Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Senatorowie republikańscy wzywają Bidena do wysłania polskich samolotów bojowych na Ukrainę

Senatorowie republikańscy wzywają Bidena do wysłania polskich samolotów bojowych na Ukrainę

Senatorowie amerykańscy republikańscy błagają administrację Bidena o zmianę kursu i zezwolenie na przekazanie Ukraińcom polskich myśliwców MiG w celu walki z rosyjską inwazją, co jest znakiem, że odrzucenie oferty przez Departament Obrony może spotkać się z silnym oporem na Kapitolu.

Czterdziestu republikańskich senatorów podpisało list od senatorów Joniego Ernsta z Iowa i Mitta Romneya z Utah wzywających prezydenta Joe Bidena do odpowiedzi na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w weekend powiedział prawodawcom, że gdyby Stany Zjednoczone nie mogły pomóc Nie latać nad jego niebem mógłby przynajmniej wysłać swoim ludziom więcej samolotów do obrony przed atakiem ze strony Rosji.Dość gadania. Ludzie umierają, powiedział Romney na konferencji prasowej na Kapitolu. Wyślij im potrzebne samoloty.

Generał powiedział.

Mark Milley, przewodniczący połączonych szefów sztabów, był w trakcie rozmów z Capitol Hill.

Senator Susan Collins, R-Maine, powiedziała, że ​​trudno było dostrzec zniszczenia, zwłaszcza rosyjski nalot na szpital położniczy, i sprzeciwić się dostarczaniu Ukraińcom „tych niezbędnych samolotów”.

Administracja Bidena początkowo wskazywała, że ​​samoloty z czasów sowieckich, znajdujące się obecnie w sojuszniczej Polsce z NATO, mogą zostać przeniesione, aby zapewnić wsparcie z powietrza, gdy Ukraina walczy z ofensywą rosyjską.

Ale Pentagon zamknął drzwi w środę niespodziewaną ofertą z Polski, aby zamiast tego przenieść samoloty do NATO, dostarczając je do amerykańskiej bazy w Niemczech. Departament Obrony USA (Pentagon) stwierdził, że samoloty nie są najskuteczniejszą bronią i że polski plan może nieść ze sobą poważne ryzyko eskalacji wojny.

Senatorowie republikańscy odrzucili argumenty administracji, mówiąc, że Stany Zjednoczone muszą wywiązać się ze swoich zobowiązań i zapewnić Zełenskiemu to, czego potrzebują do obrony Ukrainy, ponieważ zwykli ludzie chwytają za broń w tym, co wielu na całym świecie uznało za heroiczny wysiłek ratowania ich kraj.

READ  Ambasador RP mówi, że Polska była „w pełni świadoma” konsekwencji propozycji przekazania samolotów Stanom Zjednoczonym na prezentację na Ukrainie

„Wzywamy was do niezwłocznego działania w celu zapewnienia bardzo potrzebnej siły powietrznej, która zwiększy zdolność ukraińskich sił zbrojnych do obrony ich kraju i pomoże ratować życie cywilów” – napisali senatorowie.

Republikańscy senatorowie oddalili obawy Pentagonu, że przenoszenie samolotów przez NATO byłoby postrzegane przez Rosję jako prowokacyjne w czasie, gdy Stany Zjednoczone już wysyłają Ukraińcom rakiety przeciwlotnicze i inne wsparcie wojskowe.

Senatorowie przekonywali też, że logistyczne problemy administracji z zastępowaniem polskich MiG-ów amerykańskimi F-16, które zadeklarowano gdzie indziej, można by rozwiązać w inny sposób, być może innymi nadwyżkami samolotów z amerykańskich zapasów.

Podczas gdy niektórzy na Kapitolu i poza nim argumentowali, że zabójcze drony i pociski przeciwlotnicze mogłyby być bardziej skuteczne w walce z rosyjskim lotnictwem, niektórzy senatorowie republikańscy opowiadali się za kompleksowym podejściem.

Senatorowie byli w większości optymistyczni, jeśli nie byli pewni, że jeśli wywrą presję na Biały Dom, to zmieni się kurs.

Zdarzyło się to wielokrotnie w ostatnich tygodniach, ponieważ prawodawcy naciskali na Biały Dom, aby zajął twardsze stanowisko, niż początkowo wydawało się, że jest to gotowe przyjąć administrację Bidena.

Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell z Kentucky skrytykował administrację Bidena za zbyt powolne wysyłanie pomocy wojskowej na Ukrainę.

W czwartek Kongres ostatecznie zatwierdził pakiet pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 13,6 miliarda dolarów.

Ta administracja była o krok za każdym krokiem, powiedział McConnell.

McConnell powiedział, że Ukraińcy potrzebują samolotów i sprzętu do walki.

Potrzebują tej pomocy i potrzebują jej teraz.

Senatorzy przytoczyli dwupartyjne naciski Kongresu na nałożenie sankcji na Rosję, zakończenie rurociągu Nord Stream 2 i nałożenie zakazu importu rosyjskiej ropy jako przykłady decyzji politycznych, w których Biały Dom odegrał zwrot o 180 stopni, powiedział senator Rob Portman. R-Ohio, umieść to na konferencji prasowej.

READ  Podwójna zabawa w polskim zoo, które wita drugie w tym roku bongo

Ernst powiedział, że z każdą mijającą godziną, a my nie przychodzimy z naszą pomocą, legalną lub inną, Ukraińcy giną. Musimy dać wszystko, co możemy.

(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przeformułowane tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z udostępnionego kanału).