Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pułap zadłużenia USA: Joe Biden i Kevin McCarthy szukają wyjścia

podpis pod zdjęciem,

Biden zadzwonił do przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego po tym, jak spędził trzy dni na spotkaniu G7 w Japonii

Prezydent Joe Biden i starszy przedstawiciel Republikanów Kevin McCarthy rozmawiali przez telefon, zmieniając ton utkniętych w martwym punkcie rozmów w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia USA.

McCarthy powiedział, że jego rozmowa z Bidenem, który wracał ze szczytu G7 w Japonii, była „produktywna” i obaj spotkają się w poniedziałek.

Obie strony pozostają w sporze co do cięć budżetowych, których Republikanie zażądali jako warunku podniesienia pułapu.

Niezrobienie tego do czerwca może spowodować, że Stany Zjednoczone nie wywiążą się ze swoich zobowiązań.

Oznacza to, że rząd federalny nie może pożyczyć więcej pieniędzy ani opłacić wszystkich swoich rachunków. Ministerstwo Skarbu ostrzegło, że niewypłacalność może rozpocząć się 1 czerwca.

Taki wynik wywołałby chaos na rynkach finansowych i doprowadziłby do dalszych podwyżek stóp procentowych.

Opuszczając Japonię w niedzielę, Biden powiedział dziennikarzom, że propozycje republikanów – którzy kontrolują Izbę Reprezentantów – były „po prostu, szczerze mówiąc, nie do przyjęcia”.

Dodał: „Czas, aby Republikanie zaakceptowali, że żadna dwustronna umowa nie jest zawierana wyłącznie na ich partykularnych warunkach. Oni też muszą działać”.

Ale Biden powiedział również, że byłby skłonny obniżyć wydatki, aby osiągnąć porozumienie i że porozmawia z panem McCarthy w drodze do domu.

A prezydent odwołał wizyty zagraniczne zaplanowane po trzydniowym szczycie w Hiroszimie, aby poradzić sobie z federalnym kryzysem zadłużenia.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

McCarthy wyjaśnił, że obie strony wciąż są daleko od siebie, ale wygenerowały pozytywne głosy

Po rozmowie McCarthy powiedział dziennikarzom, że dyskusje przebiegły pozytywnie. „Myślę, że możemy rozwiązać niektóre z tych problemów, jeśli zrozumieją, czego szukamy” – powiedział.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że personel obu stron spotka się w niedzielę wieczorem, aby „omówić pozostałe kwestie”.

Tymczasem sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w niedzielę, że 1 czerwca to wciąż „trudny termin”. Bez umowy, powiedziała NBC, „spodziewamy się, że nie będziemy w stanie zapłacić wszystkich naszych rachunków na początku czerwca”.

Brak podniesienia limitu może skutkować zawieszeniem przez Stany Zjednoczone płatności z tytułu ubezpieczenia społecznego i wynagrodzeń pracowników federalnych i wojskowych. Niewykonanie zobowiązania grozi również sianiem spustoszenia w światowej gospodarce, wpływając na ceny i oprocentowanie kredytów hipotecznych w innych krajach.

Impas wstrząsnął rynkami finansowymi. Dow Jones zamknął się w piątek o 0,3%, S&P spadł o 0,1%, a Nasdaq o 0,2%.

W zamian za poparcie podniesienia pułapu zadłużenia Republikanie domagają się cięć budżetowych do 4,5 bln USD, w tym wyeliminowania wielu priorytetów legislacyjnych Bidena.

Biały Dom nazwał republikańską propozycję „planem zniszczenia ciężko pracujących amerykańskich rodzin”, chociaż zasugerował, że może pójść na pewne ustępstwa budżetowe.

Zarówno prezydent Biden, jak i pan McCarthy znajdują się pod presją lewej i prawej strony swoich partii, aby utrzymać linię.

Z jednomiejscową większością Demokratów w Senacie i wąską republikańską kontrolą w Izbie Reprezentantów, porozumienie jak dotąd okazało się nieuchwytne.

READ  Powyborcze podziały w koalicji centroprawicowej w Niemczech | Niemcy