Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oszałamiające widoki Ziemi i Księżyca ujawnione przez Danuri Lunar Orbiter: ScienceAlert

Oszałamiające widoki Ziemi i Księżyca ujawnione przez Danuri Lunar Orbiter: ScienceAlert

Pierwszy orbiter księżycowy Korei Południowej, Danuri, przesłał jego czarno-białe zdjęcia KsiężycPowierzchnia Ziemi i Ziemia, podało we wtorek Narodowe Centrum Kosmiczne.

Danuri – kufer koreańskich słów oznaczających „księżyc” i „cieszyć się” – został wystrzelony na rakiecie SpaceX ze Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2022 r. i wszedł na orbitę księżycową w zeszłym miesiącu.

Jego zdjęcia — wykonane między 24 grudnia a 1 stycznia — pokazują powierzchnię Księżyca i Ziemi, wykonane z mniej niż 120 kilometrów (75 mil) nad Księżycem, według Koreańskiego Instytutu Badań Lotniczych i Kosmicznych (KARI). — powiedział w oświadczeniu.

Dodała, że ​​zdjęcia i filmy „zostaną wykorzystane do zidentyfikowania możliwych miejsc lądowania na Księżycu w 2032 roku”.

Ziemia widziana przez orbiter Danori. (curry)

Centrum powiedziało, że Danuri okrąża Księżyc co dwie godziny.

Sonda rozpocznie swoją misję naukową w przyszłym miesiącu, która obejmuje mapowanie i analizę terenu księżycowego oraz pomiar siły magnetycznej i promieni gamma.

Przetestuje również eksperymentalną technologię „internetu kosmicznego”, wysyłając zdjęcia i filmy z powrotem na Ziemię.

Prezydent Yoon Suk-yul okrzyknął osiągnięcie Danuriego „historycznym momentem” w krajowym programie kosmicznym.

Korea Południowa poczyniła ambitne plany dotyczące przestrzeni kosmicznej, w tym lądowanie statku kosmicznego na Księżycu do 2032 r Mars Do 2045 r.

© AFP

READ  Rosyjski statek kosmiczny Luna-25 ma „nienormalną sytuację”, zanim księżyc się zatrzyma | Wiadomości z kosmosu