Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Roszczenie dotyczące nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej zostało wycofane

Powiększenie / Ilustracja udaru magnetycznego przy użyciu wysokotemperaturowego przewodnika ceramicznego.

Nature wycofało artykuł, który twierdził, że dostarcza pierwszych dowodów na nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej, mimo że autorzy artykułu twierdzą, że nadal mają zaufanie do wyników. Decyzja Wydaje się, że rozwiązuje problem z wątpliwymi kontrolami w eksperymencie.

Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe poczyniło znaczne postępy dzięki zastosowaniu chemikaliów bogatych w wodór pod ekstremalnymi ciśnieniami, które mogą wtłaczać wodór w struktury chemiczne, które w przeciwnym razie mogłyby mieć pustą przestrzeń. W wielu artykułach uzyskano związki chemiczne bogate w wodór, które są zdolne do nadprzewodnictwa w temperaturach, które można osiągnąć za pomocą suchego lodu.

Raport o temperaturze pokojowej podążał podobną ścieżką, wykorzystując wysokie ciśnienie, aby zmusić wodór do połączenia się z nową mieszaniną chemikaliów i osiągnięcia rekordowych temperatur – w tym przypadku powyżej punktu zamarzania wody, co jest ważnym kamieniem milowym. Związane z tym naciski oznaczają, że materiał nie będzie przydatny w rzeczywistych zastosowaniach, ale może wskazywać drogę w kierunku innych substancji chemicznych, które mogą to zrobić.

Jednak ludzie w terenie zadawali pewne pytania dotyczące sposobu przetwarzania danych uzyskanych podczas tej pracy przed umieszczeniem ich w artykule – które dotyczą głównie sposobu radzenia sobie z szumem tła obserwowanym w próbkach kontrolnych. Redaktorzy Nature zwracają uwagę, że procedura użyta do manipulowania danymi nie została uwzględniona w artykule, „podważając zaufanie” do wyników.

Zespół badawczy zdecydowanie się z tym nie zgadza, twierdząc, że surowe, nieprzetworzone dane również potwierdzają ich pierwotne wnioski. Czują, że papieru nie należy ciągnąć.

Zwykle jest to coś, co replikacja powinna być w stanie rozwiązać. Ale raport przez zespół informacyjny Science mówiący, że oryginalny artykuł nie zawierał wystarczająco dużo szczegółów, aby uprościć replikację. Zespół stojący za postem sugeruje, że każdy, kto chce powtórzyć swoją pracę, powinien odwiedzić swoje laboratoria w celu wykonania pracy – a nie tak ma działać replikacja. Może minąć trochę czasu, zanim dowiemy się, czy ten nadprzewodnik wysokotemperaturowy jest prawdziwy.

READ  Naukowcy właśnie odkryli szóste masowe wymieranie ukryte w starożytnej przeszłości Ziemi