SINGAPUR (ICIS) — Gigant energetyczny Saudi Aramco odnotował w 2022 r. rekordowy zysk netto w wysokości 161 mld USD dzięki silnym cenom ropy naftowej i planuje duże inwestycje w 2023 r., ustalając nakłady inwestycyjne na 45 do 55 mld USD.
- Nakłady inwestycyjne na rok 2023 wzrosły średnio o 33% w porównaniu z rokiem ubiegłym
- Zyski gotówkowe w czwartym kwartale wzrosły o 4% do 19,5 mld USD; Zalecane akcje bonusowe
- Trwają prace nad ekspansją petrochemiczną w Chinach i Korei Południowej
Zysk netto największego na świecie eksportera ropy naftowej w ubiegłym roku wzrósł o około połowę w porównaniu z poziomem z 2021 r., gdy ceny ropy skoczyły powyżej 100 USD za baryłkę przez prawie pięć miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego w związku z obawami o rosnące dostawy.
miliardów rialów saudyjskich | 2022 | 2021 | % zmiany |
obroty |
2006,96 |
1346,93 |
49,0 |
Zysk z działalności operacyjnej |
1144,08 |
771,92 |
48.2 |
Zysk netto |
604.01 |
412,40 |
46,5 |
„Wyniki były wspierane przez wysokie ceny ropy naftowej, wyższe wolumeny sprzedaży i poprawiające się marże produktów rafinowanych, podczas gdy firma nadal zwiększa swoje moce produkcyjne w zakresie ropy i gazu, a także portfolio niższego szczebla, aby sprostać oczekiwanemu przyszłemu popytowi”, powiedział Saudi Aramco. — czytamy w oświadczeniu z 12 marca.
Gigant naftowy ogłosił wypłatę dywidendy pieniężnej za czwarty kwartał w wysokości 19,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do poprzedniego kwartału „zgodnie z jego celem, jakim jest zapewnienie trwałej i przyrostowej dywidendy”.
Zalecił podwyższenie kapitału o 20% poprzez przyznanie akcji premiowych o wartości 15 mld SAR, które mają być sfinansowane z zysków zatrzymanych. Każdy akcjonariusz otrzyma 1 akcję premiową za każde 10 posiadanych akcji, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez organy regulacyjne.
W 2022 r. produkcja węglowodorów wyniesie średnio 13,6 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd), w tym 11,5 mln baryłek dziennie wszystkich płynów.
Najwyższa grupa kapitałowa na 2023 rok
„Biorąc pod uwagę, że spodziewamy się, że ropa i gaz pozostaną niezbędne w dającej się przewidzieć przyszłości, ryzyko niedoinwestowania w naszym przemyśle jest realne – w tym przyczynienie się do wyższych cen energii” – powiedział Amin Nasser, prezes i dyrektor generalny Saudi Aramco.
Saudi Aramco spodziewa się, że nakłady inwestycyjne w 2023 r. wyniosą około 45,0 do 55,0 mld USD, w tym inwestycje zagraniczne, przy czym nakłady inwestycyjne będą rosły do mniej więcej połowy dekady. W 2022 roku rzeczywiste nakłady inwestycyjne firmy wzrosły o 18% do 37,6 mld USD.
Spółka kontynuuje wdrażanie planów rozwoju w celu zwiększenia długoterminowej produktywności złóż Arabii Saudyjskiej i realizuje mandat rządu dotyczący zwiększenia MSC ropy naftowej Aramco. [maximum
sustainable capacity] do 13,0 mln baryłek dziennie [13m
bbls/day] Do 2027 r., powiedział państwowy gigant energetyczny.
Nasser powiedział: „Koncentrujemy się nie tylko na zwiększaniu produkcji ropy, gazu i chemikaliów, ale także na inwestowaniu w nowe technologie niskoemisyjne, które mogą przyczynić się do dodatkowych redukcji emisji – w naszych własnych operacjach i dla użytkowników końcowych naszych produktów. ”
W związku z tym Saudi Aramco uruchomiło fundusz zrównoważonego rozwoju o wartości 1,5 miliarda dolarów, skoncentrowany na niskoemisyjnych rozwiązaniach energetycznych, z planami stworzenia ogromnych centrów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
Dodał, że fundusz utworzony w październiku 2022 r. będzie inwestować w technologie, które wspierają deklarowane przez firmę ambicje Scope 1 i Scope 2 do zerowej emisji netto do 2050 r. w jej w pełni posiadanych aktywach operacyjnych, a także w rozwój nowych paliw niskoemisyjnych.
Tymczasem Saudi Aramco i saudyjskie Ministerstwo Energii podpisały w listopadzie umowę na budowę centrum wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Jubail o pojemności składowania 9 mln ton dwutlenku węgla rocznie do 2027 r.
ROZSZERZENIE W DÓŁ
Saudi Aramco nadal intensywnie inwestuje w downstream, aby zdywersyfikować swoją działalność.
W Chinach 10 marca podjął ostateczną decyzję inwestycyjną o udziale w rozwoju kompleksu płynów do chemikaliów w regionie północno-wschodnim.
Projekt obejmie rafinerię o wydajności 300 000 baryłek dziennie, która ma zostać zbudowana w Panjin w prowincji Liaoning i ma zostać oddana do użytku w 2024 roku.
Powiedział, że stanowi to okazję dla Saudi Aramco do dostarczania do kompleksu do 210 000 baryłek ropy naftowej dziennie.
To było najnowsze w Zbiór ostatnich ofert w Chinach – Druga co do wielkości gospodarka świata, największy konsument ropy naftowej i znaczący importer petrochemikaliów.
W Korei Południowej S-Oil – który jest w 63% własnością Saudi Aramco poprzez swoją spółkę zależną Aramco Overseas – rozpoczął budowę
Projekt przekształcania surowców w chemikalia o wartości 7 miliardów dolarów W Ulsan w tym miesiącu nazywało się to „Shahin”.
Projekt – który ma mieć kruszarkę pasz mieszanych o wydajności 1,8 miliona ton rocznie; Jednostka liniowego polietylenu o małej gęstości (LLDPE) o wydajności 880 000 ton/rok; Fabryka polietylenu wysokiej gęstości (HDPE) o mocy produkcyjnej 440 000 ton/rok ma zostać ukończona w 2026 roku.
W Arabii Saudyjskiej w grudniu podjęto ostateczną decyzję inwestycyjną wraz z TotalEnergies dotyczącą budowy kompleksu petrochemicznego w Jubail, który umożliwi istniejącej rafinerii w ich wspólnym przedsięwzięciu SATORP rozwój strategii Aramco w zakresie płynnych chemikaliów.
złożony, Nazywa się Admirał, będzie własnością SATORP, będzie obsługiwana i zintegrowana. Oczekuje się, że budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku, a działalność komercyjna rozpocznie się w 2027 roku.
W Europie Saudi Aramco rozszerzyło swoją obecność na rynku downstream po zawarciu w listopadzie 2022 roku umów z polskim rafinerią i dystrybutorem paliw PKN ORLEN.
W ramach transakcji nabył 30% udziałów w rafinerii o przepustowości 210 tys. baryłek dziennie w Gdańsku; 100% w powiązanej działalności hurtowej; i 50% we wspólnym przedsięwzięciu mającym na celu sprzedaż paliwa do silników odrzutowych.
Wraz ze swoją saudyjską spółką zależną SABIC i polską grupą PKN Orlen, Saudi Aramco planuje przeprowadzić studium wykonalności Budowa kompleksu petrochemicznego w Gdańsku.
Tymczasem w marcu Saudi Aramco zakończyło swój projekt
Przejęcie za 2,65 miliarda dolarów
Od firmy Vavoline, która produkuje smary.
Artykuł koncentruje się przez Perła Pantelo
(1 $ = 3,75 riali)
Kliknij tutaj Przeczytaj stronę tematyczną Ukraina, na której omówiono wpływ konfliktu na rynki ropy, gazu, nawozów i chemikaliów.
Odwiedź ICIS Koronawirus
strona tematyczna Analiza wpływu na rynki chemiczne i linki do najnowszych wiadomości.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Niemieccy politycy mogą przypisywać winę, ale Nord Stream 2 pozostaje powodem do wstydu
Forex Daily: Zwiększ zaufanie | Artykuł |
Polskie organizacje współpracują w SMR