Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Huragan Ian uderza w Florydę, wyrywając drzewa i zalewając domy | wiadomości ze świata

Miejscowi obudziła się burza, która w nocy eksplodowała w olbrzyma. To tak, jakby huragan Ian został zaprojektowany do zniszczenia, przynosząc nie tylko wiatry z prędkością 155 mil na godzinę, ale także falę sztormową – ścianę wody przypominającą tsunami – miejscami sięgającą 12 stóp.

Fort Myers, miasto nad rzeką Caloosahatchee, było jednym z najbardziej dotkniętych, zarówno przez Huragan Ian Sztorm z Zatoki Meksykańskiej i śródlądowe powodzie słodkowodne.

Zatrzymaliśmy się w hotelu poza głównym obszarem uderzenia, pięć mil od wybrzeża. Pokoje są w pełni zarezerwowane dla osób ewakuowanych, które przeniosły się głównie z wybrzeża śródlądowego.

Kiedy wiatr zaczął wiać około południa, wielu z nas widziało burzę razem w hotelowym lobby i barze. Nie widzieliśmy najgorszego, ale wiatr pochłonął duże rośliny doniczkowe, a drzewo na parkingu zostało wyrwane z korzeniami.

obrazek:
Linie energetyczne spadły z powodu silnych wiatrów i deszczu po tym, jak huragan Ian wylądował na Florydzie jako sztorm kategorii 4.

Kilka godzin później do hotelu przybyły trzy osoby, stojące twarzą w twarz, drżące i noszące kamizelki ratunkowe. Jennifer Pribanek i jej rodzice, Debbie i John Schaefer, zdecydowali się zostać w domu w Fort Myers, zaciągając okiennice i wspinając się po oknach. Ale byli zaskoczeni samą mocą wody.

„Woda wylewała się przez szczeliny w drzwiach, a woda tryskała” – powiedziała Jennifer. „W ciągu 10 minut przesunęła się z mojej kostki na klatkę piersiową i wyłamała drzwi prowadzące do garażu na zawiasach. Woda wpłynęła, a potem, jak wiesz, jest nad naszymi głowami, każdy mebel w domu unosił się”.

obrazek:
Tysiące ludzi na Florydzie otrzymało rozkaz opuszczenia swoich domów

Jennifer i jej rodzice zostali uratowani łodzią przez dziewczynę sąsiada.

„Unosiliśmy się, próbowaliśmy stanąć na meblach, woda była nad naszymi głowami” – powiedziała. „Widziałem łódź i zacząłem krzyczeć. Gdyby łódź nie przybyła, nie sądzę, żebyśmy tu byli”.

READ  Hollywoodzki aktor Steven Seagal dołącza do partii prokremlowskiej | Stephen Seagal

Czytaj więcej:
Huragan Ian – Aktualizacje na żywo: Huragan Ian należy teraz do kategorii 1 po wylądowaniu; 1,8 miliona traci energię
Huragan Ian: Jedna z najpotężniejszych burz w historii USA uderzyła na Florydzie

Ponad 2,5 miliona osób zostało poproszonych o ewakuację, ale wiele z nich podjęło przemyślaną decyzję o pozostaniu w domu. Wzmocnili swoją obronę workami z piaskiem i podnieśli okna. Ale niewielu spodziewałoby się burzy zaciekłości, jak huragan Ian, który objął tak duży obszar.

Dopiero gdy nadejdzie dzień, pokaże się pełny zakres szkód, ale oczekuje się, że będzie to jeden z najdroższych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Florydę.

Po długim okresie spokojnego wiatru i wody ludzie obliczyliby koszty tej katastrofy.