Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Saudyjski minister spraw zagranicznych broni swojej roli w zapewnieniu wymiany więźniów na Ukrainie | Królestwo Arabia Saudyjska

Ironią byłoby postrzeganie starań Arabii Saudyjskiej o uwolnienie więźniów międzynarodowych przetrzymywanych przez rosyjskich pełnomocników na Ukrainie jako próbę poprawy wizerunku kraju po zabójstwie Jamal Khashoggi– powiedział minister spraw zagranicznych.

Książę Faisal bin Farhan Al Saud powiedział w piątek, że Rijad po raz pierwszy skontaktował się z rządem brytyjskim w kwietniu, wkrótce po aresztowaniu obywatela Wielkiej Brytanii Edena Aslina i innych w Mariupolu, i działali ze względów humanitarnych, mając nadzieję na wynegocjowanie ich uwolnienia .

Zapytany, czy była to rzadka okazja do naprawy stosunków z Zachodem, minister powiedział: „Myślę, że to bardzo cyniczne spojrzenie. tych zatrzymanych do ich rodzin. To jest motyw.”

Arabia Saudyjska, która po wybuchu wojny starała się zająć łagodniejszą postawę wobec Rosji, powiedziała wcześniej księciu koronnemu. Mohammed bin Salman Był zaangażowany w poważny wysiłek dyplomatyczny, który, jak się wydaje, dotyczył również byłego właściciela Chelsea Football Club i miliardera Romana Abramowicza.

Jeden z pięciu uwolnionych Brytyjczyków, Sean Boehner, rozpoznał Abramowicza w samolocie lecącym z Rosji do Rijadu na początku tego tygodnia i zapytał go, czy jest byłym właścicielem klubu piłkarskiego, zgodnie z raportem w słońce.

John Harding, jeden z uwolnionych, opisał wymianę zdań między dwoma mężczyznami. „Poszedł do niego w samolocie i zapytał, skąd jest”, powiedział Roman, „Londyn”.

Wtedy Sean powiedział: „Naprawdę wyglądasz jak Roman Abramowicz”, a on odpowiedział: „To dlatego, że jestem nim, proszę pana”. Nie mógł w to uwierzyć.

Pięciu Brytyjczyków znalazło się wśród 10 osób zagrożonych karą śmierci z rąk prorosyjskich separatystów, których nieoczekiwanie zwolniono na początku tego tygodnia. Wszyscy zostali oskarżeni o walkę jako najemnicy w imieniu UkrainaStanęli przed sądem z naruszeniem konwencji genewskich dotyczących jeńców wojennych.

28-letni Aiden Aslin wrócił do swojego rodzinnego domu w pobliżu Newark w czwartek, podobnie jak inni Brytyjczycy, w tym Boehner, z którym był sądzony w czerwcu. Aslin, Benner i Marokańczyk Ibrahim Saadoun, który również został zwolniony w tym tygodniu, zostali skazani na śmierć w międzynarodowym wyroku skazującym.

READ  Biden je pizzę z wojskiem w Polsce i pamięta, jak jego syn ukrywał swoje imię na liniach frontu

Abramowicz nie potwierdził doniesień, ale miliarder, który został zmuszony do sprzedania Chelsea po inwazji Rosji na Ukrainę, pojawił się w nieudanych rozmowach pokojowych między obiema stronami w marcu w Stambule. Nie ma go na liście sankcji USA, po części dlatego, że Ukraina poinformowała Waszyngton, że działa jako mediator.

Książę Faisal powiedział, że mediacja była „inicjatywą” prowadzoną przez bin Salmana od kwietnia. A minister spraw zagranicznych dodał: „Dowiedzieliśmy się o sprawie tych zagranicznych więźniów, a on komunikował się z Wielką Brytanią i innymi oraz oczywiście z Rosją i Ukrainą, aby pracować nad zakończeniem ich wydaleń”.

Saudyjski minister powiedział, że umowa o wymianie 10 cudzoziemców jest powiązana z większą odrębną umową wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją. Książę Faisal powiedział: „Ta wymiana miała miejsce tylko wtedy, gdy dziesięciu obywateli przybyło do krajów saudyjskich i zostało zweryfikowanych, co pozwoliło na kontynuowanie drugiej wymiany”.

Oznacza to, że Ukraina chciała, aby Rosja wykazała się dobrą wolą przed uwolnieniem prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka i 55 innych więźniów w zamian za 200 żołnierzy i pięciu dowódców batalionów Azowskich, którzy kierowali obroną Mariupola. Umowa ta obejmowała również mediację prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.