Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja wycofuje swoje siły po tym, jak Ukraina otoczyła kordonem główne miasto Lyman

Rosja poinformowała, że ​​wycofała swoje siły z Lymanu po tym, jak ukraińscy żołnierze otoczyli miasto w ostatnim ciosie inwazji Władimira Putina.

Siły ukraińskie otoczyły w sobotę strategiczne wschodnie miasto Lyman w kontrataku, który upokorzył Kreml.

Urzędnicy powiedzieli, że siły ukraińskie otoczyły około 5000 rosyjskich żołnierzy, którzy próbowali zająć wschodnie miasto Lyman, które znajduje się w Ługańsku, jednym z czterech nowo anektowanych regionów.

Andrey Yermak, szef sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, udostępnił w sobotę nagranie wideo, które ma pokazywać ukraińskich żołnierzy pod pomnikiem na obrzeżach Lymanu wymachujących podpisaną ukraińską flagą.

Nie wiadomo jeszcze, czy do samego miasta wkroczyły wojska ukraińskie. Gubernator Ługańska Serhij Hayday twierdził, że wszystkie drogi zaopatrzenia sił rosyjskich w mieście są zamknięte.

Rosja poinformowała, że ​​wycofała swoje siły z Lymanu po tym, jak ukraińscy żołnierze otoczyli miasto

(Reuters)

Lyman, ważny węzeł komunikacyjny, był ważnym miejscem na rosyjskiej linii frontu zarówno dla komunikacji naziemnej, jak i logistyki.

Po przejściu tej bariery Ukraina może dalej wchodzić w okupowany region Ługańska, jeden z czterech regionów anektowanych przez Rosję w piątek po krytycznym głosowaniu w referendum na arenie międzynarodowej.

W sobotę siły ukraińskie otoczyły kordonem strategiczne wschodnie miasto Lyman

(Reuters)

Wycofanie się następuje w kluczowym momencie wojny, gdy Putin w tym tygodniu eskalował swoje groźby użycia siły nuklearnej i użył swojej najbardziej agresywnej i antyzachodniej retoryki, kiedy ogłosił nielegalną aneksję.

Z drugiej strony na północnym wschodzie ukraińscy urzędnicy oskarżali siły rosyjskie o popełnienie zbrodni Zginęło co najmniej 20 cywilów– w tym dzieci – w ataku na konwój ewakuacji cywilnej.

Gubernator obwodu charkowskiego, Oleh Senehubov, powiedział, że 24 cywilów zginęło w ataku na początku tego tygodnia na konwój ludzi próbujących uciec z regionu Kobianska, nazywając to „nieuzasadnionym okrucieństwem”.

Powiedział, że wśród zmarłych było 13 dzieci i kobieta w ciąży. „Rosjanie strzelali do cywilów z bardzo bliskiej odległości” – napisał Sinihopov w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Samochody konwoju cywilnego, które według Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostały trafione ostrzałem przez siły rosyjskie

(przez Reuters)

Na południu Ukraińska Korporacja Energii Jądrowej poinformowała, że ​​siły rosyjskie zawiązały oczy i zatrzymały szefa największej elektrowni jądrowej w Europie.

Ukraińska firma energetyki jądrowej Energoatom poinformowała, że ​​rosyjskie siły zatrzymały w piątek około godziny 16:00 dyrektora generalnego elektrowni atomowej w Zaporożu Ihora Muraszowa.

Energoatum powiedział, że siły rosyjskie zatrzymały samochód Muraszowa, zawiązały mu oczy i zabrały go w nieznane miejsce.

„Jego zatrzymanie przez (Rosję) zagraża bezpieczeństwu Ukrainy i największej elektrowni jądrowej w Europie” – powiedział prezes Energoatomu Petro Kotin.

W innych bitwach w sobotę gubernator Pawło Kirilenko poinformował, że cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych podczas rosyjskiego ostrzału w piątek w obwodzie donieckim.

Według gubernatora regionu, Witalija Kima, rosyjskie wojsko dwukrotnie w nocy uderzyło w Mikołajów na południu Ukrainy, jeden za pomocą dronów, a drugi pocisków. Powiedział, że pięć osób zostało rannych, w tym trzymiesięczne niemowlę.

READ  Biden obiecuje, że USA będą współpracować z Rosją w sprawie klimatu | Zmiana klimatu