Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone zgadzają się na dostawę samolotów F-16 na Ukrainę z Holandii i Danii

Stany Zjednoczone zgadzają się na dostawę samolotów F-16 na Ukrainę z Holandii i Danii

Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać myśliwce F-16 na Ukrainę z Holandii i Danii w związku z trwającą wojną z Rosją po zakończeniu programu szkolenia pilotów, powiedział w czwartek urzędnik.

Ukraina aktywnie poszukiwała wyprodukowanych w USA myśliwców F-16, aby pomóc jej przeciwstawić się rosyjskiej przewadze powietrznej.

Waszyngton udzielił Danii i Holandii formalnych zapewnień, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzanie wszystkich niezbędnych wniosków o przekazanie F-16 przez strony trzecie na Ukrainę, tak aby Ukraina uzyskała dostęp do F-16 po przeszkoleniu pilotów.

Dania i Holandia, dwa kraje wiodące w sojuszu szkoleniowym, zwróciły się ostatnio o takie gwarancje.

Urzędnik powiedział, że sekretarz stanu Antony Blinken wysłał wiadomości do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, zapewniając ich, że wnioski zostaną zatwierdzone.

„Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16” – napisał Blinken w liście do urzędników. Reuters widział jego kopię.

„Ważne jest, aby Ukraina była w stanie obronić się przed ciągłą agresją Rosji i naruszeniem jej suwerenności” – powiedział Blinken.

Powiedział, że zatwierdzenie wniosków stron trzecich pozwoliłoby Ukrainie „w pełni wykorzystać swoje nowe możliwości, gdy pierwsza grupa pilotów zakończy szkolenie”.

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w maju programy szkoleniowe dla ukraińskich pilotów na samolotach F-16, ale nie ustalono jeszcze daty dostawy samolotów bojowych.

F-16 jest produkowany przez firmę Lockheed Martin.

Wcześniej w czwartek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że jego kraj stracił nadzieję na otrzymanie w tym roku amerykańskich myśliwców F-16, po spędzeniu miesięcy na naciskaniu zachodnich sojuszników, aby dostarczyli zaawansowane odrzutowce do obrony przed rosyjską inwazją.

„Oczywiste jest, że jesienią i zimą F-16 nie będziemy w stanie obronić Ukrainy” – powiedział ukraińskiej telewizji rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

READ  Jak żyjemy: od szarego do zielonego

Powiedział: „Istniała wielka nadzieja, że ​​ten samolot stanie się częścią naszej obrony powietrznej i ochroni nas przed terroryzmem rakietowym i dronami z Rosji”.

Ukraińskie media cytują Ihnata, który powiedział, że przynajmniej jednym z postępów jest to, że ukraińscy piloci i technicy mogą rozpocząć szkolenie na samolotach „w najbliższej przyszłości”.