Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ograniczenie cen energii będzie kosztować Polskę ponad 30 mld zł-BM By Reuters

© Reutera. Premier Polski Mateusz Morawiecki przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Eagles Levits i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas ataku Rosji na Ukrainę w Kijowie na Ukrainie 9 września 2022 r. REUTERS/Valenti

WARSZAWA (Reuters) – Premier Mateusz Morawiecki powiedział w czwartek, że działania mające na celu zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i dotacje dla firm energochłonnych kosztowałyby Polskę ponad 30 mld zł (6,35 mld USD).

Kraj planuje zamrozić ceny dla gospodarstw domowych zużywających do 2000 kWh rocznie. Dodatkowo 10% zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zostanie nagrodzone 10% obniżką ceny jako zachęta do oszczędzania energii.

„Połączenie wszystkich tych środków wsparcia to ogromny koszt” – powiedział Morawiecki na briefingu prasowym, dodając to wszystko, w tym dotacje dla firm energochłonnych przekraczające 30 mld zł.

Jak wszyscy członkowie Unii Europejskiej, Polska odczuła szczyptę kryzysu energetycznego. Państwo chroni domy regulując ceny gazu i energii, ale firmy i Polacy wykorzystujący węgiel do ogrzewania byli najbardziej narażeni na wzrost cen.

Inne zapowiedziane w czwartek działania to obowiązkowe 10% oszczędności na zużyciu energii elektrycznej przez urzędy i administrację miejską. Morawiecki powiedział, że 66% polskich gospodarstw domowych zapłaci w przyszłym roku rachunki za prąd bez zmian.

Polska przeznaczyła już 11,5 mld zł na dopłaty do węgla dla domów i dodatkowe 13,7 mld dla gmin walczących z wysokimi rachunkami za energię.

Osobno kontrolowana przez państwo spółka gazowa PGNiG udzieliła do 55 mld zł gwarancji państwowych na zabezpieczenie finansowania płynności oraz utworzyła fundusz w wysokości 10 mld zł na wyrównanie różnicy między cenami rynkowymi gazu a tymi, które spółka nalicza odbiorcom krajowym.

(1 dolar = 4,7242 zł)