Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno wykonała swoje pierwsze zdjęcie księżyca Jowisza, Europy – rejestrując pokrytą lodem powierzchnię z niezwykłą szczegółowością.
Obraz jest najbliższym spojrzeniem na Europę, jakie dostarczył jakikolwiek statek kosmiczny od ponad 20 lat, kiedy Galileo amerykańskiej agencji kosmicznej przeleciał 218 mil (351 km) od powierzchni w styczniu 2000 roku.
Ujawniając cechy powierzchni w regionie w pobliżu równika księżyca, zwanym Anon Regio, zdjęcia Juno zostały wykonane podczas zbliżania się najbliższej sondy zasilanej energią słoneczną wczoraj (czwartek).
Europa jest szóstym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym i jest nieco mniejsza niż księżyc Ziemi.
Naukowcy uważają, że słony ocean leży pod warstwą lodu o grubości kilku mil, co rodzi pytania o możliwe warunki, w których może istnieć życie pod powierzchnią Europy.
Z bliska i osobiście: sonda kosmiczna NASA Juno wykonała pierwsze zdjęcie księżyca Jowisza, Europy – uchwyciła pokrytą lodem powierzchnię z niezwykłą szczegółowością
Te zdjęcia są najbliższym spojrzeniem na Europę, jakie daje jakikolwiek statek kosmiczny od ponad 20 lat, kiedy Galileo amerykańskiej agencji kosmicznej znalazł się 218 mil (351 km) od powierzchni w styczniu 2000 roku.
Ujawniając cechy powierzchni w regionie w pobliżu równika księżyca o nazwie Anon Regio, zdjęcia Juno zostały wykonane podczas zbliżania się do najbliższej sondy zasilanej energią słoneczną wczoraj (czwartek)
Choć dane z Juno byłyby ekscytujące, sonda miała tylko dwugodzinne okno na zebranie, pędząc po Księżycu ze względną prędkością około 14,7 mil na sekundę (23,6 km na sekundę).
„To bardzo wczesna operacja, ale wszystko wskazuje na to, że lot Juno z Europy był ogromnym sukcesem” – powiedział Scott Bolton, główny badacz Juno z Southwest Research Institute w San Antonio.
Ten pierwszy obraz to tylko rzut oka na fascynującą nową naukę pochodzącą z pełnego zestawu instrumentów i czujników Juno, które pozyskiwały dane, gdy prześlizgiwaliśmy się po lodowej skorupie księżyca.
Ta część pierwszego zdjęcia Europy wykonanego podczas przelotu sondy JunoCam została powiększona na obszarze powierzchni Europy na północ od równika.
Ze względu na zwiększony kontrast między światłem a cieniem widocznym wzdłuż końca – nocnej granicy – nierówne cechy terenu są łatwo widoczne, w tym wysokie bloki cienia, podczas gdy jasne i ciemne krawędzie i dno zakrzywiają się na powierzchni.
Prostokątny krater w pobliżu separatora może być pogarszającym się kraterem uderzeniowym.
Juno przebyła około 219 mil (352 km) od powierzchni Europy, co było trzecią pobliską przełęczą w historii na wysokości mniejszej niż 310 mil (500 km).
Podczas przelotu misja zebrała kilka zdjęć Księżyca w wysokiej rozdzielczości i uzyskała cenne dane na temat struktury kriosfery Europy, wnętrza, składu powierzchni i jonosfery, a także interakcji Księżyca z magnetosferą Jowisza.
powiedziała Candy Hansen, współbadaczka Juno, która kieruje planowaniem kamer w Planetary Science Institute w Tucson w Arizonie.
Obrazy JunoCam wypełnią aktualną mapę geologiczną, zastępując obecne pokrycie obszaru w niskiej rozdzielczości.
Zbliżenia Juno i dane z instrumentu Microwave Radiometer (MWR) dostarczą nowych szczegółów na temat tego, jak struktura lodu w Europie zmienia się pod skorupą.
Naukowcy mogą wykorzystać wszystkie te informacje, aby uzyskać nowe informacje na temat księżyca, w tym dane w poszukiwaniu obszarów, w których woda w stanie ciekłym może znajdować się w płytkich kieszeniach pod powierzchnią.
Dzięki tym dodatkowym danym na temat geologii Europy obserwacje Juno przyniosą korzyści z przyszłych misji na księżyc Jowisza, w tym z agencji Europa Clipper.
Naukowcy uważają, że słony ocean leży pod warstwą lodu o grubości kilku mil, co rodzi pytania o możliwe warunki, w których może istnieć życie pod powierzchnią Europy.
Sonda Juno – pokazana na odcisku artysty – dotarła do Jowisza 4 lipca 2016 roku, po pięcioletniej podróży, 1,8 miliarda mil (2,8 miliarda km) od Ziemi
Zaplanowany do startu w 2024 roku Europa Clipper będzie badał atmosferę, powierzchnię i wnętrze Księżyca, a jego głównym celem naukowym jest ustalenie, czy pod powierzchnią Europy znajdują się miejsca, w których może istnieć życie.
Opierając się na obserwacjach Juno i poprzednich misji, takich jak Voyager 2 i Galileo, misja Europa Clipper będzie badać atmosferę, powierzchnię i wnętrze Księżyca po jego przybyciu w 2030 roku.
Jego celem jest zbadanie możliwości zamieszkania na Księżycu i lepsze zrozumienie jego globalnego obwodu podpowierzchniowego, grubości jego skorupy lodowej oraz poszukiwanie potencjalnych pióropuszy, które mogą wyrzucać wody gruntowe w kosmos.
Bliski przelot zmodyfikował trajektorię Juno, skracając czas okrążenia Jowisza z 43 do 38 dni.
Oznacza to drugie spotkanie z księżycem Galilejskim podczas przedłużonej misji Juno, która wcześniej widziała Ganimedesa w czerwcu 2021 roku.
Sonda ma również przelecieć blisko Io, najbardziej wulkanicznego obiektu w Układzie Słonecznym, w 2023 i 2024 roku.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie