Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jeże, ślimaki i przerażające rośliny… gatunki nazwane na cześć Sir Davida Attenborougha

Jeże, ślimaki i przerażające rośliny… gatunki nazwane na cześć Sir Davida Attenborougha

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Dawno zaginiony gatunek kolczatki, nazwany na cześć brytyjskiego przyrodnika Sir Davida Attenborougha, odkryto w gęstych indonezyjskich dżunglach ponad 60 lat później.

Uważano, że kolczatka długodzioba z Attenborough – naukowo znana jako Zaglossus attenboroughi – wymarła – dopóki naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego nie zauważyli jej na nagraniu z kamery.

Mówi się, że Sir David jest „bardzo zadowolony”.

Chociaż nieuchwytny ssak składający jaja może być rzadki, należy do długiej linii niezwykłych gatunków noszących nazwę Attenborough.

Od kilku gatunków żab i ważek malgaskich po krewetki widma i prehistoryczne stworzenia morskie – lista jest imponująca.

Źródło obrazu, Biblioteka zdjęć naukowych

Do najlepszych należy dawno wymarły plezjozaur – Attenborosaurus conybeari. Ten pięciometrowy gad morski żył we wczesnej jurze, około 200 milionów lat temu. Naukowiec, który podarował ten gatunek Sir Davidowi, zrobił to, aby uhonorować jego miłość do kolekcjonowania skamieniałości.

Źródło obrazu, James D. Obrazy Morgana/Getty’ego

Co powiesz na tego jaskrawo ubarwionego ślimaka — znanego również jako półślimak — z którym możesz podzielić się swoim imieniem? Sir Davida Attenborough pokazano w Muzeum Australijskim ze zdjęciem Attenborougharion Rubicundus – który ma około 35–45 mm długości i występuje tylko na Tasmanii.

Ozdobny aksamitny gekon (przez jakiś czas znany jako Oedura attenboroughi, ale obecnie Oedura monilis) jest jednym z pierwszych przykładów gatunku, któremu nadano imię Sir Davida. Gekon nocny występujący w Australii ma duże oczy, piękne plamy i pręgi na grzbiecie.

Źródło obrazu, Zdjęcia Minden/Alamy

Źródło obrazu, Sifter i in

To model 3D maleńkiego skorupiaka sprzed 430 milionów lat, znalezionego w starożytnych skałach wulkanicznych. Kiedy badacze zaprezentowali go Sir Davidowi, powiedział: „Największym komplementem, jaki biolog lub paleontolog może dać drugiej osobie, jest nazwanie skamieliny na jej cześć i uważam to za bardzo wielki komplement”.

Wszystkie obrazy podlegają prawu autorskiemu