Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef kosmosu Rosji mówi, że współpraca z Europą jest teraz „niemożliwa” w obliczu reperkusji wojny na Ukrainie

Szef kosmosu Rosji mówi, że współpraca z Europą jest teraz „niemożliwa” w obliczu reperkusji wojny na Ukrainie

Szef Rosyjskiej Agencji Kosmicznej powiedział w czwartek, że Europa zniszczyła współpracę, nakładając sankcje na jego agencję, a rakiety, które miały wystrzelić europejskie satelity, będą teraz używane przez rosyjskie firmy lub kraje przyjazne Moskwie.

Odnosi się to do około 10 pocisków, powiedział w wywiadzie dla chińskiej telewizji Dmitrij Rogozin, dyrektor Roscosmosu.

„W tym momencie, po tym, jak Europejska Agencja Kosmiczna i cała Unia Europejska zajęły szaleńcze stanowisko w sprawie zachowania [Russia’s] Rogozin powiedział, że jeśli specjalna operacja wojskowa na Ukrainie nałożyła sankcje na Roskosmos, to uważamy, że dalsza współpraca jest niemożliwa.

Podział przestrzeni kosmicznej wywarł namacalny wpływ od czasu, gdy 24 lutego Rosja najechała Ukrainę i została dotknięta falą międzynarodowych sankcji.

Zawieszenie współpracy w misji na Marsa i wystrzeleniu satelity

A Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) powiedziała w zeszłym tygodniu, że tak: Zawieszenie współpracy z Roscosmosem w misji łazika ExoMars Poszukać śladów życia na Marsie.

W poniedziałek brytyjski projekt satelitarny OneWeb poinformował, że zakontraktował SpaceX Elona Muska na wysłanie swoich satelitów na orbitę po tym, jak 4 marca wystrzelenie 36 satelitów z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostało odwołane z powodu żądań złożonych w ostatniej chwili przez Moskwę.

Rogozin powiedział, że wznowienie w jakiejś formie kosmicznej współpracy z Europą będzie możliwe tylko wtedy, gdy strona europejska pomyśli o tym, „co zniszczyła we własnych rękach” i przeprowadzi szczerą rozmowę z Moskwą.

Rogozin wcześniej powiedział, że sankcje wobec Rosji mogą „zniszczyć” amerykańsko-rosyjskie partnerstwo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której 30 marca mają wrócić na Ziemię dwóch Rosjan i Amerykanin.

READ  Japonia rezygnuje z zostania czwartym krajem, który wylądował na Księżycu po tym, jak jego sonda księżycowa zaciemniła się