężczyzn na Beach Paraoli Slovenian Open

RPP składa się z Prezesa Banku i dziewięciu innych członków. Prezydent Andrzej Duda, sojusznik rządu; i przez Senat.

Sam Glapiński jest wieloletnim sojusznikiem Jarosława Kaczyńskiego, lidera rządzącego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), i był krytykowany przez opozycję za reprezentowanie interesów rządu, a nie samodzielne działanie. Zaprzeczył zarzutom i oskarżył opozycję o bezprawne grożenie mu.

Polski bank centralny zawiadomi prokuratorów o „nielegalnych groźbach” ze strony liderów opozycji wobec gubernatora

Tyrowicz został wybrany do RPP we wrześniu 2022 r. na sześcioletnią kadencję. Kilka dni po pierwszym spotkaniu, w którym uczestniczył w październiku, Tyrowicz zamieścił na LinkedIn własne stanowisko na temat bieżącej sytuacji gospodarczej i polityki pieniężnej.

– Polskie prawo nie pozwala mi komentować przebiegu tzw. tajnej części spotkania – przyznał. „Mogę tylko podzielić się moją opinią o prawdzie”. Opublikował poprawioną wersję najnowszego raportu NBP („Naprawiłem to dla Ciebie”), który jest publikowany po każdym posiedzeniu RPP.

Dyrowicz skrytykował brak analizy mechanizmów stojących za inflacją z 2019 r. i zauważył, że RPP „nie podjęła niezbędnych działań w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej” w Polsce. Inflacja jest obecnie najwyższa od 25 lat. We wrześniu było to 17,2%.

Tymczasem Przemysław Litwiniuk, który w styczniu wszedł do rady RPP, powiedział w poniedziałek na antenie TOK FM, że członkowie RPP mogą odwiedzać polski bank centralny tylko raz w tygodniu, w tym na spotkaniach RPP. Dodał, że może spotkać się z inspektorami NBP dopiero po uzyskaniu zgody urzędu gubernatora.

NBP zaprzeczył tym zarzutom, pisząc na Twitterze, że „członkowie RPP mają dostęp do wszystkich informacji i analiz NBP zgodnie z wcześniejszymi regulacjami RPP”.

Jednak w rozmowie z serwisem informacyjnym Gazeta.pl Tyrowicz powiedział, że w ciągu dziesięciu lat pracy na stanowisku doradcy ekonomicznego w NBP (2007-2017 współpraca z członkami RPP była zupełnie inna).

READ  Polska, Gruzja Komisja Międzyrządowa - Ministerstwo

„Członkowie RPP byli w naszym życiu na co dzień. Liczba analiz, jakie dla nich przygotowaliśmy, była bardzo duża. Odbyło się spotkanie wykonawcze RPP i dwudniowe spotkanie decyzyjne” – powiedział. „Teraz jest 3-4 godzinne spotkanie decyzyjne i to jest decyzja.”

Główne źródło obrazu: Narodowy Bank Polski/Flickr (poniżej CC BY-SA 2.0)