Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Staub o włos wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich w Finlandii |  Wiadomości wyborcze

Staub o włos wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich w Finlandii | Wiadomości wyborcze

Były premier Alexander Stubb i były minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto mają się spotkać w drugiej turze 11 lutego.

Alexander Stubb z centroprawicowej partii Koalicja Narodowa w Finlandii wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w kraju, a dwa tygodnie później zmierzy się z Pekką Haavisto z liberalnej Partii Zielonych.

Po podliczeniu wszystkich głosów w niedzielnych wyborach Stubb otrzymał 27,2 proc., następnie Haavisto z 25,8 proc., a na trzecim miejscu znalazł się nacjonalista Jossi Hala-aho z 19 proc. Frekwencja wyniosła 71,5%.

Dwie najlepsze drużyny zmierzą się w rundzie finałowej, która odbędzie się 11 lutego.

Finlandia wybiera nowego prezydenta, który przewodzi krajowi w jego nowej roli w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) po porzuceniu dziesięcioleci braku sojuszu i przystąpieniu do zachodniego sojuszu obronnego po inwazji Rosji na Ukrainę.

Były premier Stubb powiedział swoim zwolennikom: „Wiesz, dotarliśmy do finału, ale rywalizacja dopiero się zaczyna”.

Jego przeciwnikiem w drugiej turze jest były minister spraw zagranicznych HaavistoJest obrońcą praw człowieka, pracował także jako negocjator pokojowy.

Jeśli zostanie wybrany, Haavisto zostanie pierwszym prezydentem Finlandii, który otwarcie przyznaje się do homoseksualizmu.

„Naszą misją jest teraz dotarcie do tych, których kandydat nie dostał się do drugiej tury” – powiedział Haavisto w przemówieniu do swoich zwolenników.

Kandydat na prezydenta Ruchu Społecznego Pekka Haavisto uczestniczy w przyjęciu wyborczym w Helsinkach w Finlandii [Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto via Reuters]

Wojna na Ukrainie

Rola prezydenta Finlandii obejmuje przejmowanie wiodącej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w ścisłej współpracy z rządem, reprezentowanie kraju na spotkaniach NATO oraz pełnienie funkcji Naczelnego Dowódcy Fińskich Sił Obronnych.

Wszyscy trzej główni kandydaci byli zwolennikami Ukrainy i wzywali do zdecydowanych działań przeciwko Rosji.

„Ludzie mogą szukać doświadczenia w zakresie polityki zagranicznej, biorąc pod uwagę dwóch kandydatów, którzy przejdą do następnej tury” – powiedziała AFP Hanna Ojanen, dyrektor ds. badań politycznych na Uniwersytecie w Tampere, gdy wyniki stały się jasne.

READ  Kim Jong-un wzywa do przywrócenia gorących linii na granicy między Koreą Północną i Południową | wiadomości ze świata

Zarówno Staub, jak i Haavisto w swoich kampaniach wyborczych skupiali się na centrum politycznym, podczas gdy Hala Aho utrzymywała swój prawicowo-konserwatywny wizerunek.

Dla wielu Finów nacjonalistka Hala Aahu jest postacią powodującą podziały, która przyciąga lojalnych zwolenników i potężnych przeciwników.

W Helsinkach 26-letnia Lena Buksa, jedna z zaawansowanych wyborców, powiedziała agencji informacyjnej Reuters, że głosowanie w wyborach było szczególnie ważne ze względu na wojnę na Ukrainie i trudną sytuację, jaką stworzyła.

Buksa powiedział, że Stubb, postrzegany przez Finów jako proeuropejski globalista, jest obecnie odpowiednią osobą do kierowania polityką zagraniczną kraju.

„Głosowałem na Alexandra Stubba, ponieważ uważam, że bardzo dobrze radzi sobie z innymi krajami i ma dobre relacje z ludźmi spoza Finlandii” – powiedziała Buksa, która wybrała się z dzieckiem, aby towarzyszyć przyjacielowi w niedzielnych wyborach.

Ale Jiri Markkinen, 22-letni student inżynierii mechanicznej, jest innego zdania.

„Nie sądzę [Stubb] „Będzie bardzo dobrym prezydentem, ponieważ wydaje się, że nie chce reprezentować narodu, chce reprezentować siebie” – powiedział Markkinen agencji Reuters, dodając, że wcześniej głosował na Haavisto.

Dodał: „Ma doświadczenie w polityce zagranicznej i jest znany ze swojego ogólnie inteligentnego zachowania, w przeciwieństwie do niektórych innych kandydatów”.

Wyborca ​​Hannu Cosetti powiedział AFP, że kraj potrzebuje prezydenta z „przywództwem” i „ludzkością”.

„Oczywiście musi też być rygorystyczny, gdy jest to konieczne” – dodał.

Wejście Finlandii do NATO w zeszłym roku wywołało groźby zastosowania „środków zaradczych” ze strony Rosji, z którą Finlandia dzieli granicę lądową o długości 1340 km (830 mil).

W grudniu Finlandia zamknęła granicę z Rosją w odpowiedzi na rosnącą liczbę migrantów próbujących ją przekroczyć. Moskwa zaprzeczyła oskarżeniom Finlandii, jakoby wysyłała tam migrantów.

Granica fińska służy jako zewnętrzna granica UE na wschodzie i reprezentuje północno-wschodnią flankę NATO.

Naklejka z YouTube'a

Nowy prezydent Finlandii zastąpi obecnego prezydenta Sauli Niinistö (75 l.), który musi ustąpić po dwóch sześcioletnich kadencjach.

READ  Wiadomości Covid NA ŻYWO: Boris Johnson mówi, aby nie odwoływać świątecznych przyjęć ani jasełek w wariancie Omicron

Podczas swojej kadencji zyskał przydomek „szeptacz Putina” dzięki roli w utrzymywaniu bliskich stosunków z Rosją, co od dawna jest kluczową rolą fińskich prezydentów.