Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin jest gotowy do omówienia chińskiego planu wobec Ukrainy w rozmowach Xi

Prezydent Władimir Putin powiedział w poniedziałek swojemu chińskiemu odpowiednikowi Xi Jinpingowi, że Rosja jest otwarta na dyskusję na temat chińskich propozycji zakończenia walk na Ukrainie na początku rozmów na Kremlu.

„Jesteśmy zawsze otwarci na negocjacje” – powiedział Putin Xi, który był z pierwszą wizytą w Moskwie od czasu rozpoczęcia rosyjskiej interwencji wojskowej na Ukrainie w zeszłym roku.

„Z pewnością omówimy wszystkie te kwestie, w tym wasze inicjatywy, które oczywiście traktujemy z szacunkiem” – powiedział Putin.

Szczyt między prezydentem Rosji a chińskim przywódcą odbywa się w czasie, gdy Chiny starają się przedstawiać siebie jako neutralną stronę w konflikcie na Ukrainie.

Ale Waszyngton oskarżył Pekin o rozważenie eksportu broni do Moskwy – zarzutom Chiny stanowczo zaprzeczyły.

Trzydniowa podróż Xi jest także wyrazem poparcia dla izolowanego na arenie międzynarodowej Putina, zaledwie kilka dni po tym, jak sąd ds. zbrodni wojennych wydał nakaz aresztowania go pod zarzutem nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci.

Wkrótce po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku Wnukowo Xi powiedział, że jego wizyta da „nowy impuls” stosunkom chińsko-rosyjskim.

Rosyjskie media państwowe podały, że wicepremier Dmitrij Czernyszenko witał go na czerwonym dywanie, gdy wojskowa orkiestra dęta grała hymny obu krajów.

Podczas pierwszego spotkania z Putinem Xi pochwalił „bliskie stosunki” z Rosją, a rosyjski prezydent powiedział, że oba kraje mają „wiele wspólnych celów i zadań”.

Obaj będą kontynuować rozmowy we wtorek.

„konstruktywna rola”

Obaj przywódcy mają przedyskutować 12-punktowe stanowisko Chin w sprawie konfliktu na Ukrainie, które zawiera wezwanie do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich państw.

Putin z zadowoleniem przyjął komentarze Pekinu na temat Ukrainy jako znak, że jest gotowy do odegrania „konstruktywnej roli” w zakończeniu konfliktu.

Jednak w poniedziałek Kijów ponowił apele do Rosji o wycofanie wojsk z Ukrainy.

READ  Wiadomości z Izraela: Przywódca protestu obiecuje, że prace będą kontynuowane po tym, jak Netanjahu odłożył reformy sądownictwa

„Oczekujemy, że Pekin wykorzysta swoje wpływy na Moskwę, aby zakończyć agresywną wojnę z Ukrainą” – powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko w uwagach przesłanych do Agence France-Presse.

Dzień przed przybyciem Xi niepokorny Putin udał się do kontrolowanego przez Rosję ukraińskiego miasta Mariupol. Była to jego pierwsza wizyta na terytorium przejętym od Kijowa od czasu przekroczenia granicy przez siły rosyjskie w lutym 2022 roku.

Wizyta Xi ma również miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina pod zarzutem nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci.

Obiektywny i sprawiedliwy

Pekin powiedział w poniedziałek, że MTK powinien unikać tego, co nazywa „upolitycznieniem i podwójnymi standardami” i szanować zasadę immunitetu dla głów państw.

Rzecznik MSZ Wang Wenbin powiedział na regularnej odprawie, że sąd powinien „trzymać obiektywne i bezstronne stanowisko” oraz „szanować immunitet jurysdykcyjny głów państw wynikający z prawa międzynarodowego”.

Rosja poinformowała, że ​​wszczęła śledztwo z głównym prokuratorem MTK, Karimem Khanem, mówiąc, że oskarżył „osobę znaną jako niewinna” o planowanie „ataku na przedstawiciela obcego państwa chronionego międzynarodowo”.

Pekin i Moskwa zbliżyły się w ostatnich latach do partnerstwa, które służyło jako dyplomatyczny bastion przeciwko Zachodowi.

Chiny skrytykowały to, co postrzegają jako prowadzoną przez Stany Zjednoczone kampanię nacisku na Rosję, ponieważ Moskwa kontynuuje swoje wysiłki militarne na Ukrainie, wzywając zamiast tego do tego, co nazywają „neutralną” mediacją w konflikcie.

„Żaden kraj nie powinien dyktować porządku międzynarodowego” – napisał Xi w artykule opublikowanym w poniedziałek przez rosyjską gazetę.

„Chiny zawsze zajmowały obiektywne i bezstronne stanowisko oparte na meritum sprawy i aktywnie promowały rozmowy pokojowe” – dodał.

Obserwując uważnie

Stanowisko Pekinu spotkało się z krytyką ze strony krajów zachodnich, które twierdzą, że Chiny zapewniają dyplomatyczną osłonę dla interwencji wojskowej Moskwy.

READ  Francuska skrajna prawica chce flagi Unii Europejskiej z Łuku Triumfalnego

Twierdzą, że chińskie propozycje są pełne wielkich zasad, ale mało praktycznych rozwiązań.

Stany Zjednoczone powiedziały w zeszłym tygodniu, że propozycje Chin po prostu wzmocnią „rosyjską inwazję” i pozwolą Kremlowi przygotować się do nowej ofensywy.

„Nie popieramy w tej chwili wezwań do zawieszenia broni” – powiedział w piątek rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby.

„Z pewnością nie popieramy wezwań do zawieszenia broni, którego ChRL zażądałaby na spotkaniu w Moskwie, co byłoby po prostu korzystne dla Rosji” – powiedział, odnosząc się do Chińskiej Republiki Ludowej, oficjalnej nazwy kraju.

Analitycy twierdzą, że posunięcia Xi raczej nie doprowadzą do zaprzestania działań wojennych, ale jego podróż będzie uważnie obserwowana w zachodnich stolicach.

The Wall Street Journal poinformował, że Xi może również planować swoją pierwszą rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim od początku konfliktu.

Zełenski powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem.