Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja przeniesie uwagę na przejmowanie obwodu donieckiego

TSzef niemieckiego regulatora energetycznego ostrzegł, że 15 mld euro (15,64 mld dolarów) linii kredytowych oferowanych przez rząd na zakup gazu do magazynów może nie wystarczyć, wynika z wywiadu dla magazynu WirtschaftsWoche.

Niemcy ogłosiły alarm o niedoborach gazu w odpowiedzi na malejące dostawy z Rosji, w eskalacji energetycznej impasu między Zachodem a Moskwą po inwazji na Ukrainę w lutym.

Szef Bundesnetzagentur Klaus Muller powiedział, że 15 miliardów euro może nie wystarczyć, aby Niemcy zapełniły magazyny gazu do zimy, ponieważ presja podaży może w międzyczasie podnieść ceny.

Niemcy wyznaczyły federalne cele dotyczące napełnienia swoich magazynów gazu do 80 proc. i 90 proc. odpowiednio do października i listopada. Obecne poziomy przechowywania wynoszą około 61 procent.

„Im wyższa cena gazu, tym droższe będzie osiągnięcie celów prawnych w zakresie magazynowania na październik i listopad” – powiedział Mueller.

Mueller ostrzegł, że największa gospodarka Europy również może stanąć w obliczu niedoborów gazu w nadchodzących miesiącach, jeśli rosyjskie przepływy gazu nie zostaną wznowione przez rurociąg Nord Stream 1, który ma zostać tymczasowo zamknięty w celu konserwacji w lipcu.

„Na podstawie naszych niedawnych doświadczeń z Rosją nieodpowiedzialnym byłoby zakładanie, że wszystko samo będzie w porządku”.

READ  Wiadomości podróżnicze na żywo: czerwona lista może zostać anulowana w tym tygodniu