Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska przyłącza się do domagających się unijnych działań w sprawie wzrostu cen energii

23 września 2021 r. Słońce przebija się przez chmury za nieużywanym zbiornikiem na gaz w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

Bruksela, 30 września (IANS) Polska dołączyła do rosnącej grupy krajów poszukujących działań Unii Europejskiej w celu ograniczenia rosnących cen gazu i energii, ponieważ rządy podejmują działania mające na celu ochronę konsumentów przed nadmiernymi wpływami.

Ponieważ ścisła dystrybucja w gospodarkach wychodzących z epidemii Govt-19 zderza się z wysokim popytem, ​​referencyjne europejskie ceny gazu poszybowały w górę, podnosząc całkowite koszty energii elektrycznej.

Ministrowie środowiska UE omówią swoją reakcję na rosnące ceny 6 października, października. Kwestia ta zostanie omówiona na szczycie UE w dniach 21-22.

W dokumencie udostępnionym kolejnym rządom UE Polska stwierdziła, że ​​„zdecydowane kraje potrzebują elastyczności, aby wprowadzić szybkie i tymczasowe środki ochrony konsumentów i zapewnienia sprawiedliwego traktowania naszych firm”.

Komisja Europejska opracowuje „zestaw narzędzi”, który kraje mogą wykorzystać do reagowania na rosnące ceny energii bez naruszania zasad blokowych.

Państwa członkowskie UE często ustalają własną politykę energetyczną, a kraje, w tym Hiszpania, Włochy i Grecja, już zapowiedziały działania mające na celu obniżenie rachunków konsumenckich. Czytaj więcej

Nawiązując do niedawnych żądań Hiszpanii i Czech, polska gazeta zwróciła się do agencji Reuters o obserwowanie, jak Bruksela kontroluje wpływ uczestników rynków finansowych na ceny uprawnień do emisji CO2 w UE. Czytaj więcej

Analitycy twierdzą, że ceny gazu są głównym czynnikiem wzrostu kosztów energii elektrycznej, chociaż pewną rolę odegrały takie czynniki, jak rekordowo wysokie ceny rozliczeniowe CO2 i niska produkcja energii wiatrowej.

Polska stwierdziła również, że UE nie powinna pozwalać dostawcom gazu na nadużywanie swojej dominacji w manipulowaniu cenami. Nie wymienia żadnych firm.

Rosja odpowiadała za 43 proc. importu gazu do UE do 2020 r., a Moskwa spotkała się z oskarżeniami unijnych prawodawców, że nie wystarczy zwiększyć dostaw do Europy, przyczyniając się do inflacji. Czytaj więcej

READ  Skrajnie prawicowy poseł używa gaśnicy do gaszenia świecy chanukowej w parlamencie.

„Brak wykorzystania istniejących rurociągów i pojemności magazynowych w środku niedoborów dostaw jest wyraźną oznaką manipulacji na rynku” – powiedział polski rząd.

Wraz ze wzrostem cen energii państwa członkowskie w coraz większym stopniu przyglądają się polityce UE w zakresie zmian klimatycznych, w tym proponowanej cenie CO2 za paliwo wykorzystywane w budynkach i transporcie.

Środki obejmujące wielomiliardowe fundusze mające chronić konsumentów przed wrażliwymi kosztami paliw będą wymagały zgody Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej, zanim będą mogły zostać wprowadzone w ciągu najbliższych kilku lat.

„Projektując polityki energetyczno-klimatyczne, musimy zadbać o ich akceptację społeczną, w przeciwnym razie ich niepowodzenie będzie zagrożone” – powiedziała Polska.

Komisja Europejska twierdzi, że szybkie przejście na czystą energię ochroni Europę przed przyszłym wzrostem cen poprzez zmniejszenie jej zależności od importowanych paliw kopalnych. Czytaj więcej

raport Kate Upnet; Dodatkowy raport autorstwa Johna Lopatki redagowany przez Johna Salmersa i Davida Evansa

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.