Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Specjalny prokurator twierdzi, że prezydent Joe Biden celowo ujawnił „materiały niejawne”, ale nie postawiono mu zarzutów po tym, jak przedstawił się jako „stary człowiek” |  Wiadomości z USA

Specjalny prokurator twierdzi, że prezydent Joe Biden celowo ujawnił „materiały niejawne”, ale nie postawiono mu zarzutów po tym, jak przedstawił się jako „stary człowiek” | Wiadomości z USA


Czwartek, 8 lutego 2024 o 21:27, Wielka Brytania

Specjalny prokurator oznajmił, że Joe Bidenowi nie zostaną postawione zarzuty karne za posługiwanie się tajnymi dokumentami po tym, jak prezydent przedstawił się jako „stary człowiek z słabą pamięcią”.

Jednak Robert Hoare stwierdził, że działania Bidena „stwarzają poważne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego” po stwierdzeniu, że prezydent „celowo utrzymywał i ujawniał materiały niejawne”.

„Uważaliśmy, że podczas procesu pan Biden prawdopodobnie przedstawiłby się ławie przysięgłych, podobnie jak podczas naszego wywiadu, jako sympatyczny starszy mężczyzna o dobrych intencjach i słabej pamięci” – napisał.

Były prezydent Donald Trump, któremu postawiono 40 zarzutów za utrzymywanie tajnych dokumentów, potępił tę decyzję jako przejaw „dwupoziomowego systemu wymiaru sprawiedliwości”.

Biden upierał się, że „w pełni współpracował”, z zadowoleniem przyjął wynik i oświadczył, że zgodził się przeprowadzić pięciogodzinne osobiste wywiady nawet w ciągu dwóch dni po ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Richard Sauber, specjalny doradca prezydenta, powiedział, że błędy popełniane przy wypełnianiu dokumentów podczas nieobecności w biurze są „niestety częstym zjawiskiem” i zdarzały się w każdej administracji w ciągu ostatnich 50 lat.

Dodał jednak, że nie zgodzili się z „wieloma niedokładnymi i niewłaściwymi komentarzami” zawartymi w raporcie specjalnego prokuratora.

Raport może zawstydzić 81-letniego Bidena krytyką, że jest za stary, aby sprawować kolejną czteroletnią kadencję, po tym, jak próbował także porównywać się z Trumpem w zakresie etyki osobistej i bezpieczeństwa narodowego.


zdjęcie:
Donald Trump skrytykował tę decyzję. Zdjęcie: AP

Pan Hoare napisał, że podczas przesłuchania przez członków zespołu prokuratorskiego jego pamięć była „poważnie ograniczona”.

„Sekretne rzeczy w piwnicy”

Dochodzenie wykazało, że Biden uzyskał tajne informacje na temat wojny Stanów Zjednoczonych w Afganistanie i innych kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Biden powiedział pisarzowi, który w lutym 2017 r. pracował nad swoimi wspomnieniami w wynajmowanym domu w Wirginii, że „właśnie znalazł wszystkie tajne rzeczy w piwnicy”.

READ  Najnowszy raport Trumpa: nota prawna z 6 stycznia pokazuje plan odwołania wyborów prezydenckich w 2020 roku

W raporcie Hoare'a stwierdzono, że rozmowa stworzyła „najlepszy powód” do postawienia zarzutów Bidenowi, ale napisano również, że dokumenty mogły zostać przeniesione do jego domu, gdy był wiceprezydentem, kiedy sprawował władzę.

Członkowie zespołu prawnego Bidena znaleźli poufne dokumenty w biurze jego centrum badawczego w Waszyngtonie oraz w jego osobistej rezydencji w Wilmington w stanie Delaware.

Jaka jest różnica między sprawą Donalda Trumpa?

W oświadczeniu Trump określił decyzję zawartą w raporcie jako „niekonstytucyjne ściganie selektywne”, choć sam toczy własną sprawę dotyczącą konfiskaty tajnych plików.

Chociaż istnieją podobieństwa między tymi dwoma przypadkami, istnieją również pewne zauważalne różnice.

Trumpowi postawiono zarzuty po tym, jak prokuratorzy stwierdzili, że przez miesiące odmawiał przekazania pudeł z dokumentami prezydenckimi w swoim kurorcie Mar-a-Lago i podjął kroki w celu ukrycia dokumentów po tym, jak rząd USA zażądał ich zwrotu.

Prokuratorzy zarzucili, że przeszukanie FBI przeprowadzone w sierpniu 2022 r. ujawniło ponad 100 tajnych dokumentów dotyczących nieruchomości.

Przed rozprawą zaplanowaną na maj, która prawdopodobnie zostanie przełożona, nie przyznał się do winy i oskarżył prokuratorów o motywacje polityczne.

To limitowana edycja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Prawnicy Bidena poinformowali, że powiadomili Archiwum Narodowe po tym, jak w listopadzie 2022 r. odnaleziono „niewielką liczbę” tajnych dokumentów.

Dodatkowe dokumenty znaleziono później w garażu i bibliotece jego domu w Delaware i przekazano Departamentowi Sprawiedliwości.