Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Kijowie znika lider białoruskiej grupy na uchodźstwie Witalij Szyszow | Białoruś

Rzecznik ukraińskiej policji powiedział, że szef kijowskiej organizacji non-profit, która pomaga Białorusinom uciekającym przed prześladowaniami, został zgłoszony jako zaginiony po tym, jak nie wrócił z porannego lotu.

W poniedziałek policja poinformowała, że ​​przewodniczący białoruskiej Izby Deputowanych Ukrainy (BDU) Witalij Szyszow zniknął ze swojego partnera.

Będziemy badać, dopóki nie będzie więcej informacji o tym, co się z nim stało. Oświadczenie jego partnera zostało zarejestrowane. Partner powiedział, że poszedł pobiegać, nie wrócił i zniknął” – powiedział przez telefon rzecznik policji.

Policja i wolontariusze przeszukali teren, w którym biegał, ale nie udało im się go zlokalizować.

Organizacja praw człowieka Viasna poinformowała w Telegramie, że przyjaciele Shishova powiedzieli, że „obcy” śledzili go ostatnio podczas joggingu.

Ukraina, Polska i Litwa stały się w tym okresie bezpiecznymi przystaniami dla Białorusinów Brutalne represje prezydenta Aleksandra Łukaszenki Od spornych wyborów w zeszłym roku.

Jak podaje strona internetowa, BDU pomaga Białorusinom znaleźć mieszkanie, pracę i porady prawne. W osobnym oświadczeniu organizacja stwierdziła, że ​​nie jest w stanie skontaktować się z Sziszowem.

Zniknięcie Sziszowa nastąpiło, gdy białoruska lekkoatletka Kristina Tsimanskaya powiedziała, że ​​została zmuszona do wycofania się z igrzysk w Tokio i zagroziła przymusową repatriacją za krytykę federacji lekkoatletycznej w mediach społecznościowych.

wrogość kto? Otrzymałem wizę humanitarną z Polski W poniedziałek powiedziała, że ​​obawia się więzienia, jeśli wróci do swojego kraju, gdzie władze biorą na cel przeciwników prezydenta, obrońców praw człowieka i dziennikarzy.

Jej mąż, Arseny Zhdanievich, powiedział AFP, że uciekł z Białorusi na Ukrainę i ma nadzieję poślubić swoją żonę „w niedalekiej przyszłości”.

Łukaszence i jego synowi Wiktorowi zabroniono udziału w imprezach olimpijskich, ponieważ sportowcy byli atakowani ze względu na ich poglądy polityczne.

Prezydent w maju wywołał międzynarodowe oburzenie Wysłanie myśliwca w celu przechwycenia samolotu Ryanair przylatującego z Grecji na Litwę w celu aresztowania dysydenta na pokładzie statku.

READ  Żony armii zmuszają Ministerstwo Obrony do przekazania mieszkań

Z Reuters i Agence France-Presse