Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

SpaceX wysyła pierwszą Arabkę na prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną |  Wiadomości z nauki i technologii

SpaceX wysyła pierwszą Arabkę na prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną | Wiadomości z nauki i technologii

Oczekuje się, że czterej pasażerowie przybędą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek, gdzie spędzą nieco ponad tydzień przed lądowaniem u wybrzeży Florydy w Stanach Zjednoczonych.

przez Samuel Osborne, reporter wiadomości @ćwierkać


Poniedziałek, 22 maja 2023 00:47, Wielka Brytania

Drugi prywatny lot SpaceX wysłał pasażerów, w tym pierwszą astronautkę z Arabii Saudyjskiej, w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

the SpaceX Rakieta Falcon wystartowała z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego NASA w niedzielę wieczorem, a czterech pasażerów ma przybyć na stację kosmiczną w swojej kapsule w poniedziałek.

Spędzą tam nieco ponad tydzień, zanim wrócą do domu ze zraszaczami u wybrzeży Florydy.

Pierwszymi saudyjskimi astronautami kilkadziesiąt lat temu byli badaczka komórek macierzystych Rayana Barnawi i pilot myśliwca Królewskich Sił Powietrznych Arabii Saudyjskiej Ali Al-Qarni.

„To spełnienie marzeń każdego” – powiedział Bernawi przed wyjazdem.

„Po prostu być w stanie zrozumieć, że jest to możliwe – jeśli Ali i ja możemy to zrobić, to oni też mogą”.

Lot został zorganizowany przez firmę Axiom Space z siedzibą w Houston, a załogą kieruje Peggy Whitson, była astronautka NASA, która obecnie pracuje dla firmy.

Pani Whitson jest rekordzistką Stanów Zjednoczonych w największej ilości czasu zgromadzonego w kosmosie – 665 dni i wciąż rośnie.

Czytaj więcej:
Statek kosmiczny eksploduje kilka minut po starcie

Załogę uzupełniał John Shoffner, amerykański biznesmen, który jest właścicielem zespołu wyścigowego samochodów sportowych.

Firma nie ujawniła kosztów najnowszych biletów, ale wcześniej podała ceny miejsc w wysokości 55 mln USD (44 mln GBP).

To jest limitowana wersja tej historii, więc niestety ta zawartość nie jest dostępna.

Odblokuj pełną wersję

Najnowszy cennik NASA pokazuje opłaty za osobę dziennie w wysokości 2000 USD (1600 GBP) za jedzenie i do 1500 USD (1200 GBP) za śpiwory i inny sprzęt.

READ  Hongkong stoi w kolejce, by kupić kopie Apple Daily po aresztowaniu redaktora naczelnego | Hongkong

Początkowy koszt dostarczenia sprzętu na stację kosmiczną wynosi około 10 000 USD (8 000 GBP) za funt, z taką samą opłatą za późniejszą utylizację. Kosztuje tyle samo, aby zwrócić przedmioty w stanie nienaruszonym.

Goście będą mieli dostęp do większości stacji podczas przeprowadzania eksperymentów, fotografowania Ziemi i rozmawiania z dziećmi w wieku szkolnym w domu, demonstrując, jak latawce latają w kosmosie, gdy są przymocowane do śmigła.