Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stany Zjednoczone płacą Iranowi okup w wysokości 6 miliardów dolarów za uwolnienie pięciu zakładników, w tym obywatela Wielkiej Brytanii Murada Tahbaza |  Wiadomości z USA

Stany Zjednoczone płacą Iranowi okup w wysokości 6 miliardów dolarów za uwolnienie pięciu zakładników, w tym obywatela Wielkiej Brytanii Murada Tahbaza | Wiadomości z USA

W ramach porozumienia administracja zgodziła się na uwolnienie pięciu niezidentyfikowanych obywateli Iranu przetrzymywanych w Stanach Zjednoczonych.

przez Remul Bala, reporter wiadomości @remol_b


Wtorek, 12 września 2023 o 04:09, Wielka Brytania

Stany Zjednoczone mają zapłacić Iranowi okup w wysokości 6 miliardów dolarów (4,8 miliarda funtów) za uwolnienie obywatela brytyjskiego i czterech Amerykanów przetrzymywanych w kraju.

the Bidena Administracja USA wydała dla banków międzynarodowych zwolnienie z obowiązku przekazywania zamrożonych funduszy irańskich bez konsekwencji amerykańskich sankcji.

Aktywa zlokalizowane obecnie w Korei Południowej zostaną przeniesione do Kataru Iran Będziesz wtedy mógł je wykorzystać do zakupu towarów humanitarnych.

Porozumienie, które Sekretarz Stanu Antoni Blinken Został podpisany w zeszłym tygodniu, ale Kongres został powiadomiony dopiero w poniedziałek. Porozumienie obejmuje także uwolnienie pięciu niezidentyfikowanych obywateli Iranu przetrzymywanych w Stanach Zjednoczonych.

Czterech z nich jest przetrzymywanych w Iranie Zostali zwolnieni z więzienia i umieszczeni w areszcie domowym Według urzędników amerykańskich w zeszłym miesiącu.

Wśród podwójnych obywateli amerykańskich i irańskich są biznesmeni Siamak Namazi (51 lat) i Imad Sharqi (58 lat), a także działacz na rzecz ochrony środowiska Morad Tahbaz (67 lat), posiadający obywatelstwo brytyjskie.

Wszyscy zostali przetrzymywani w okrytym złą sławą teherańskim więzieniu Evin pod zarzutem szpiegostwa.

Czytaj więcej:
Zidentyfikowano szczątki dwóch innych ofiar wydarzeń z 11 września
Uciekający zabójca ukradł ciężarówkę i zmienił swój wygląd

Nie podano tożsamości czwartego obywatela USA, któremu pozwolono opuścić więzienie, natomiast piąty mężczyzna przebywał już w areszcie domowym.

Rodziny Amerykanów przetrzymywanych w Iranie stwierdziły, że ich bliscy byli „zakładnikami”, których schwytano na podstawie fałszywych zarzutów i wykorzystali przez rząd jako kartę przetargową.

Namazi, skazany w 2016 r. na podstawie zarzutów o szpiegostwo, które Stany Zjednoczone oddaliły jako bezpodstawne, został uznany za winnego.
Od ponad siedmiu lat jest przetrzymywany w Iranie.

READ  Wojna między Rosją a Ukrainą: Joe Biden wzywa Władimira Putina, by po niepowodzeniach nie używał taktycznej broni jądrowej - Mubasher | Ukraina

Tahbaz został aresztowany w 2018 r. i skazany na 10 lat więzienia pod zarzutem „zgromadzeń i zmowy przeciwko irańskiemu bezpieczeństwu narodowemu” oraz pracy dla Stanów Zjednoczonych w charakterze szpiega.


zdjęcie:
Murad Tahbaz został aresztowany w 2018 r

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Sharqi został skazany za szpiegostwo w 2020 r., a także skazany na 10 lat więzienia.

Ze względu na liczne sankcje USA nałożone na zagraniczne banki zaangażowane w transakcje na rzecz Iranu, wiele krajów europejskich niechętnie uczestniczyło w transferze środków, co doprowadziło do ich uwolnienia.

Administracja USA ma nadzieję, że zwolnienie rozwieje te obawy, może jednak mieć to swoją cenę dla Demokratów, ponieważ ich przeciwnicy polityczni będą powoływać się na niepożądany impuls dla irańskiej gospodarki.

Republikański senator Tom Cotton z Arkansas oskarżył prezydenta Bidena o „zapłatę okupu najgorszemu państwowemu sponsorowi terroryzmu na świecie”, podczas gdy senator Chuck Grassley ze stanu Iowa stwierdził, że „śmieszne… być szantażowanym” w celu finansowania tego, co jego zdaniem jest nr 1. Polityka zagraniczna Iranu: „terroryzm”.