Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Raport: Pranie broni na Ukrainę przez Polskę

Raport: Pranie broni na Ukrainę przez Polskę

Przez personel Hamodia

Ukraińscy żołnierze przygotowują się do ostrzału pozycji rosyjskich z dostarczonych przez USA haubic M777 w Charkowie na Ukrainie. (Zdjęcie AP/Evgeniy Maloletka, Plik)

Jerozolima – Izraelski kontrahent obronny sprzedaje systemy antydronowe Polsce, a następnie przekazuje je na Ukrainę, aby uniknąć polityki Kijowa polegającej na nieudzielaniu wsparcia wojskowego – podał w poniedziałek The Times of Israel.

Nie było od razu jasne, czy nienazwana firma zbrojeniowa, jedna z kilku firm produkujących technologię w Izraelu, znała ostateczne przeznaczenie produktu i nie było natychmiastowych komentarzy ze strony Ministerstwa Obrony, które nadzoruje eksport sprzętu wojskowego.

Systemy antydronowe – zdolne do przechwytywania i zakłócania bezzałogowych statków powietrznych – są klasyfikowane jako „zaawansowana technologia obronna” i zakazane w sprzedaży do Kijowa, wyjaśniły źródła w ministerstwie obrony.

Izrael rozmieszcza systemy antydronowe wzdłuż swoich granic ze Strefą Gazy, Libanem i Syrią, a Azerbejdżan w konflikcie z Armenią rozmieszcza zestawy wyprodukowane w Izraelu, które zostały sprzedane Stanom Zjednoczonym oraz krajom Ameryki Łacińskiej, Afryki i Europy Wschodniej.

Chociaż Zachód dostarczył Ukrainie pokaźną broń od czasu inwazji Rosji, Izrael nie zrobił tego, ponieważ zaszkodziłoby to „wrażliwym więzom” Jerozolimy z Moskwą.

Izrael starał się zachować stosunki z Rosją, szczególnie ze względu na rosyjską obecność wojskową w sąsiedniej Syrii i bezbronność dużej rosyjskiej społeczności żydowskiej. Ukraina wielokrotnie naciskała na Izrael, aby sprzedawał broń, ale zaoferowała azyl tysiącom uchodźców i otrzymała głównie pomoc humanitarną.

READ  USA rozmawiają z Polską o „rosyjskiej rozbudowie militarnej pod Ukrainą”