Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone proponują rezolucję ONZ wzywającą do „tymczasowego zawieszenia broni” w Strefie Gazy |  Wiadomości ONZ

Stany Zjednoczone proponują rezolucję ONZ wzywającą do „tymczasowego zawieszenia broni” w Strefie Gazy | Wiadomości ONZ

Rezolucja zaproponowana przez głównego sojusznika Izraela ostrzega także przed rozpoczęciem ataku w Rafah.

Stany Zjednoczone przygotowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do tymczasowego zawieszenia broni w Strefie Gazy „tak szybko, jak to możliwe” i sprzeciwiającej się izraelskiej ofensywie lądowej na miasto Rafah na południu.

W projekcie, do którego w poniedziałek dotarła Al Jazeera, napisano, że Rada Bezpieczeństwa powinna potwierdzić „swoje wsparcie dla tymczasowego zawieszenia broni w Gazie tak szybko, jak to możliwe, w oparciu o formułę uwolnienia wszystkich zakładników”, „znosząc jednocześnie wszelkie bariery w dostarczaniu pomocy humanitarnej” .” Pomoc humanitarna na dużą skalę” w Gazie.

Amerykański projekt ostrzega także Izrael przed rozpoczęciem ataku naziemnego w Rafah, mówiąc: „Rada Bezpieczeństwa musi podkreślić, że w obecnych okolicznościach tak poważny atak naziemny nie powinien być kontynuowany”.

Izrael oświadczył, że planuje szturm na Rafah, gdzie schroniło się ponad 1,4 miliona z 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie. Plany te wywołały powszechne obawy międzynarodowe, że takie posunięcie doprowadzi do śmierci dużej liczby cywilów i zaostrzy kryzys humanitarny w Gazie, która według Organizacji Narodów Zjednoczonych jest na skraju głodu.

Algieria, obecny arabski członek Rady Bezpieczeństwa, ponad dwa tygodnie temu przedstawiła wstępny projekt rezolucji, żądając natychmiastowego zawieszenia broni ze względów humanitarnych w wojnie między Izraelem a Hamasem.

We wtorek projekt algierskiej rezolucji miał zostać poddany głosowaniu. Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield wspomniała wcześniej, że uchwała zostanie zawetowana, twierdząc, że może zagrozić „delikatnym negocjacjom” w sprawie więźniów schwytanych 7 października przez Hamas i inne grupy zbrojne od Izraela do Gazy.

Stany Zjednoczone, Egipt, Izrael i Katar prowadziły negocjacje w sprawie możliwego rozejmu między Izraelem a Hamasem oraz wymiany więźniów przetrzymywanych przez Hamas na więźniów palestyńskich przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

James Baez, redaktor dyplomatyczny Al Jazeery z siedziby ONZ w Nowym Jorku, twierdzi, że projekt rezolucji Waszyngtonu wydaje się wskazywać na poważną zmianę językową.

READ  Wypadek w Lincoln: samochód wpada w tłum w mieście, zabijając dwóch i raniąc 19

„Po raz pierwszy Stany Zjednoczone proponują zawieszenie broni. „To ważne, ponieważ Izrael nie chciał, aby w żadnej rezolucji znalazło się słowo o zawieszeniu broni, a teraz to Stany Zjednoczone je proponują” – powiedział Baez.

Od 7 października Waszyngton stara się chronić swojego sojuszniczego Izrael przed wszelkimi działaniami na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych i dwukrotnie użył weta wobec uchwał Rady Bezpieczeństwa. Jednak dwukrotnie wstrzymała się od głosu, zezwalając Radzie na przyjęcie uchwał mających na celu wzmocnienie dostaw pomocy humanitarnej do Gazy i wzywających do pilnego i długotrwałego zaprzestania walk humanitarnych.

„Amerykański projekt podnosi obecnie pomysł zawieszenia broni, ale nie mówi, że porozumienie powinno nastąpić natychmiast” – powiedział Baez. „Więc może to być nie do zaakceptowania przez Rosjan”.

Stany Zjednoczone i Rosja mają po dwóch stałych członków Rady, którzy mają prawo weta.

Baez odniósł się do ostrzeżenia Waszyngtonu skierowanego do Izraela w sprawie rozpoczęcia operacji w Rafah i stwierdził, że pokazuje to, zdaniem Stanów Zjednoczonych, że operacja ta wyrządzi więcej szkód ludności cywilnej, a także doprowadzi do jej wysiedleń, szczególnie do krajów sąsiednich, co z kolei będzie miało poważne skutki. W sprawie bezpieczeństwa regionalnego.

Dodał: „Jest bardzo jasne, że coś zmieniło się w Waszyngtonie w ciągu ostatnich 24 godzin. „Postanowili być ostrzejsi wobec Izraela” – powiedział Baez.

Nie było od razu jasne, kiedy i czy projekt amerykańskiej rezolucji zostanie poddany głosowaniu.

Według władz palestyńskich co najmniej 29 092 osoby zginęły, a 69 028 innych zostało rannych w izraelskim ataku na Strefę Gazy trwającym od 7 października. Według obliczeń Al Jazeery opartych na oficjalnych izraelskich danych, w atakach Hamasu na Izrael 7 października zginęło co najmniej 1139 osób.