Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sułtan Al Neyadi opowiada uczniom z Szardży o radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi w kosmosie

Sułtan Al Neyadi opowiada uczniom z Szardży o radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi w kosmosie

Astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi powiedział, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest narażona na śmieci kosmiczne, pożary i wycieki gazu, ale on i jego koledzy są przeszkoleni, aby radzić sobie z takimi sytuacjami kryzysowymi.

W czwartek rozmawiał na żywo ze stacji ze studentami z Sharjah Academy of Astronomy, Space Sciences and Technology.

Był to jeden z kilku telefonów, które dr Al Neyadi wykonuje w ramach inicjatywy informacyjnej Centrum Kosmicznego im. Mohammeda bin Rashida, znanej jako Wezwanie z kosmosu, w której rozmawia z entuzjastami kosmosu, głowami państw i studentami.

Student zapytał astronautę, jak poradziłby sobie w sytuacjach awaryjnych na stacji.

Dr Al Neyadi odpowiedział: „Z czasem dochodzimy do etapu specjalizacji w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, szczególnie w obszarach związanych z naprawami i konserwacją, takich jak moja specjalizacja w jednostce Columbus”.

„Poświęcamy znaczną ilość czasu na szkolenie specjalnie dla tej jednostki. Na przykład jednostka Columbus jest narażona na potencjalne uszkodzenia spowodowane przez kosmiczne śmieci… ale także grozi pożarem i możliwymi wyciekami toksycznych gazów.

Złożona sieć urządzeń i przewodów wewnątrz jednostki może być narażona na zdarzenia związane z pożarem.

„Jednak jako świetnie wyszkolony zespół jesteśmy dobrze przygotowani do radzenia sobie w takich sytuacjach”.

Columbus to amerykańska jednostka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która gości astronautów NASA i płaci pasażerom.

Śledź postępy

W ceremonii uczestniczył szejk Sultan bin Ahmed Al Qasimi, zastępca władcy Szardży, który powiedział dr Al Neyadi, że jest źródłem inspiracji dla arabskiej młodzieży.

„Jesteśmy bardzo dumni, że mamy cię na stacji kosmicznej, że reprezentujesz nas z wyróżnieniem… wykonujesz niesamowitą robotę” – powiedział.

READ  zobacz | Musimy opanować nasz problem kosmicznych śmieci

„Ściśle śledzimy wszystkie twoje działania na pokładzie stacji kosmicznej, w tym eksperymenty naukowe, przedsięwzięcia badawcze i nie tylko.

„Osobiście staram się śledzić twoje postępy i działania. Korzystam nawet z okazji, aby obserwować stację kosmiczną za każdym razem, gdy przelatuje ona nad niebem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czasami robiąc zdjęcia na pamiątkę”.

Dr Al Neyadi przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną 3 marca, aby przeprowadzić najdłuższą misję kosmiczną w świecie arabskim.

Jego sześciomiesięczna misja wkrótce dobiegnie końca, gdy wraz z trzema kolegami powróci na Ziemię w sierpniu.

Dr Al Neyadi osiągnął wiele pierwszych kroków w tej misji, w tym został pierwszym Arabem, który odbył spacer kosmiczny.

W kwietniu odważył się opuścić stację wraz z kolegą z NASA, Stephenem Bowenem, na siedmiogodzinną misję konserwacyjną.

Obecnie jest doświadczonym astronautą, wykonującym wiele różnych zadań w kosmosie, począwszy od prac naprawczych, badań naukowych, komunikacji z kontrolą misji, a skończywszy na obrazowaniu na profesjonalnym poziomie i działaniach informacyjnych.

W maju powitał na stacji kosmicznej dwóch saudyjskich astronautów, zwiększając liczbę Arabów w kosmosie do trzech.

Rayana Barnawi, która jako pierwsza Arabka udała się na misję kosmiczną, oraz Ali Al-Qarni polecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na ośmiodniowy pobyt.

Dr Al Neyadi przyjął ich na stacji z arabską gościnnością, oferując im daktyle i wodę, kiedy wchodzili przez śluzę powietrzną.

Zaktualizowano: 6 lipca 2023, 14:14