Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Z badania wynika, że ​​Rosja jest gorsza od Europy z powodu ograniczonych dostaw gazu do Unii Europejskiej

  • Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja spowolniła eksport gazu ziemnego do Europy.
  • Analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Yale wykazała, że ​​ruch ten bardziej zaszkodził Rosji niż Europie.
  • Rosja skłania się ku klientom ze Wschodu, ale kraje takie jak Chiny i Indie ciężko się targują.

Rosja zwolniła dostawy gazu ziemnego do Europy od czasu inwazji na Ukrainę – i z tego powodu towarowy gigant jest pod „skrajnym stresem”, Yale University Analityka znaleźli.

„Wbrew powszechnym obawom o negatywny wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej na światowe ceny towarów, znaczenie eksportu towarów z Rosji znacznie przewyższa znaczenie eksportu towarów z Rosji do reszty świata” – napisali naukowcy z Yale w analizie. Wydany 20 lipca.

Europa jest uzależniona od Rosji, jeśli chodzi o 40% jej zapotrzebowania na gaz ziemny, takie jak domowe kuchnie i eksploatacja elektrowni. Martwi się zimowym kryzysem energetycznym, jak Rosja zmniejszyła przepływy gazu ziemnego na kontynent, powołując się na wyzwania związane z sankcjami.

Jednak autorzy Uniwersytetu Yale argumentowali, że w dłuższej perspektywie rosyjska gospodarka zostanie „mocno dotknięta” przez zmianę łańcuchów dostaw gazu ziemnego. To dlatego, że Unia Europejska już zgodziła się na koniec Prawie cały import ropy z Rosji do końca tego roku zapowiadał, że od połowy sierpnia zmniejszy import węgla. Kraje europejskie, w tym Niemcy i Włochy Odzwyczajają się też od rosyjskiego gazu.

Dochody z rosyjskiego eksportu pochodzą w dużej mierze z towarów. „Te dochody z eksportu stanowią ponad połowę całkowitego budżetu rosyjskiego rządu przez większość lat – prawdopodobnie obecnie większa część” – napisał zespół z Yale University.

Badanie prowadzone przez Jeffreya Sonnenfelda, profesora Yale School of Management, również wykazało, że Rosyjska gospodarka „chwiała się” od zamiatania międzynarodowych sankcji. Jego wyniki stoją w kontraście do studia rosyjskiej gospodarki, która wydaje się radzić sobie lepiej niż oczekiwano, po części z powodu Silne przejęcia Z ogromnego przemysłu naftowego i gazowego.

READ  Do 100 osób, których się obawiano, zginęło po tym, jak Rosja zbombardowała ukraińskie koszary

Putin kieruje się na wschód, by sprzedawać rosyjską energię, ale kupujący prowadzą trudne umowy

Aby złagodzić wpływ niższej sprzedaży energii do Europy, prezydent Rosji Władimir Putin promuje eksport rosyjskiej energii na inne rynki, takie jak Azja, ale z dyskontem.

Dodał, że „odizolowanie jej od Zachodu zniszczyło strategiczną rękę Rosji w negocjacjach z nią”. Chiny i Indiekupujący, o których wiadomo, że są świadomi cen i którzy utrzymują bliskie relacje z innymi dużymi eksporterami towarów” – napisał zespół Yale.

„Kraje te nie wstydziły się eksploatować krajów pariasów, które były wcześniej objęte sankcjami, ponieważ Chiny są znane z zawierania bardzo obniżonych umów naftowych z krajami takimi jak Iran i Wenezuela Autorzy dodali.

Od czasu inwazji na Ukrainę ceny rosyjskiej ropy z Uralu znacznie spadły. Ural został wyceniony z premią 1,50 USD w porównaniu z międzynarodową ropą Brent od stycznia do lutego, ale od tego czasu spadł do 25,80 USD w stosunku do ropy Brent. Bloomberg Kompilacja danych z Ministerstwa Finansów Rosji i Giełdy Międzykontynentalnej.

„Teraz radzi sobie ze słabości po utracie swoich dawnych kluczowych rynków”, napisał zespół Yale, dodając, że strategiczna pozycja Rosji jako eksportera surowców „nieodwracalnie się pogorszyła”.