Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja rozpoczyna nowe uderzenia na Ukrainę, a Zełenski przekazuje przesłanie nadziei z okazji Nowego Roku |  Ukraina

Rosja rozpoczyna nowe uderzenia na Ukrainę, a Zełenski przekazuje przesłanie nadziei z okazji Nowego Roku | Ukraina

Ukraina ukierunkowała się na nową falę strajków z dnia na dzień, podczas gdy atak Rosji na kraj trwał drugi rok, a prezydent Zełenski powiedział w swoim noworocznym orędziu, że ma nadzieję na zwycięstwo.

Eksplozje słychać było w Kijowie tuż po północy, kiedy ludzie świętowali Nowy Rok w pomieszczeniach, ale zniszczenia wydawały się ograniczać do dwóch przypadków szczątków pocisków, które uderzyły w miasto, uszkadzając samochód w centrum miasta.

siły powietrzne kraju Powiedział, że tak Udało mu się zestrzelić 45 zaprojektowanych przez Iran dronów Shahed po obu stronach północy, z których jeden miał odręcznie wypisaną wiadomość „Szczęśliwego Nowego Roku” na ogonie, Zgodnie ze zdjęciem Wypuściła go ukraińska policja.

Obchody Nowego Roku zostały ograniczone przez godzinę policyjną o godzinie 23 w Kijowie i wielu innych miastach, choć niektórzy w stolicy krzyczeli z balkonów: „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!”

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział w niedzielę w porze lunchu, że nie zgłoszono żadnych obrażeń, ale noc określił jako „burzliwą”. Dodał, że uszkodzony samochód znajdował się w rejonie Szewczenkowskim.

Kijowskie wojsko poinformowało, że wszystkie 32 samoloty wystrzelone po północy zostały zniszczone. Jednak gubernator Ołeksij Kuleba powiedział, że w okolicy uszkodzona została infrastruktura.

Pojawiły się też nieoficjalne doniesienia o eksplozjach w południowym obwodzie chersońskim i północnym obwodzie żytomierskim.

Prezydent Wołodymyr Zełenski i jego żona Olena Zełenska przemawiają do narodu ukraińskiego w Nowy Rok. Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images

Ataki nastąpiły kilka minut po tym, jak Zełenski wygłosił swoje pierwsze przemówienie wojenne w nowym roku, bez końca wojny od ponad 10 miesięcy. Rosja Ukraina zaatakowała 24 lutego.

Ukraiński przywódca powiedział, że rok 2022 „uderzył nas w serca” i opisał okres wielkich wzruszeń: „Wszystkie łzy, które wypłakaliśmy. Wszystkie wypłakane modlitwy. 311 dni. Mamy coś do powiedzenia o każdej minucie. Ale większość słów jest zbyteczne. Żadne wyjaśnienia nie są potrzebne. Do słuchania wymagana jest cisza. Potrzebne są przerwy, aby to zrozumieć.

READ  Najnowszy koronawirus: Gospodarki Azji i Pacyfiku wykazują odporność pomimo wybuchu, mówi Deutsche Bank

Zełenski wyraził nadzieję, że nowy rok przyniesie pomyślne zakończenie walk i pokój w kraju. Nie wiemy na pewno, co przyniesie nam rok 2023. Chcę wszystkim życzyć jednego – zwycięstwa. I to jest najważniejsze.

Niech ten rok będzie rokiem powrotu. Nasi ludzie wracają. Żołnierze – swoim rodzinom. Więźniowie – do swoich domów. Imigranci – na Ukrainę. zwrócić nasze ziemie. A okupant będzie chwilowo wolny na zawsze.

„Powrót do normalnego życia. Szczęśliwe chwile bez godziny policyjnej. Do radości ziemi bez ostrzeżeń o nalocie. Powrót tego, co zostało nam skradzione. Dzieciństwo naszych dzieci, spokojna starość naszych rodziców.”

„Niech nowy rok przyniesie wszystko. Jesteśmy gotowi o to walczyć. Dlatego każdy z nas jest tutaj. Ja jestem tutaj, my jesteśmy tutaj, wy jesteście tutaj – wszyscy są tutaj.

W walkach zginęło dziesiątki tysięcy osób, choć trudno jest podać dokładne liczby w konflikcie, w którym do tej pory Rosja okupowała terytorium we wschodniej i południowej Ukrainie mniej więcej wielkości Portugalii.

Wcześniej prezydent Rosji prezydent Rosji Władimir Putinnoworoczne przesłanie wideo, w którym powiedział, że jego kraj walczy na Ukrainie, aby chronić swoją „ojczyznę” i zapewnić sobie „prawdziwą niepodległość”.

w Wiadomość za dziewięć minut Wyemitowane w rosyjskiej telewizji państwowej – najdłuższe takie przemówienie w jego dwudziestoletniej władzy – Putin obwinił Zachód o podżeganie do wojny i próbę „osłabienia i podzielenia Rosji”.

Stojąc przed grupą mężczyzn i kobiet w mundurach wojskowych, Putin próbował usprawiedliwić inwazję. Powiedział: „To był rok trudnych, ale koniecznych decyzji, ważnych kroków w kierunku pełnej suwerenności Rosji i silnego wzmocnienia naszego społeczeństwa.

Dyskurs zdominowała wojna rosyjska na Ukrainie. Putin okrzyknął wszystkich walczących tam żołnierzy kraju bohaterami i powiedział, że wojna jest konieczna, aby chronić ludzi w regionach niegdyś rządzonych przez Moskwę.

READ  Stany Zjednoczone finalizują plany wysłania na Ukrainę około 100 wozów bojowych Stryker
Ukraińscy żołnierze wznoszą toast z okazji Sylwestra w wojskowym domu wypoczynkowym w obwodzie donieckim.
Ukraińscy żołnierze wznoszą toast z okazji Sylwestra w wojskowym domu wypoczynkowym w obwodzie donieckim. Zdjęcie: Clauda Kilquin/Reuters

O to walczymy dzisiaj, aby chronić nasz lud na naszych historycznych ziemiach w nowych regionach Federacji Rosyjskiej. „Razem budujemy i tworzymy” – powiedział prezydent.

Rosja wystrzeliła również w sobotę ponad 20 pocisków manewrujących na cele na Ukrainie, co opisał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Lubinets:Horror sylwestrowy„.

Sobotni atak, drugi Moskwa w ciągu trzech dni, poważnie uszkodził hotel na południe od centrum Kijowa i budynek mieszkalny w innej okolicy. Kliczko powiedział, że wśród rannych jest japoński dziennikarz, który został przewieziony do szpitala.

Z kolei Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego w południowej Rosji, graniczącego z Ukrainą, powiedział, że w wyniku nocnego bombardowania na obrzeżach miasta Szczebykino uszkodzone zostały domy, ale nie ma ofiar.