Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja zapowiada twardą reakcję po „zajęciu” przez Polskę szkoły dyplomatycznej

Rosja zapowiada twardą reakcję po „zajęciu” przez Polskę szkoły dyplomatycznej

MOSKWA, 29 kwietnia (Reuters) – Rosja zapowiedziała w sobotę twardą reakcję na bezprawne zajęcie przez Polskę jej szkoły dyplomatycznej w Warszawie.

Polski państwowy kanał informacyjny TVP Info informował wcześniej, że w sobotę rano przed szkołą ambasady rosyjskiej przy ul. Kieleckiej w Warszawie pojawiła się policja.

Zapytany o incydent rzecznik polskiego MSZ powiedział Reuterowi, że budynek, w którym znajduje się szkoła dyplomatyczna, należy do państwa polskiego.

MSZ Rosji poinformowało w oświadczeniu, że polskie władze wysadziły teren szkoły dyplomatycznej.

„Uważamy ten ostatni akt wrogości ze strony polskich władz za rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. i ingerencję w rosyjską własność dyplomatyczną w Polsce” – powiedział resort.

„Tak nikczemne posunięcie Warszawy poza ramy cywilizowanych stosunków międzypaństwowych nie pozostanie bez poważnej reakcji i konsekwencji dla polskich władz i polskich interesów w Rosji” – napisano.

Rosyjska komisja śledcza zapowiedziała późną sobotę, że wyda „ocenę prawną” „zajęcia” aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, ale nie podała dalszych szczegółów.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział agencji Reuters, że Rosja ma prawo do protestu, ale Polska działa zgodnie z prawem.

„Nasza opinia, potwierdzona przez sądy, jest taka, że ​​ta własność należy do państwa polskiego i została bezprawnie przejęta przez Rosję” – powiedział.

Siergiej Andriejew, ambasador Moskwy w Polsce, powiedział rosyjskim państwowym agencjom informacyjnym, że budynek, w którym mieści się szkoła dyplomatyczna, jest budynkiem dyplomatycznym i polskie władze nie mają prawa go zająć.

Napięte już stosunki między obydwoma krajami zostały dodatkowo napięte przez wojnę na Ukrainie, gdzie Warszawa jest jednym z najzagorzalszych sojuszników Kijowa, odgrywając wiodącą rolę w przekonywaniu sojuszników do dostarczania ciężkiej broni.

Ambasador Rosji Andriej powiedział na początku tego tygodnia, że ​​polscy prokuratorzy przejęli znaczną sumę pieniędzy z zamrożonych kont bankowych rosyjskiej ambasady i misji handlowej.

READ  Półfinały EuroBasket 2022: Francja vs. Polska, Hiszpania vs Niemcy

W marcu 2022 r. Polska zapowiedziała wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych.

Reportaż Reuters Dodatkowe reportaże Alana Charlisha w Warszawie Redakcja Andrew Osborne’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.