Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent RP potwierdza rozszerzenie współpracy bilateralnej między Polską a Sri Lanką

Prezydent RP potwierdza rozszerzenie współpracy bilateralnej między Polską a Sri Lanką

*
Prezydent RP potwierdza rozszerzenie współpracy bilateralnej między Polską a Sri Lanką

Sobota, 10 lipca 2021 12:14 SL, Colombo Page News Desk, Sri Lanka.

10 lipca, Kolombo: Ambasador Sri Lanki w Polsce Damika Kumari Semasinghe wręcza akredytywy Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w Belwederze w Warszawie, 6 lipca 2021 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że po ceremonii oficjalnej prezentacji odbyło się spotkanie ambasadora z prezydentem RP.

Prezydent Duda powitał Ambasadora Simasinghe, wyraził uznanie dla wieloletnich relacji ze Sri Lanką oraz stwierdził, że Polsce zależy na aktywnym rozwijaniu współpracy dwustronnej w celu osiągnięcia wzajemnie korzystnych i korzystnych wyników.

Powiedział, że bezpośrednie połączenie lotnicze tworzone od 2019 r. między Warszawą a Kolombo przez PLL LOT z pewnością pobudzi i zwiększy dwukierunkowy handel i turystykę, pomimo wyzwań pandemii COVID-19.

Prezydent Duda miał nadzieję, że Sri Lanka zapewni polskim inwestorom i firmom większe możliwości dywersyfikacji istniejących linii produktów importowych i eksportowych. Podkreślił, że polscy turyści byli w stanie i chcieli podróżować na Sri Lankę i miał nadzieję, że Sri Lanka „otworzy” swój sektor turystyczny tak szybko, jak to możliwe, aby przyjąć entuzjastycznych gości. Omówił także interesy Polski w polityce zagranicznej, w tym członkostwo w Unii Europejskiej.

Ambasador Semasinghe przekazał prezydentowi Dudzie pozdrowienia i najlepsze życzenia od prezydenta Gotabayi Rajapaksy, premiera Mahindy Rajapaksy i mieszkańców Sri Lanki oraz potwierdził zaangażowanie Sri Lanki na rzecz postępu i przekształcenia jej trwającej sześć dekad współpracy dwustronnej z Polską, ważnym krajem Europy Środkowej. Kraj i członek Unii Europejskiej w wieloaspektowym i zorientowanym na wyniki partnerstwie.

Koncentrując się na skoncentrowanych na ludziach, opartych na wiedzy i „pro-biznesowych” ramach polityki krajowej prezydenta Rajapaksy, ambasador Semasinghe podkreślił potencjalne możliwości inwestycyjne dostępne dla polskich firm w priorytetowych obszarach Sri Lanki. Należały do ​​nich rolnictwo, hodowla zwierząt, hodowla bydła mlecznego i stosowanie nawozów organicznych, energia odnawialna, technologie informacyjne i powiązane usługi (BPO/KPO), port w Kolombo, branża hotelarska, produkcja (szczególnie elektronika), zagraniczna siła robocza i rynek niszowy inwestycje w przyprawy, herbatę, gumę i orzechy Indie. Wysłannik podkreślił, że Sri Lanka z zadowoleniem przyjmuje inwestycje zagraniczne, które wywarły „transformacyjny wpływ” na jej gospodarkę, utrwalając w ten sposób jej globalny wizerunek jako ważnego miejsca docelowego inwestycji.

READ  Kester Black zdobywa klientów, dostarczając 100 000 butelek lakieru do paznokci

Ambasador Semasinghe z zadowoleniem przyjął oświadczenie prezydenta Dudy w Warszawie, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być „globalnym towarem” o dostępności i przystępnych cenach, i przedstawił krótki przegląd rządowego programu łagodzenia infekcji Covid-19, a przynajmniej skoordynowanych wysiłków prezydenta Rajapaksy na rzecz uodparniać . 13 milionów mieszkańców Sri Lanki do września tego roku oraz wyzwania, jakie napotykają w tym procesie.

Ambasador Simasinge wyraził również nadzieję, że polski rząd rozważy otwarcie placówki dyplomatycznej w Kolombo, biorąc pod uwagę obiecujące perspektywy zwiększenia dwustronnej działalności handlowej i handlowej, dwustronnej turystyki i relacji międzyludzkich.

W spotkaniu wzięli również udział minister stanu ds. polityki międzynarodowej doradcy prezydenta Krzysztof Szyrski oraz podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, obu Ameryk, Azji i polityki wschodniej Marcin Przydać.

Przed objęciem obecnego stanowiska ambasador Semasinghe był dyrektorem generalnym ds. Europy, Azji Środkowej, Unii Europejskiej i Wspólnoty Narodów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Sri Lanki. Jest dyplomatą zawodową (rok 1996) z 25-letnim dwustronnym i wielostronnym doświadczeniem dyplomatycznym. Służyła na różnych stanowiskach w wydziałach politycznych, gospodarczych i wielostronnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz za granicą, w misjach Sri Lanki w New York, Waszyngton DC i New Delhi.

Podczas swojej misji dyplomatycznej w Nowym Jorku ambasador Simassingh relacjonowała prace Trzeciego Komitetu i Rady Bezpieczeństwa ONZ. Była kluczowym członkiem zespołu, który skutecznie doprowadził Sri Lankę do usunięcia z listy Sekretarza Generalnego ONZ „Nazwisko i zniesławienie” w załącznikach do Raportów Rady Bezpieczeństwa na temat dzieci i konfliktów zbrojnych (CAAC) w grudniu 2013 roku. znacznie do podniesienia rangi Sri Lanki w sprawach młodzieży w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Ambasador Simasin rozpoczęła studia licencjackie z nauk politycznych na Peradeniya University w Kandy i miała możliwość ukończenia studiów w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki publicznej w Swarthmore College w Pensylwanii, USA. Ukończyła studia magisterskie w zakresie międzynarodowej polityki publicznej w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS), Johns Hopkins University, Washington, DC, USA.

READ  Prognoza rynku lakierów premium do 2026 roku

Urodzony w Nikoratia ambasador Semasinghe pochodzi z Thembiriawa w Nikuratia Pradeshiya Sabha w północno-zachodniej prowincji Sri Lanki.