Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy posłowie zatwierdzają rządową propozycję referendum ogólnokrajowego – część angielska

Polscy posłowie zatwierdzają rządową propozycję referendum ogólnokrajowego – część angielska

Posłowie zaaprobowali wniosek o referendum stosunkiem głosów 233 do 211, przy 8 głosach wstrzymujących się – podała polska państwowa agencja informacyjna. wspomniany.

Rządzący konserwatyści głosowali za, podczas gdy większość ugrupowań opozycyjnych, w tym centrowa Koalicja Obywatelska, była temu przeciwna. Większość posłów ze skrajnie prawicowej grupy CNT wstrzymała się od głosu.

Propozycja rządu została następnie skierowana do Komisji Ustawodawczej Izby Reprezentantów. Poinformowała agencja informacyjna polskiego radia IAR, która po południu miała skierować do Sejmu do rozpatrzenia projekt ustawy referendalnej.

Parlamentarna Agencja Informacyjna poinformowała, że ​​jeśli posłowie przyjmą ustawę, referendum wejdzie w życie.

Referendum odbędzie się równolegle z wyborami parlamentarnymi 15 października, zgodnie z planem rządu.

Rząd proponuje „referendum w sprawach o znaczeniu narodowym”

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zaproponowała cztery referenda pytania dla wyborców:

1) „Czy popierasz sprzedaż majątku państwowego zagranicznym nabywcom, co spowoduje utratę przez Polaków kontroli nad strategicznymi sektorami gospodarki?”

2) „Czy jest Pan(i) za podniesieniem wieku emerytalnego, w tym przywróceniem wyższego wieku emerytalnego 67 lat dla mężczyzn i kobiet?”

3) „Czy popierasz demontaż muru na granicy Polski z Białorusią?”

4) „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w ramach mechanizmu przymusowego przesiedlenia narzuconego przez europejską biurokrację?”

gorąca debata

Minister edukacji Przemysław Czarnik, proponując w czwartek referendum w imieniu rządu, powiedział, że cztery zaproponowane pytania są „bardzo ważne dla Polski i jej przyszłości oraz przyszłości Europy” i że to jest „powodem sprzeciwu”. Partie dążą do bojkotu głosowania.

READ  UE wymienia kwestie dotyczące praworządności na Węgrzech i w Polsce, które mają kluczowe znaczenie dla uwolnienia funduszy COVID أموال

Marcin Kerewski z Koalicji Obywatelskiej powiedział, że planowane referendum jest „nieważne” i „sposób nielegalnego finansowania” kampanii wyborczej partii rządzącej. Zapytał również o brzmienie proponowanych pytań referendalnych.

rzecznik rządu Piotr Muellera Powiedział w Izbie, że były premier Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, „boi się referendum jak diabeł wody święconej”, bo „odpowiedzi wyborców mogą ograniczyć jego opcje polityczne, jeśli wróci do władzy”. agencja PAP wspomniany.

Lewicowa posłanka Anna Pigat powiedziała, że ​​partia rządząca chce wykorzystać referendum do przeforsowania swojej kampanii wyborczej „finansowanej z funduszy państwowych” i przekonywała, że ​​referendum „powinno ograniczać się do głównych kwestii politycznych”.

Władysław Kosiniak-Kamysz z agrarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) nazwał planowane referendum „oszustwem mającym na celu manipulację wyborami”.

Powiedział, że pytania powinny koncentrować się na takich kwestiach, jak zezwolenie na import zboża z Ukrainy, czy emeryci powinni być zwolnieni z podatku dochodowego i czy państwo powinno finansować zapłodnienie in vitro, podała azjatycka parlamentarna agencja informacyjna. wspomniany.

Tymczasem przewodniczący związku Krzysztof Busack przekonywał, że należy zapytać Polaków, czy imigrantom należy się zasiłek socjalny i czy od 2035 r. nie należy zakazać m.in. zakupu samochodów z silnikami spalinowymi.

READ  Polska wykrywa wyciek w ważnym ropociągu Drużba łączącym Rosję z Europą

Premiera Mateusza Morawieckiego Powiedzieć A posłowie powiedzieli w środę, że „wyrażenie opinii w referendum jest tym, co oznacza demokracja”.

chwila, Koalicja Obywatelska Tusk potępił planowane referendum jako polityczny chwyt rządzących konserwatystów w celu poprawienia ich wyników w wyborach parlamentarnych.

(m/g)

Źródło: IAR, PAP