Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Teleskopy kosmiczne uchwyciły asteroidy z niesamowitą wyrazistością

Świat ma teraz oszałamiające nowe obrazy uderzenia asteroidy w tym tygodniu, pierwszego tego rodzaju testu obrony planetarnej.
W czwartek NASA opublikowała zdjęcia dramatycznego wydarzenia uchwycone przez Teleskopy Kosmiczne Hubble’a i Sieciowe.

Kilka godzin później SpaceX dołączył do NASA, ogłaszając, że bada możliwość wysłania specjalnej misji na Hubble’a, potencjalnie kierowanej przez miliardera, w celu podniesienia orbity starzejącego się teleskopu i przedłużenia jego życia.

Teleskopy na wszystkich siedmiu kontynentach obserwowały, jak statek kosmiczny NASA Dart rozbija się o nieszkodliwą skałę kosmiczną, 7 milionów mil (11 milionów kilometrów) od Ziemi, w nadziei na zmianę swojej orbity.

Naukowcy poznają dokładną zmianę dopiero w listopadzie. Oczekuje się, że wyniki eksperymentów wzbudzą zaufanie do zastosowania tej technologii, jeśli śmiertelna asteroida kiedykolwiek pojawi się na naszej drodze.

„To bezprecedensowy pogląd na bezprecedensowe wydarzenie” – powiedział w oświadczeniu astronom planetarny i szef misji z Johns Hopkins University, Andy Rifkin.

Wszystkie te zdjęcia pomogą naukowcom dowiedzieć się więcej o małej asteroidzie Demorphos, która przyjęła uderzenie i skończyła z dużym kraterem. Uderzenie spowodowało, że strumienie skał i ziemi popłynęły w kosmos, wyglądając jak jasne, wznoszące się promienie na najnowszych zdjęciach.

Ten podwójny system asteroid – Demorphos, który ma wysokość 525 stóp (160 metrów) i jest w rzeczywistości małym księżycem wokół większej asteroidy – potroił swoją jasność po zderzeniu, jak widać na zdjęciach Hubble’a, według NASA.

Hubble i Webb będą nadal monitorować Demorphosa i jego wspaniałego towarzysza Didymusa przez kilka następnych tygodni.

Misja Darta o wartości 325 milionów dolarów uruchomiona w zeszłym roku. Statek kosmiczny został zbudowany i zarządzany przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Laurel w stanie Maryland.
Jeśli chodzi o Hubble’a, urzędnicy NASA potwierdzili w czwartek, że 32-letnie obserwatorium jest w dobrej formie i może mieć jeszcze jedną dekadę życia.

READ  Niech jedzą przestrzeń! Elon Musk i wyścig po światowy głód | Arwa Mahdawi

Orbita Hubble’a stale się zanika, ale teleskop mógłby być o wiele lat naprzód, gdyby został zwiększony z obecnych 335 mil (540 km) nad Ziemią do 375 mil (600 km) lub więcej. Sześciomiesięczne studium wykonalności technicznej uwzględni również możliwość wymiany jakichkolwiek części, najprawdopodobniej przez załogę.

Jared Isakman, przedsiębiorca technologiczny z Penn State, który w zeszłym roku sfinansował swój lot SpaceX ze zwycięzcami konkursu, powiedział, że misja Hubble’a, jeśli zostanie zatwierdzona, będzie dobrze pasować do jego planowanej serii lotów kosmicznych. Ale odmówił podania, czy jest wolontariuszem.

„Cały czas pracujemy nad szalonymi pomysłami” – powiedział dziennikarzom szef misji naukowej NASA Thomas Zurbuchen. „Szczerze, to właśnie powinniśmy zrobić.”