Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UNRWA: Agencja pomocy dla Gazy twierdzi, że jest „niezwykle zdesperowana” po wstrzymaniu finansowania

UNRWA: Agencja pomocy dla Gazy twierdzi, że jest „niezwykle zdesperowana” po wstrzymaniu finansowania

  • Napisane przez Roberta Plummera
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

UNRWA rozdaje mąkę Palestyńczykom w Gazie

Więcej krajów wstrzymało finansowanie największej agencji ONZ działającej w Gazie w miarę pogłębiania się kryzysu w związku z rzekomą rolą niektórych pracowników w atakach Hamasu na Izrael 7 października.

Japonia i Austria oświadczyły, że zdecydowały się zawiesić płatności na rzecz Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA).

Do krajów, które zawiesiły finansowanie, należą także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy.

UNRWA powiedziała BBC, że jest „skrajnie zdesperowana” i że „potrzeby humanitarne w Gazie rosną z godziny na godzinę”.

Agencja wydaliła kilku swoich pracowników w związku z zarzutami o ich udział 7 października, kiedy bojownicy Hamasu przeniknęli do Izraela, zabijając około 1300 osób – w większości cywilów – i zabierając około 250 innych do Gazy jako zakładników.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy twierdzi, że od czasu rozpoczęcia przez Izrael w odpowiedzi operacji wojskowej na dużą skalę w Gazie zginęło ponad 26 000 osób – w większości kobiet i dzieci. Kolejne 1,7 miliona ludzi opuściło swoje domy, wielu z nich schroniło się w obiektach UNRWA.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że jest „przerażony” tymi oskarżeniami, ale zaapelował do krajów-darczyńców, aby „zapewniły ciągłość działań UNRWA”.

„Spośród 12 zaangażowanych osób dziewięć zostało natychmiast zidentyfikowanych i poddanych terminacji przez komisarza generalnego UNRWA Philippe Lazzariniego; potwierdzono, że jedna z nich nie żyje, a tożsamość dwóch pozostałych jest obecnie wyjaśniana” – oznajmił w niedzielnym oświadczeniu.

Powiedział jednak, że Gaza nie powinna być karana.

Rzecznik UNRWA powiedział, że jeśli finansowanie nie zostanie wznowione, agencja nie będzie mogła kontynuować swojej działalności po zakończeniu lutego.

Ogłaszając decyzję o zawieszeniu płatności w niedzielę, japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło „głęboko zaniepokojone rzekomym zaangażowaniem personelu UNRWA w atak terrorystyczny na Izrael”.

Dodała, że ​​„zdecydowanie namawia” UNRWA do zbadania tych zarzutów „w sposób szybki i kompletny”.

Według danych UNRWA za 2022 r. Japonia jest szóstym co do wielkości darczyńcą agencji.

Austria oświadczyła w poniedziałek, że podąża jej śladem, wzywając do „dokładnego, szybkiego i pełnego dochodzenia w sprawie tych zarzutów”.

Juliette Touma, dyrektor ds. komunikacji UNRWA, powiedziała w wywiadzie dla BBC, że zarzuty są „niezwykle poważne” i że Lazzarini podjął „nadzwyczajne działania”, natychmiast zwalniając zaangażowany personel.

„Jesteśmy bardzo zdesperowani. Wydarzenie to miało miejsce w czasie, gdy potrzeby humanitarne w Gazie rosną z każdą godziną” – powiedziała, dodając, że sama odwiedziła ten obszar w zeszłym tygodniu.

„Ludzie nadal są wysiedleni. Ludzie są głodni. Zegar szybko zbliża się do klęski głodu.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć głodu. Jednak niedobór środków, z którym mamy do czynienia teraz, gdy co najmniej 10 największych darczyńców wstrzymało finansowanie, będzie miał bardzo znaczący wpływ.” „Bardzo poważne konsekwencje tego, co jest obecnie uważane za największą operację humanitarną w Gazie”.

Powiedziała, że ​​UNRWA nie widziała dowodów, ale biuro nadzoru ONZ w Nowym Jorku bada te zarzuty.

W piątek doradca izraelskiego premiera powiedział BBC, że w atakach Hamasu z 7 października uczestniczyli „ludzie, którzy byli w drodze do Izraela”. [UNRWA] Wynagrodzenia.

Mark Regev powiedział, że istnieją informacje wskazujące, że nauczyciele pracujący w szkołach UNRWA „otwarcie świętowali” ataki z 7 października.

READ  Stany Zjednoczone i Izrael uzgodniły plan pomocy dla Strefy Gazy po maratonie rozmów