Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Mniej ilości dla Jonaprince i Idared w nadchodzącym polskim sezonie jabłkowym

Mniej ilości dla Jonaprince i Idared w nadchodzącym polskim sezonie jabłkowym

Pomimo trudnych warunków pogodowych w Polsce, nowe zbiory jabłek wyglądają pozytywnie, zdaniem Dominique’a Vojniaka z polskiej firmy zajmującej się eksportem jabłek Rajpul: „Zbiory w spółdzielni Rajpul w 2023 roku wyglądają obiecująco. Wiosną w Polsce przetrwaliśmy trudne warunki pogodowe. Wiosenne przymrozki spowodowały pewne szkody w wiśniach i brzoskwiniach, ale lokalnie także w jabłkach. Jednak gdy pyta się rolników o ich ogólne perspektywy, sady wydają się mieć się dobrze”.

Po wiosennych przymrozkach prawie nie było czasu na opady. Woźniak mówi, że ich sady mają możliwość podlewania, ale nie wszystkie sady są przygotowane na okresy suszy: „Po okresie kwitnienia mieliśmy kilka bardzo suchych tygodni. Od czerwca do połowy lipca prawie nie było deszczu. Ten brak deszczu dotknięte rozmiary jabłek w sadach, które nie miały odpowiedniego nawadniania. Na szczęście wszyscy rolnicy, z którymi współpracujemy, mają dostęp do nawadniania sadów. Od tego czasu sytuacja się poprawiła, pod koniec lipca i na początku trochę padało sierpnia. W ciągu najbliższych kilku tygodni spodziewamy się fali upałów, nie jest jasne, co to oznacza dla upraw?”

Woźniak wyjaśnia, że ​​produkcja jabłek w Polsce będzie niższa niż w ubiegłym sezonie: „Spodziewamy się mniejszych zbiorów niż w ubiegłym roku. Głównie w Jonaprince i Idared będą pewne spadki wolumenów. W spółdzielni Rajpol spodziewamy się zbiorów na poziomie normalny poziom Będą zbiory Dobre na Gali, Czerwone będą pyszne, Złote też będą ok. Zapasy jabłek są niższe niż zwykle w tym momencie sezonu, podczas gdy widzimy więcej zamówień od różnych klientów w Polsce lub na całym świecie Europa. Niestety nie możemy im pomóc, bo musimy. Utrzymujemy owoce dostępne dla supermarketów, z którymi mamy wieloletnie relacje.”

W zeszłym sezonie znalezienie wystarczającej liczby pracowników do zebrania wszystkich jabłek na czas było wyzwaniem dla niektórych rolników. Woźniak mówi, że w tym roku nie powinno to być dla nich większym problemem: „Praca jest zawsze tematem naszych rozmów z naszymi rolnikami. Po prostu trudno jest mieć wystarczającą liczbę pracowników sezonowych, aby zebrać wszystkie jabłka na czas. Jednak nasi rolnicy dadzą sobie radę i nie spodziewamy się żadnych problemów.” duże pod względem zatrudnienia.

READ  Polska podejmuje działania, jeśli Niemcy zaniedbują reparacje Uwaga: Dep FM


Zespół Rajpolu został nagrodzony tytułem Top Exporter podczas niedawnej konferencji dystrybucyjnej

„Nie tylko mamy jabłka, uprawiamy też gruszki. Ekonomia pokazała nam w ciągu ostatnich kilku lat, że bardziej opłaca się być hodowcą gruszek niż sadownikiem jabłek. Dlatego coraz więcej hodowców jabłek przejście na gruszki, głównie odmiany konferencyjnej.Rośnie produkcja tych gruszek, tak samo jest z naszą współpracą.”

po więcej informacji:
Alexandra Oko i Winyack
Rajpul S. ogród zoologiczny
Tel/WhatsApp: +48 5101 20995
e-mail: [email protected]
www.rajpol.com.pl