Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin ostrzega, że ​​nie należy rozpętać wojny nuklearnej

Putin ostrzega, że ​​nie należy rozpętać wojny nuklearnej

n• Można wygrać wojnę nuklearną i „nie powinno się jej wypuszczać” – ostrzegał Władimir Putin.

Prezydent Rosji ostrzegł w poniedziałek, że w przypadku wybuchu takiego konfliktu „nie będzie zwycięzców”. Złożył to oświadczenie jako rewizję kluczowego traktatu nuklearnego otwartego w ONZ.

Putin przekonywał, że Moskwa „zawsze” była wierna „literze i duchowi” NPT w swoim przemówieniu na 10. Konferencji Przeglądowej NPT.

Była to zmiana tonu od początku inwazji na Ukrainę, kiedy to potężny przywódca poczynił nieco zawoalowane groźby, wskazując na chęć użycia rosyjskiej taktycznej broni jądrowej, która zgodnie z rosyjską doktryną wojskową mogłaby zostać wykorzystana do zmuszenia przeciwnika do odwrotu.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja skarciły Rosję za jej „nieodpowiedzialne i niebezpieczne” rozmowy o możliwości rozmieszczenia broni jądrowej. Stosunki między Rosją a Zachodem rozwinęły się w trakcie konfliktu pięć miesięcy później.

Otwierając konferencję w Nowym Jorku, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że świat stoi teraz w obliczu „zagrożenia nuklearnego niewidzianego od szczytu zimnej wojny”.

„Ludzkość to tylko jedna błędna kalkulacja od zagłady nuklearnej” – powiedział. Powołując się na wojnę rosyjską na Ukrainie oraz napięcia na Półwyspie Koreańskim i Bliskim Wschodzie, określił konferencję jako „okazję do wzmocnienia” traktatu i „dostosowania go do niepokojącego świata wokół nas”.

Konferencja, która była kilkakrotnie przekładana od 2020 roku z powodu pandemii Covid-19, potrwa do 26 sierpnia.

W styczniu pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja – zobowiązało się do zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się broni jądrowej.

Na ostatniej konferencji przeglądowej w 2015 r. stronom nie udało się dojść do porozumienia w kluczowych kwestiach.

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej wszedł w życie w 1970 roku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się broni jądrowej.