Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Senegal chce czerpać korzyści z globalnej gorączki gazowej

Senegal chce czerpać korzyści z globalnej gorączki gazowej

Prezydent Senegalu Macky Sall stał się znaną postacią na arenie międzynarodowej. Rezerwy gazu jego kraju, z których eksport ma się rozpocząć w ciągu najbliższych dwóch lat, są teraz obiektem intensywnego zainteresowania zdesperowanych europejskich przywódców, aby znaleźć alternatywę dla rosyjskiego gazu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Kiedy kanclerz Niemiec Olaf Schulz odwiedził Senegal w maju, powiedział, że zabezpieczenie dostaw LNG do kraju jest „coś, co warto intensywnie dążyć”. Wielka Brytania jest już mocno zaangażowana w sektor offshore, a BP jest operatorem projektów eksportu gazu. Komisarz Unii Europejskiej ds. Energii przybył do Dakaru na początku tego roku.

Prezydent RP Andrzej Duda i jego koledzy afrykańscy producenci węglowodorów odwiedzili Nigerię i Wybrzeże Kości Słoniowej na początku września, aby omówić między innymi kryzys energetyczny – polski terminal importowy LNG otrzymał już pierwszą dostawę nigeryjskiego LNG i jest na to bardzo chętny. Aby zabezpieczyć przyszłe dostawy.

Ze swojej strony Sall bawił się w Europę jako miejsce docelowe dla LNG, zauważając, że lokalizacja Senegalu na zachodnim krańcu Afryki daje mu kilka dni od wysyłki z rynków europejskich, jednocześnie wskazując, że będzie konkurencja ze strony kupujących z Azji.