Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Siły rosyjskie zabijają ukraińskiego muzyka za odmowę udziału w koncercie w Chersoniu | Ukraina

Według Ministerstwa Kultury w Kijowie rosyjscy żołnierze zastrzelili ukraińskiego muzyka w jego domu po tym, jak odmówił on udziału w koncercie w okupowanym Chersoniu.

Ministerstwo podało w oświadczeniu, że dyrygent orkiestry Jurij Kirpatenko odmówił udziału w koncercie, „który miał na celu zademonstrowanie przez okupantów tak zwanej 'poprawy spokojnego życia’ w Chersoniu”. oświadczenie na jej stronie na Facebooku.

Celem koncertu 1 października było wyróżnienie Orkiestra Kameralna Gilliaktórego Kirpatenko był głównym dowódcą, ale „kategorycznie odmówił współpracy z pasażerami” – czytamy w oświadczeniu.

Był to Kirpatenko, który był także głównym dyrygentem Teatru Muzyki i Dramatyki im. Mykoły Kulisz w Chersoniu, Opublikuj wiadomości z wyzwaniami Na jego stronie na Facebooku do maja.

Prokuratura Okręgowa Ukrainy w Chersoniu Rozpoczęło się oficjalne dochodzenie „Na podstawie naruszeń praw i zwyczajów wojennych w połączeniu z umyślnym zabijaniem”. Dodała, że ​​członkowie rodziny spoza Chersoniu stracili kontakt z Mosulem we wrześniu.

Potępienie artystów ukraińskich i światowych było szybkie. „Historia narzucania artystom przez Rosję polityki „przestrzegaj albo zgiń” nie jest niczym nowym. Ma historię sięgającą setek lat” – powiedział dyrygent Fińsko-Ukraińskiej Orkiestry. Dalia Stasiewskaktóry miał się odbyć w ostatnią noc balu maturalnego w londyńskim Albert Hall w zeszłym miesiącu, zanim został odwołany z powodu śmierci królowej.

„Widziałam dużo milczenia ze strony moich rosyjskich kolegów” – powiedziała. Czy nadszedł czas, aby rosyjscy muzycy, zwłaszcza ci, którzy mieszkają i pracują za granicą, w końcu wystąpili i przeciwstawili się działaniom rosyjskiego reżimu w Ukraina? „

Dwa tygodnie temu Stasevska przyjechała ciężarówką dostaw humanitarnych do Lwowa ze swojego domu w Finlandii, zanim poprowadziła Orkiestrę INSO-Lviv Orchestra na koncercie ukraińskiej muzyki współczesnej.

„Wiemy, że rosyjski reżim poluje na aktywistów, dziennikarzy, artystów, przywódców społeczności i każdego, kto chce stawić opór okupacji” – powiedziała nagradzana ukraińska powieściopisarka, która została śledczą ds. zbrodni wojennych Victoria Amelina.

READ  Luizjana: Niewidoma kobieta dzwoni na policję w sprawie jej zaginionego męża, którego znaleziono zastrzelonego w łóżku

„Jednak nawet znając obecny schemat i historię, nie możemy, a co najważniejsze, nie przyzwyczaić się do słuchania bardziej brutalnych mordów błyskotliwych, utalentowanych i odważnych ludzi, których jedyną winą było to, że byli Ukraińcami”.

Stworzyła analogię między Kerpatenko a Mykołą Kuliszem, ukraińskim dramatopisarzem, od którego imienia nosi nazwę teatr, w którym pracuje dyrygent.

„Kulicz został zastrzelony 3 listopada 1937 r. w pobliżu Sandarukh wraz z 289 ukraińskimi pisarzami, artystami i myślicielami. Jurij Kirpatenko został zastrzelony w swoim domu w Chersoniu w październiku 2022 r. „

Dyrygent orkiestry Siemion Bychkov z Paryża, gdzie występował jako dyrektor muzyczny Filharmonii Czeskiej, powiedział, że działania Rosjan to „czyste ludobójstwo”. Urodzony w Petersburgu dyrygent opuścił Rosję jako młody człowiek w latach 70. XX wieku.

„Tragiczną ironią tego jest mówienie o wyższości i człowieczeństwie kultury rosyjskiej” – powiedział. „A tutaj zabili kogoś, kto rzeczywiście wnosi piękno do życia ludzi. To obrzydliwe”.

„Pociski nie rozróżniają ludzi. Nie czułem się źle, bo ten facet był kapitanem pociągu, po prostu potwierdził absolutne zło, które działo się jeszcze zanim pierwsze bomby spadły na Ukrainę.”

powieściopisarz Andriej KurkowAutor Śmierci i pingwina powiedział: „Teraz nazwisko Jurija Kerpatenko zostanie dodane do listy zmarłych artystów Ukrainy. Coraz bardziej wierzę, że Rosja dąży nie tylko do okupacji ziem ukraińskich, ale także dąży do poważnego zniszczenia ukraińskiej tożsamości, którego ważną częścią jest kultura ukraińska”.

ukraiński autor Ołeksandr MekdiKto wstąpił do wojska w momencie wybuchu wojny i którego dom został zniszczony przez rosyjskie bombardowania, powiedział: „Rosja próbuje odbudować Związek Radziecki na terytoriach okupowanych, odbudować coś nieprawdopodobnego.

Niszczenie kultury krajów zniewolonych było jednym z głównych elementów polityki sowieckiej. Zabijanie postaci kultury, oczyszczanie bibliotek, zakaz używania języków narodowych.

„Współcześni okupanci całkowicie podążają za tą strategią: niszczą kulturę, sport i edukację.

READ  Czy Priti Patel jest zła czy głupia? To cienka linia dla ukraińskich uchodźców | John Kress

A kiedy nasze ziemie zostaną rozebrane, poznamy dziesiątki i setki tych wstrząsających historii. Historie zniszczenia i bohaterskiego oporu.

„To bardzo przerażające” – powiedział dyrektor Ukraińskiego Teatru Opery Narodowej w Kijowie Anatolij Sołowianenko. Nie ma znaczenia, czy jest lekarzem, pracownikiem czy artystą. Był człowiekiem i odmówił posłuszeństwa”.