Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone proponują rezolucję ONZ wzywającą do „tymczasowego zawieszenia broni” w Strefie Gazy |  Wiadomości ONZ

Stany Zjednoczone proponują rezolucję ONZ wzywającą do „tymczasowego zawieszenia broni” w Strefie Gazy | Wiadomości ONZ

Rezolucja zaproponowana przez głównego sojusznika Izraela ostrzega także przed rozpoczęciem ataku w Rafah.

Stany Zjednoczone przygotowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do tymczasowego zawieszenia broni w Strefie Gazy „tak szybko, jak to możliwe” i sprzeciwiającej się izraelskiej ofensywie lądowej na miasto Rafah na południu.

W projekcie, do którego w poniedziałek dotarła Al Jazeera, napisano, że Rada Bezpieczeństwa powinna potwierdzić „swoje wsparcie dla tymczasowego zawieszenia broni w Gazie tak szybko, jak to możliwe, w oparciu o formułę uwolnienia wszystkich zakładników”, „znosząc jednocześnie wszelkie bariery w dostarczaniu pomocy humanitarnej” .” Pomoc humanitarna na dużą skalę” w Gazie.

Amerykański projekt ostrzega także Izrael przed rozpoczęciem ataku naziemnego w Rafah, mówiąc: „Rada Bezpieczeństwa musi podkreślić, że w obecnych okolicznościach tak poważny atak naziemny nie powinien być kontynuowany”.

Izrael oświadczył, że planuje szturm na Rafah, gdzie schroniło się ponad 1,4 miliona z 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie. Plany te wywołały powszechne obawy międzynarodowe, że takie posunięcie doprowadzi do śmierci dużej liczby cywilów i zaostrzy kryzys humanitarny w Gazie, która według Organizacji Narodów Zjednoczonych jest na skraju głodu.

Algieria, obecny arabski członek Rady Bezpieczeństwa, ponad dwa tygodnie temu przedstawiła wstępny projekt rezolucji, żądając natychmiastowego zawieszenia broni ze względów humanitarnych w wojnie między Izraelem a Hamasem.

We wtorek projekt algierskiej rezolucji miał zostać poddany głosowaniu. Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield wspomniała wcześniej, że uchwała zostanie zawetowana, twierdząc, że może zagrozić „delikatnym negocjacjom” w sprawie więźniów schwytanych 7 października przez Hamas i inne grupy zbrojne od Izraela do Gazy.

Stany Zjednoczone, Egipt, Izrael i Katar prowadziły negocjacje w sprawie możliwego rozejmu między Izraelem a Hamasem oraz wymiany więźniów przetrzymywanych przez Hamas na więźniów palestyńskich przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

James Baez, redaktor dyplomatyczny Al Jazeery z siedziby ONZ w Nowym Jorku, twierdzi, że projekt rezolucji Waszyngtonu wydaje się wskazywać na poważną zmianę językową.

READ  Tureckie banki zawieszają rosyjskie karty Mir pod presją sankcji USA

„Po raz pierwszy Stany Zjednoczone proponują zawieszenie broni. „To ważne, ponieważ Izrael nie chciał, aby w żadnej rezolucji znalazło się słowo o zawieszeniu broni, a teraz to Stany Zjednoczone je proponują” – powiedział Baez.

Od 7 października Waszyngton stara się chronić swojego sojuszniczego Izrael przed wszelkimi działaniami na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych i dwukrotnie użył weta wobec uchwał Rady Bezpieczeństwa. Jednak dwukrotnie wstrzymała się od głosu, zezwalając Radzie na przyjęcie uchwał mających na celu wzmocnienie dostaw pomocy humanitarnej do Gazy i wzywających do pilnego i długotrwałego zaprzestania walk humanitarnych.

„Amerykański projekt podnosi obecnie pomysł zawieszenia broni, ale nie mówi, że porozumienie powinno nastąpić natychmiast” – powiedział Baez. „Więc może to być nie do zaakceptowania przez Rosjan”.

Stany Zjednoczone i Rosja mają po dwóch stałych członków Rady, którzy mają prawo weta.

Baez odniósł się do ostrzeżenia Waszyngtonu skierowanego do Izraela w sprawie rozpoczęcia operacji w Rafah i stwierdził, że pokazuje to, zdaniem Stanów Zjednoczonych, że operacja ta wyrządzi więcej szkód ludności cywilnej, a także doprowadzi do jej wysiedleń, szczególnie do krajów sąsiednich, co z kolei będzie miało poważne skutki. W sprawie bezpieczeństwa regionalnego.

Dodał: „Jest bardzo jasne, że coś zmieniło się w Waszyngtonie w ciągu ostatnich 24 godzin. „Postanowili być ostrzejsi wobec Izraela” – powiedział Baez.

Nie było od razu jasne, kiedy i czy projekt amerykańskiej rezolucji zostanie poddany głosowaniu.

Według władz palestyńskich co najmniej 29 092 osoby zginęły, a 69 028 innych zostało rannych w izraelskim ataku na Strefę Gazy trwającym od 7 października. Według obliczeń Al Jazeery opartych na oficjalnych izraelskich danych, w atakach Hamasu na Izrael 7 października zginęło co najmniej 1139 osób.

Naklejka z YouTube'a