Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Student zostaje pierwszym astronomem amatorem, który odkrył księżyc krążący wokół Jowisza

Astronom-amator odkrył księżyc w nowiu krążący wokół Jowisza, po raz pierwszy zrobił to obywatel-naukowiec.

Amatorski obserwator gwiazd, Kai Lee, przelał dane zebrane w lutym 2003 roku przez naukowców z University of Hawaii i znalazł nowego członka konstelacji Karmi, grupy 22 innych małych księżyców krążących wokół gazowego giganta w kierunku przeciwnym do jego rotacji.

Księżyc w nowiu, wstępnie nazwany EJc0061 i przynoszący całkowitą liczbę księżyców do 80 (jak dotąd), jest prawdopodobnie segmentem księżyca karmicznego Jowisza i jest częścią konstelacji karmicznej, grupy 22 innych księżyców.

Było to jednak wielkie odkrycie, które Lee określił jako „letnie hobby przed powrotem do szkoły”.

„Z dumą mogę powiedzieć, że jest to pierwszy księżyc planetarny odkryty przez astronoma amatora!” Powiedział mi w wywiadzie z niebo i teleskop.

Zdjęcia EJc0061 nie zostały jeszcze opublikowane.

Astronom amator odkrył księżyc w nowiu krążący wokół Jowisza, znany jako EJc0061. Na zdjęciu dwa księżyce Jowisza, Ganimedes i Europa, rzucające cień na planetę

Carme (na zdjęciu) jest największym w grupie Carme, ma promień 14 mil, ale nie jest jeszcze jasne, jak szeroki będzie EJc0061.

Carme (na zdjęciu) jest największym w grupie Carme, ma promień 14 mil, ale nie jest jeszcze jasne, jak szeroki jest EJc0061.

Zdjęcia wykonane przez Teleskop Kanada-Francja-Hawaje (CFHT) w lutym 2003 r. rzuciły światło na jasność księżyców, spowodowaną zjawiskiem znanym jako opozycja, gdy Słońce i planeta (w tym przypadku Jowisz) znajdują się w przeciwnych częściach Ziemskie niebo, według Space.com.

Astronom amator użył również innego teleskopu do stworzenia 22-dniowego Strzelca EJc0061, który, jak potwierdził, jest powiązany z grawitacją Jowisza, a zatem prawdopodobnie jest księżycem.

W przeciwieństwie do pozostałych 79 znanych księżyców Jowisza, takich jak Ganimedes i Europa, gromada Carme krąży wokół planety w kierunku przeciwnym do jej obrotu.

Włoski astronom Galileo Galilei odkrył księżyce galileuszowe w styczniu 1610 r. Nieco dalej znajdują się księżyce karmiczne, znane również jako grupa retro

Włoski astronom Galileo Galilei odkrył księżyce galileuszowe w styczniu 1610 r. Nieco dalej znajdują się księżyce karmiczne, znane również jako grupa retro

„Jego orbity są również ekscentryczne (eliptyczne, a nie kołowe) i silnie nachylone w stosunku do płaszczyzny równikowej Jowisza” – napisała NASA na swojej stronie internetowej.

W 2020 roku Lee odzyskał cztery „zagubione” księżyce Jowisza, grupę 23 księżyców. Największe księżyce Jowisza, Io, Europa, Ganimedes i Callisto, znane są jako księżyce galilejskie, po odkryciu ich przez włoskiego astronoma Galileo Galilei w styczniu 1610 roku.

Wszystkie mają bardzo podobny kolor – jaskrawoczerwony – z wyjątkiem Kalyke, który jest znacznie bardziej czerwony niż inne. Wszystkie te cechy potwierdzają pogląd, że księżyce karmiczne powstały jako przechwycona asteroida, a nie jako część pierwotnego układu Jowisza. Żaden z członków karmicznych nie jest na tyle duży, by zwinąć się w kłębek, więc możliwe, że wszystkie mają nieregularny kształt.

Carme jest największym z grupy Carme, ma promień 14 mil, ale nie jest jeszcze jasne, jak szeroki będzie EJc0061.

Karmi była prawdopodobnie asteroidą typu D, która zderzyła się i rozpadła na niezliczone kawałki.

W 2018 roku naukowcy potwierdzili istnienie 12 nowych księżyców krążących wokół Jowisza, w tym jednego opisanego jako „ekscentryczny”.

badanie opublikowany We wrześniu 2020 roku naukowcy z University of British Columbia zasugerowali, że gazowy gigant może mieć nawet 600 księżyców, przy czym zdecydowana większość wciąż czeka na odkrycie.