Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skamieniałość dinozaura sprzed 75 milionów lat ujawnia, co zjadł jako ostatni posiłek

Skamieniałość dinozaura sprzed 75 milionów lat ujawnia, co zjadł jako ostatni posiłek

Wewnątrz skamieliny tyranozaura sprzed 75 milionów lat odkryto szczątki dwóch małych dinozaurów, co rzuca nowe światło na zmieniającą się dietę starożytnego drapieżnika.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Science Advances, pod klatką piersiową małego gorgozaura, bliskiego kuzyna Tyrannosaurus rex, znaleziono tylne kończyny dwóch małych, ptasich dinozaurów, zwanych setips.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, twierdzą, że odkrycie to sugeruje, że młode Gorgozaury polowały na coraz mniejsze dinozaury, podczas gdy wcześniejsze dowody kopalne wskazują, że dorosłe Gorgozaury atakowały i zjadały bardzo duże dinozaury roślinożerne żyjące w stadach.

Skamieniały szkielet młodego Gorgozaura sprzed 75 milionów lat, pokazujący położenie zawartości żołądka: tylne kończyny małego dinozaura zwanego Setipus

(za pośrednictwem Reutera)

Doktor Darla Zelenitsky, jeden z głównych naukowców biorących udział w badaniu, powiedziała BBC, że to odkrycie stanowi „mocny dowód na to, że dinozaury radykalnie zmieniły swoją dietę w miarę dorastania”.

„Teraz wiemy, że te nastoletnie (tyranozaury) polowały na młode, młodociane dinozaury” – powiedziała.

„Te mniejsze, niedojrzałe dinozaury mogły nie być gotowe, aby wskoczyć do grupy rogatych dinozaurów, ponieważ dorosłe dinozaury ważyły ​​tysiące kilogramów”.

Skamieniałość odkryto pierwotnie w kanadyjskiej prowincji Alberta Badlands w 2009 roku, ale została zakopana w skale, a przygotowanie jej do badań zajęło lata.

Mały gorgozaur, mięsożerny dinozaur, który żył 75 milionów lat temu w okresie kredowym na terenach dzisiejszej Alberty w Kanadzie, oraz Setipes, mały ptasi dinozaur z piórami.

(za pośrednictwem Reutera)

Pierwszego odkrycia dokonali pracownicy Królewskiego Muzeum Paleontologii Tyrrell w Albercie, którzy odkryli małe kości palców wystające z klatki piersiowej.

Doktor Francois Therin, drugi główny naukowiec biorący udział w badaniu, powiedział BBC: „Kamień znajdujący się w klatce piersiowej został usunięty, aby odsłonić to, co było w środku.

READ  Naukowcy stworzyli małą czarną dziurę, która zaczyna promieniować

„I wow – całe tylne nogi dwóch młodych dinozaurów, oba mają mniej niż rok”.