Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Saudyjski książę koronny i przywódcy afrykańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

Saudyjski książę koronny i przywódcy afrykańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman uczestniczy w szczycie Ligi Państw Arabskich w Dżuddzie, Arabia Saudyjska, 19 maja 2023 r. Bandar Al-Jaloud / Dzięki uprzejmości Arabskiego Dworu Królewskiego / Ulotka za pośrednictwem Reuters / Zdjęcie archiwalne Uzyskanie praw licencyjnych

RIJAD (Reuters): Saudyjski książę koronny wezwał w piątek do zakończenia wojny w Gazie, co zostało później powtórzone w oświadczeniu przywódców afrykańskich uczestniczących w szczycie w Riyadzie.

Książę koronny Mohammed bin Salman powiedział podczas szczytu afrykańsko-saudyjskiego w stolicy Królestwa: „Potępiamy agresję militarną, przed którą stoi Strefa Gazy, ataki na ludność cywilną oraz naruszenia prawa międzynarodowego przez izraelskie władze okupacyjne”.

Dodał: „Podkreślamy potrzebę zaprzestania tej wojny i przymusowych wysiedleń Palestyńczyków”.

W piątek izraelskie naloty uderzyły w trzy szpitale i szkołę w Gazie, zabijając co najmniej 27 osób, a w pobliżu innego szpitala toczyła się bitwa naziemna, gdy siły izraelskie zaatakowały Hamas w sercu enklawy – podali palestyńscy urzędnicy.

Urzędnicy palestyńscy podali, że do czwartku w wyniku ataków powietrznych i artyleryjskich zginęło 11 078 mieszkańców Gazy, w tym około 40% dzieci, a wielu innych zostało rannych.

Izrael twierdzi, że Hamas zabił w Izraelu 1400 osób, w większości cywilów, a 7 października wzięto około 240 zakładników, a od tego czasu w walkach zginęło 39 żołnierzy.

Oficjalna Saudyjska Agencja Prasowa podała, że ​​przywódcy biorący udział w szczycie afrykańsko-saudyjskim we wspólnej deklaracji stwierdzili, że należy zakończyć operacje wojskowe na okupowanych terytoriach palestyńskich i zapewnić ochronę ludności cywilnej.

Wśród przywódców obecnych na szczycie byli prezydenci Nigerii, Kenii, Zambii, Dżibuti i Mauretanii, premierzy Etiopii i Nigru oraz minister spraw zagranicznych Egiptu.

Przywódcy podkreślili „konieczność zakończenia prawdziwej przyczyny konfliktu, jaką jest izraelska okupacja”, wzywając do wzmożenia wysiłków na rzecz zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe „w sposób gwarantujący Palestynie ludziom prawo do ustanowienia swojego państwa.” Niepodległe państwo na granicy z 1967 r., ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.”

READ  Na miejscu czy niesprawiedliwie? Pracownicy Facebooka podzielili się krytyką detektywa Francisa Hogana | Serwis społecznościowy Facebook

Wezwali społeczność międzynarodową do odegrania ważnej roli w wywieraniu nacisku na Izrael, aby „zaprzestał izraelskich ataków i przymusowych wysiedleń Palestyńczyków ze Strefy Gazy”, co określili jako „rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i prawa międzynarodowego”.

Izrael twierdzi, że jego celem jest demontaż zdolności wojskowych i zarządczych Hamasu po ataku tej grupy z 7 października na południowy Izrael.

Szpitale zaatakowane w piątek znajdują się w północnej Strefie Gazy, gdzie według Izraela skupiają się aktywiści Hamasu i są tam pełno wysiedleńców, a także pacjentów i lekarzy. Izrael twierdzi, że Hamas używa ich jako ludzkich tarcz, czemu ruch temu zaprzecza.

W „Deklaracji z Rijadu” przywódcy afrykańsko-saudyjscy wezwali do wsparcia organizacji humanitarnych, w tym Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), w ich wysiłkach.

Arabia Saudyjska, w ramach planu reformy swojej gospodarki „Wizja 2030”, zainwestuje w Afryce do końca dekady około 25 miliardów dolarów, podała Saudyjska Agencja Prasowa.

SPA dodała, że ​​saudyjski eksport na kontynent o wartości 10 miliardów dolarów będzie finansowany i ubezpieczany do 2030 roku, a Saudyjski Fundusz Rozwoju będzie w tym samym czasie finansować projekty rozwojowe o wartości około 5 miliardów dolarów.

Saudyjska Agencja Prasowa podała, że ​​podczas szczytu podpisano ponad 50 porozumień i porozumień wstępnych w obszarach obejmujących turystykę, energię, finanse, górnictwo i usługi logistyczne.

(Raport: Aziz Al-Yaqoubi i Youmna Ihab – przygotowany przez Mahometa dla Arab Bulletin) Napisane przez Youssefa Sabę i Nairę Abdullah; Pod redakcją Allison Williams i Billa Berkrota

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę