Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Włoska koalicja prawicowa robi ostatni krok przed wyborami | Włochy

Konserwatywna koalicja, która miała dojść do władzy w niedzielnych wyborach powszechnych we Włoszech, zakończyła swoją kampanię na zatłoczonym placu w centrum Rzymu, pełnym zwolenników starych i nowych, młodych i niemłodych, kilku działaczy antyaborcyjnych i kilku przeciwników aborcji. działaczy aborcyjnych. Potomek faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego.

Trio – kierowane przez Giorgia Meloni Brothers of Italy, partię o neofaszystowskich korzeniach, w tym skrajnie prawicową Ligę kierowaną przez Matteo Salviniego i Forza Italia kierowaną przez Silvio Berlusconiego – ma w ciągu ostatnich miesięcy silne i solidne poparcie. pozostał stosunkowo spójny, wyraźnie. W przeciwieństwie do kampanii swojego głównego rywala, centrolewicowej Partii Demokratycznej, która była tak słaba, że ​​zdołała tchnąć nowe życie w populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) w południowych Włoszech.

Pierwszym, który stanął na podium podczas zamykającego wiecu w Rzymie w czwartek wieczorem, był były premier Berlusconi, który trzykrotnie trzymał listę swoich przeszłych osiągnięć. Potem przyszedł Salvini, który powiedział, że w swoim urzędzie powróci do polityki uniemożliwiania migrantom lądowania we włoskich portach. Najbardziej entuzjastyczny aplauz skierowano do Meloni, 45-latki z Rzymu, która mogła zostać pierwszą kobietą-premierem Włoch.

Zapytaj zwolenników Meloni, dlaczego im się to podoba, a częstą odpowiedzią jest: „Jest spójny”. „Myśli Meloni są zawsze takie same, nie zmieniły się przez lata” – powiedziała Francesca de Acotis. „Aby zajść tak daleko, nigdy nie poszedłeś na kompromis”.

Maria Rachel Royo, kandydatka Bractwa Włoch do lobby antyaborcyjnego Pro Vita, powiedziała, że ​​Meloni została nagrodzona za swoją spójność. „Można jej zaufać” – dodała. Royo powiedział, że biegnie pomóc jej sprowadzić zasady przekazywania Pomogłoby to kobietom, które mają trudności finansowe, w kontynuowaniu ciąży, zamiast decydować się na aborcję.

Caio Mussolini, wnuk dyktatora, który był liderem Kandydat do Bractwa Włoch W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. był również w tłumie, aby zaoferować wsparcie Meloniego.

READ  Trump 2024: Republikanie jednoczą się za byłym prezydentem i cztery kolejne lata MAGA

Skrytykował lewicową kampanię, mówiąc, że „widmo faszyzmu to jedyne, co mają […] To była jedna z najgorszych kampanii, pełna obelg i ataków za brak projektów lub pomysłów na nie. Unieśmiertelniają mojego pradziadka. Moim zdaniem faszyzm się skończył [death] w 1945 roku”.

Ostateczne sondaże opinii publicznej przed przerwą w dostawie prądu dwa tygodnie temu przewidywały miażdżące zwycięstwo grupy. Jednak ostatnio nastąpiło nagłe odbicie poparcia dla M5S w zubożałych południowych regionach Włoch, ponieważ wyborcy posłuchali obietnicy lidera Giuseppe Conte, aby utrzymać główną politykę partii. dochody obywateli dla biednych.

Plan Meloniego zlikwidowania kontrowersyjnej polityki, która kosztowała włoski rząd 7,1 miliarda euro w pierwszym roku, był podatny na oszustwa i nie stworzył miejsc pracy, które miał zapewnić, i wywołał gniew wśród wyborców, których środki utrzymania stały się od niego zależne . .

Z dochodów czerpią trzy miliony Włochów, z czego 70% przypada na Południe. Na Sycylii, najbiedniejszym regionie Włoch, prawie 300 000 rodzin otrzymuje wsparcie.

Podczas wiecu Meloni w Palermo w zeszłym tygodniu wielu wyborców nosiło tabliczki z napisem „Nie dotykaj dochodów obywateli”.

Conte powiedział Guardianowi, że dochody „wzbudziły burzę społeczną”. „Kiedy ludzie noszą takie transparenty, to tak, jakby ci wyborcy mówili: 'Nasza godność jest nietykalna, nasza wolność jest nietykalna’” – powiedział.

Jednak na Północy stanowisko Meloni w sprawie dochodów zyskało poparcie pracodawców, zwłaszcza właścicieli barów i restauracji, którzy obwiniają politykę za swoje zmagania z zatrudnieniem.

Jednak eksperci wskrzesili M5S w drugiej fazie kampanii wyborczej, powołując się na „tajne sondaże opinii” z ostatnich dni, które przewidywały, że partia wzrośnie do około 15 lub 16% głosów, potencjalnie wystarczających do przyznania prawa. Słaba większościowa koalicja gra ze swoją jednostką, zwłaszcza jeśli uczelnia, która przed zaciemnieniem miała około 12% głosów, wypada poniżej M5S.

M5S wygrało 32% w wyborach w 2018 r., ale poparcie szybko spadło po nieudanej koalicji rządowej z Ligą i osłabło podczas kolejnych sojuszy z Partią Demokratyczną i szerokim rządem jedności Mario Draghiego. W rzeczywistości upadek rządu Draghiego w lipcu był spowodowany przez M5S. Aby partia miała szansę na powrót do rządu, musi ponownie nawiązać współpracę z Partią Demokratyczną, której lider Enrico Letta zaprzysiągł w piątek „nigdy więcej”.

Walka o dochody obywateli może dać impuls M5S, ale jest mało prawdopodobne, aby zmieniła przebieg tych wyborów.

Wolfango Piccoli, współprzewodniczący londyńskiej firmy badawczej Teneo, powiedział, że te same tajne sondaże potwierdziły również, że prawica zdobędzie większość. „System wyborczy nie gra zbyt dobrze dla partii, która ma tylko dużą koncentrację głosów w niektórych obszarach” – dodał.