Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynek południowoamerykański dobrze radzi sobie z polskimi jabłkami

Rynek południowoamerykański dobrze radzi sobie z polskimi jabłkami

Choć zbiory są późne, wybarwienie niektórych odmian jabłek będzie mniej intensywne niż zwykle, mówi Jakub Krawczyk, menadżer ds. eksportu polskiego eksportera jabłek Apollonia: „Zbiory jabłek w Polsce rozpoczęły się trochę późno, bo mieliśmy kilka upalnych i ciepłych dni nocy. Opóźniło to zbiory jabłek o około jeden do dwóch tygodni. Nie wszystkie odmiany osiągnęły dobre wybarwienie, ale trzeba było je zrywać z drzew, bo gdybyśmy czekali dłużej na wybarwienie, jabłka nie nadawałyby się do długotrwałego Oznacza to, że odmiany takie jak Champion czy Red Jonaprince nie mają tak intensywnego koloru jak zwykle, dlatego w tym roku klienci będą musieli o tym pamiętać.”

Teraz, gdy proces zbioru jabłek dobiega końca, Krawczyk może potwierdzić, że w tym sezonie ilości są mniejsze, a ceny wyższe. „Zbiory dobiegają końca i teraz możemy powiedzieć, że jest mniej jabłek, szczególnie Junagored, Red Junaprince, Legole i Idarred. Ilości i jakość Gala Royal i Golden Delicious są w tym roku bardzo dobre i te odmiany powinny zostać to jedna z najczęściej eksportowanych odmian naszej firmy.” Ceny jabłek Ceny przemysłowe są bardzo wysokie, co jest bardzo dobrą informacją dla producentów. Ceny świeżych jabłek są również wyższe niż na początku ubiegłego sezonu. Koszty produkcji mocno uderzyły wszystkich, że jabłka nie mogą być tanie. Niektórzy plantatorzy wolą sprzedawać swoje jabłka na cele przemysłowe, niż sprzedawać je do sortowania, bo tak się bardziej opłaca.

Te wyższe ceny są bardzo potrzebne, ponieważ koszty środków produkcji są również wyższe. Jednak niektórzy polscy eksporterzy jabłek wywierają presję na te ceny, jak wyjaśnia Krawczyk: „Niestety, z rynku docierają do nas informacje, że wielu polskich producentów oferuje swoje jabłka po bardzo niskiej cenie i według naszych kalkulacji kosztów jest to cena bardzo niski.” . Nasza firma zawsze dokłada wszelkich starań, aby uzyskać jabłka jak najlepszej jakości, co wielu klientów uznaje naszą jakość za wysoką i zadowala ich, ale to wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami. Myślę, że niektórzy producenci powinni ponownie rozważyć ceny sprzedaży, ponieważ koszty produkcji są nadal bardzo wysokie.

READ  Amerykańska firma Westinghouse prawdopodobnie wygra polski kontrakt jądrowy - wicepremier

Krawczyk twierdzi, że choć o tej porze sezonu jest to nietypowe, to popyt na całym świecie jest już bardzo duży. „Było ogromne zapotrzebowanie ze strony indyjskich klientów, którzy chcieli jak najszybciej załadować nasze jabłka. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego zainteresowania naszymi produktami, zwłaszcza Galą Królewską. Dużo kontenerów jest już w drodze do Azji, więc należy się spodziewać, że wkrótce przybędą pierwsze dostawy. Dla nas rynek europejski zawsze był bardzo udany, ale wiele krajów wciąż czeka na import od nas jabłek. Rynek Ameryki Południowej wygląda bardzo dobrze i zamówili trochę ilości z Polski.Eksportujemy tam już drugi rok.Na razie wszystko jest w porządku.Mamy nadzieję, że kolejne kraje w Republice Południowej Afryki otworzą protokół na polskie jabłka i że w kolejnych latach ten kierunek będzie rósł.

Kolejnym celem eksportu polskich jabłek mogą stać się Ekwador i Brazylia, podkreśla Krawczyk: „Obecnie przygotowujemy wszystkie procedury wymagane przy eksporcie do Ekwadoru, ale nie możemy się doczekać współpracy z takimi krajami jak Brazylia, która również mogłaby być bardzo dobry rynek dla naszych jabłek w przyszłości.Jeśli znajdą się firmy, które będą chciały importować nasze jabłka do Brazylii, mogą się z nami skontaktować i możemy spróbować wspólnie otworzyć protokół dla tego rynku.

„Myślę, że na tym etapie sezonu zapakowaliśmy do kontenerów więcej Gala Royal niż kiedykolwiek wcześniej. Niektórzy klienci czekają na wysyłkę Red Jonaprince i Red Delicious, którą wkrótce rozpoczniemy. Na eksport Golden Delicious to odmiana wybór, ale głównie dla Europy.Wiele rynków również takich jak Jonagored i Idared, a także alternatywa dla zielonych jabłek czyli Mutsu.Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli sprzedać dobre ilości do końca 2023 r., zwłaszcza Gala Królewska. Widzimy, że ceny sztucznych jabłek wciąż rosną, więc może. To też wpływa na ostateczną cenę jabłek. Mamy tylko nadzieję, że wysokie ceny nie przeszkodzi nam w eksporcie do części naszych klientów, bo nie każdy rynek może poradzić sobie z tymi cenami.

READ  Jack Wolfskin przejmuje polskiego dystrybutora

po więcej informacji:
Jakub Kruszek
Apolonii
Tel: +48 785 342 930
E-mail: [email protected]
www.appolonia.pl