Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stoke Space dąży do zdobycia świętego Graala w postaci rakiety nośnej wielokrotnego użytku

Stoke Space dąży do zdobycia świętego Graala w postaci rakiety nośnej wielokrotnego użytku

Ostrzał na gorąco z dział 32 stopnia ze Stoke Space.

Źródło obrazu: przestrzeń magazynowa.

Pierwsza próba SpaceX wystrzelenia Starshipa (superciężkiego pojazdu startowego firmy) zakończyła się spektakularną eksplozją nad Zatoką Meksykańską w zeszłym miesiącu. Podczas gdy ogromne globalne zainteresowanie projektem Starship i jego niedawny start testowy mogły sprawić, że Starship stał się w umysłach niektórych synonimem koncepcji Super Heavy, mały start-up z północno-zachodniego Pacyfiku o nazwie Stoke Space również poszukuje w pełni nadającego się do ponownego użytku pojazdu nośnego zaprojektowanego do szybkiej transformacji, ale z innym projektem.

Pojazd nośny Stoke Space o średnim udźwigu – jeszcze nie nazwany – będzie miał pierwszy stopień wielokrotnego użytku, napędzany siedmioma silnikami na ciekły gaz ziemny/ciekły tlen. Scena będzie mogła wylądować z powrotem w miejscu startu lub opuścić miejsce w sposób podobny do sposobu, w jaki pierwsze stopnie Falcon 9 i Falcon Heavy firmy SpaceX są odzyskiwane do ponownego użycia.

Dwustopniowa wyrzutnia Stock Space jest przeznaczona do szybkiego ponownego użycia i konwersji
pojazd startowy. Źródło obrazu: przestrzeń magazynowa.

Główną innowacją Stoke jest drugi stopień ciekłego wodoru / ciekłego tlenu wielokrotnego użytku. Zamiast pojedynczego silnika, jak ma to miejsce w wielu wyższych stopniach, stopień będzie zawierał 30 wirników umieszczonych na obwodzie metalowej osłony termicznej. Zawierałby również owiewkę ładunku przypominającą muszlę, która otwierałaby się w celu wystrzelenia satelity. Jednak w przeciwieństwie do rakiet jednorazowego użytku, enzymy pozostaną przyczepione do rakiety, a nie wypłukane, dzięki czemu może ona działać wielokrotnie.

Stoke Space manewruje drugim etapem w kosmosie za pomocą 30 silników odrzutowych
Drugi etap manewrów Stoke Space na orbitę przy użyciu 30 silników odrzutowych. Źródło obrazu: Stoke Space. ,

Statki kosmiczne powracające na Ziemię są zwykle chronione na jeden z dwóch sposobów. Rosyjskie kapsuły SpaceX Dragon i Sojuz wykorzystują grawitacyjne osłony termiczne, które są stopniowo spalane przez ciepło ponownego wejścia. Statek kosmiczny i prom kosmiczny NASA są wyposażone w silikonowe płytki, które izolują pojazdy przed ekstremalnymi temperaturami.

READ  Dzisiejsza telewizja: Spójrz na ostatnie 12 miesięcy - z kosmosu | telewizja

Stoke Space wykorzysta ciepło powracające jako atut. Przechłodzony propelent przepłynie przez osłonę cieplną drugiego stopnia, a gdy propelent się nagrzeje, przepłynie przez turbinę, która będzie napędzać pompę utrzymującą przepływ schłodzonego propelentu. Następnie drugi etap wyląduje na ziemi za pomocą 30 silników odrzutowych i nóg do lądowania, aby przerwać upadek.

Stoke Space skupiło się przede wszystkim na opracowaniu i przetestowaniu układu napędowego drugiego stopnia w miejscu w pobliżu siedziby firmy w Kent w stanie Waszyngton. Kolejnym krokiem firmy jest wykorzystanie Hoppera do przetestowania systemu w locie. SpaceX zastosował podobną metodę, gdy eksperymentował z lądowaniem pierwszych etapów Falcona 9.

Dyrektor generalny Andy Lapsa, który wcześniej spędził ponad dekadę w Blue Origin, powiedział, że firma planuje pierwszy lot rakiety nośnej w 2025 roku.

w Stockspace Zebrał 76,2 miliona dolarów Według Crunchbase, poprzez rundy finansowania i dotacje rządowe.

NASA przekazała dwa granty o łącznej wartości 874 900 USD na sfinansowanie rozwoju technologii Stoke Space. Firma otrzymała również granty w wysokości 1,225 miliona dolarów od National Science Foundation.

Rzeczniczka powiedziała, że ​​Stockspace stale się rozwija od momentu powstania i obecnie zatrudnia ponad 80 pracowników.

Firma niedawno zaczęła również sprzedawać narzędzie programowe o nazwie Fusion, które umożliwia firmom sprzętowym śledzenie projektowania, testowania i integracji części. Oprogramowanie usprawnia proste transakcje magazynowe i organizację części.

W marcu Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych przyznały firmie Stoke Space prawo do korzystania z historycznego kompleksu startowego Space Launch Complex 14 (SLC-14) w Space Force Station Cape Canaveral na Florydzie. Z SLC-45 John Glenn został pierwszym Amerykaninem, który okrążył Ziemię, kiedy jego statek kosmiczny Freedom 7 został wystrzelony w kosmos przez wzmacniacz Atlas 20 lutego 1962 roku.

„Stoimy na ramionach gigantów. Jesteśmy niezwykle upokorzeni historycznym znaczeniem LC-14” – powiedział Lapsa. „Możliwość rewitalizacji tego miejsca to głęboka odpowiedzialność, którą cały nasz zespół darzy najwyższym szacunkiem. Gdy przywrócimy LC-14 do życia i przeniesiemy jego dziedzictwo w przyszłość, z pewnością zrobimy to w sposób, który zachowa jego obecną historię i uhonoruje tych, którzy byli przed nami”.

READ  Jazda: Szukasz samochodu z dużą tylną klapą?

Pierwsza misja orbitalna NASA stworzyła historyczną kapsułę kosmiczną, która po jednym locie znalazła się w muzeum i bohatera narodowego, który miał służyć w Senacie USA. Wzmacniacz, który umożliwił to wszystko, zatonął na dnie Oceanu Atlantyckiego, nigdy nie pokazany i podziwiany przez publiczność.

Rakieta Stockspace może ostatecznie trafić do muzeum. Ale jeśli firma odniesie sukces, stanie się to dopiero po kilkukrotnym uruchomieniu.