Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Skutki zimnej wojny zagrażają planom pozbycia się rosyjskiej ropy (re)

Skutki zimnej wojny zagrażają planom pozbycia się rosyjskiej ropy (re)

Niemiecka rafineria na granicy z Polską ma głębokie powiązania z Rosją, a jej zamknięcie grozi brakiem paliwa lotniczego i oleju napędowego w Berlinie.

Treść artykułu

(Bloomberg) – Ta historia została pierwotnie opublikowana 18 maja. Dziś rząd niemiecki ogłosił, że zdobył jednostkę Rosniefti PJSC. niemiecki, w tym kontrola dużej rafinerii na granicy z Polską.

Reklama 2

Treść artykułu

Berlin ryzykuje, że zabraknie paliwa, jeśli niemieccy urzędnicy nie znajdą sposobu na to, by skutki zimnej wojny nie padły ofiarą geopolityki.

Treść artykułu

Rafineria na granicy z Polską, która dostarcza większość paliwa do silników odrzutowych na lotnisko w stolicy Niemiec i benzynę dla pojazdów w regionie, zostaje uwikłana w spór między Unią Europejską a Moskwą w związku z wojną na Ukrainie. Plan zakazu importu rosyjskiej ropy do końca roku grozi odcięciem dostaw do zakładu w małym miasteczku Schwedt, co może sparaliżować Berlin i większość wschodnich Niemiec.

Rafineria PCK jest bezpośrednio podłączona do rurociągu, który pompuje rosyjską ropę z drugiej strony Uralu. Ponieważ obiekt jest daleki od bycia dużym portem, nie ma łatwej alternatywy, a fakt, że kremlowski mistrz naftowy Rosnieft PJSC jest kontrolowany, dodatkowo komplikuje sytuację.

Reklama 3

Treść artykułu

Od Berlina po niemieckie wybrzeże Bałtyku i część zachodniej Polski „Prawie każdy samolot, samochód policyjny, wóz strażacki i karetka pogotowia są napędzane paliwem ze Schwedt” – powiedziała Annekathrin Hoppe, burmistrz 34-tysięcznego miasta nad Odrą. Zamknięcie rafinerii „byłoby katastrofą”.

READ  COVID-19: Inflacja w strefie euro osiąga rekordowe 5% przy spreadzie Omicron

Obiekt, który zajmuje obszar ponad dwukrotnie większy od nowojorskiego Central Parku, został zbudowany w latach 60. XX wieku, aby wzmocnić zależność dawnych komunistycznych Niemiec Wschodnich od Związku Radzieckiego. Walka o znalezienie rozwiązania pokazuje, że więzi te pozostają silne ponad trzy dekady po upadku muru berlińskiego.

Czytaj więcej: Trudna droga Europy do udanego rosyjskiego embarga na ropę

Aby dostosować się do embarga Unii Europejskiej na ropę, rząd kanclerza Olafa Schultza rozważa kilka trudnych rozwiązań, w tym przejęcie kontroli nad rafinerią, tak jak to miało miejsce w przypadku niemieckiego Gazpromu. Jednak zmiana właściciela nie rozwiąże głównego problemu: zastąpienia 12 mln ton ropy naftowej pompowanej corocznie do rafinerii rurociągiem Przyjaźń, nazwanym od rosyjskiego słowa oznaczającego „przyjaźń”.

Reklama 4

Treść artykułu

„Rafineria nie jest przystosowana do niczego innego”, powiedział Ben van Beurden, dyrektor generalny Shell Plc, który posiada udziały w PCK, które próbował sprzedać, ale rosyjska ropa o wysokiej zawartości siarki jest. Rafineria odmówiła komentarza do tej historii.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck udał się w zeszłym tygodniu do Schwedt, aby rozwiać obawy dotyczące przyszłości rafinerii. Setki robotników zmęczonych słuchaniem tego, wspiął się na stół, aby lepiej przekazać swoją wiadomość o tym, jak rząd powinien pracować, aby zapewnić kontynuowanie operacji, jeśli rosyjska ropa zostanie zakazana.

„Potrzebujemy waszej produkcji, waszej pracy, aby chronić niemieckie dostawy”, powiedział Habeck pracownikom BCK, dodając, że możliwe są zakłócenia. „Nie chcę cię brać za idiotę ani malować zbyt różowego obrazu”.

Reklama 5

Treść artykułu

Niemieckie władze szukają opcji i zdecydowały, że stary rurociąg łączący Schwedt z bałtyckim portem Rostock może być używany do transportu ropy naftowej tankowcami. Ale jego stosunkowo mały rozmiar oznacza, że ​​może pokryć tylko około 60% normalnych rozmiarów. Według urzędników zaznajomionych z tą sprawą, aby zwiększyć dostawy, trwają dyskusje nad planami zwiększenia ciśnienia w pompach i modernizacji infrastruktury.

READ  Jak anulować bilet Polskich Linii Lotniczych LOT 1-800-419-8246 | publiczna arena cyfrowa

Inną opcją jest zadokowanie tankowców w Gdańsku w Polsce i przesłanie ropy rurociągiem, który łączy się z Drużbą. Będzie to wymagało pomocy Warszawy, która ma własne problemy z dostawami przy wycofywaniu rosyjskiej energii.

Czytaj więcej: Niemcy wstrzymują import rosyjskiej ropy niezależnie od unijnych sankcji

Reklama 6

Treść artykułu

Minister klimatu, Anna Moskowa, powiedziała, że ​​rząd, który już pomaga zaopatrywać kolejną niemiecką rafinerię w Leonie, chce odebrać Rosniefti od PCK. Wskazała, że ​​w zamian kraj może chcieć więcej.

„Współpracujemy ze stroną niemiecką nad nowym modelem wspólnego zarządzania rafinerią, który jest idealny zarówno dla społeczności polskiej, jak i niemieckiej” – powiedziała. „Mogę zapewnić, że to model biznesowy. To nie jest organizacja charytatywna.”

Michael Kellner, wiceminister gospodarki Niemiec, powiedział w środę w NDR TV, że jest optymistą, że można znaleźć rozwiązanie z polskim rządem. Powiedział, że w razie potrzeby Niemcy mogą czerpać z rezerw ropy naftowej, aby zaopatrywać Schwedt, dodając, że kraj jest przygotowany na wszelkie ewentualności, biorąc pod uwagę „ogromne znaczenie” rafinerii w regionie.

Reklama 7

Treść artykułu

Czytaj więcej: Jak plan Polski zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy wpływa na plan Niemiec

Mieszkańcy Schwedt, w którym znajduje się XIII-wieczny kościół, wątpią, czy połączenia infrastrukturalne sprzed kilkudziesięciu lat można z powodzeniem przekierować w nieco ponad sześć miesięcy.

„Od czasu powstania zakładu miało miejsce kilka kryzysów z Rosją, ale te kryzysy nigdy nie wpłynęły na relacje w zakresie dostaw” – powiedział Gundolf Schuylick, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej. Konflikt ten – ze swoim szerokim zakresem i sankcjami oraz kontrsankcjami – jest bezprecedensowy.

Berlin ma już przedsmak tego, co może się stać, jeśli wyschnie rosyjska ropa. W 2019 r. stwierdzono skażenie dostaw przez Drużbę. W ciągu kilku tygodni Berlinowi brakowało i musiał zabezpieczyć awaryjne dostawy oleju opałowego, oleju napędowego i benzyny z Hamburga.

Ad 8

Treść artykułu

W tym przypadku sprawa była krótkotrwała. Teraz trwa bardziej strukturalna transformacja, a PCK przez jakiś czas niewiele zrobiła, aby przygotować się bez dostępu do taniej rosyjskiej ropy – lub końca ery paliw kopalnych.

W dłuższej perspektywie władze miasta naciskają na zmianę nie tylko rafinerii, ale także lokalnej gospodarki, tworząc „kampus innowacji”, aby przyciągnąć start-upy i zrównoważone firmy przemysłowe.

Firma Bio-Lutions International AG z siedzibą w Hamburgu otwiera fabrykę, która zamienia łodygi słomy i pomidorów w alternatywę dla opakowań z tworzyw sztucznych. Verbio Vereinigte BioEnergie AG z siedzibą w Lipsku produkuje biodiesel, bioetanol i biometan w zakładzie PCK i udostępnia go w rurociągach, liniach kolejowych i infrastrukturze przetwórczej.

Reklama 9

Treść artykułu

Ale te wysiłki nie zastępują natychmiastowej rafinerii, która zatrudnia około 1200 osób i utrzymuje co najmniej wiele dodatkowych miejsc pracy u lokalnych partnerów. Ciepło wytwarzane przez zakład ogrzewa również zimą 80% domów Schwedta.

„Jeśli PCK przestanie produkować, nie będzie już paliwa w Niemczech Wschodnich i nie będzie już paliwa w Berlinie”, powiedział dyrektor generalny Ferbio Klaus Sutter podczas telekonferencji w zeszłym tygodniu. „Umrze cały region”.

(Ta historia została pierwotnie opublikowana 18 maja. Dziś rząd niemiecki ogłosił, że przejął niemiecką jednostkę PJSC Rosnieft, w tym kontrolę nad dużą rafinerią na granicy z Polską.)

Reklamy

uwagi

Postmedia jest zobowiązana do utrzymania żywego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarza lub jeśli jest to użytkownik obserwujący komentarz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail Ustawienia.