Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przyjaźń polsko-turecka daje nadzieję światowej dyplomacji

Przyjaźń polsko-turecka daje nadzieję światowej dyplomacji

Oba kraje, które mają wiele wspólnych cech, takich jak historia kulturowa, żywność i dyplomacja, wzmocniły współpracę i stosunki dwustronne, zwłaszcza w związku z ostatnimi pozytywnymi wydarzeniami w dziedzinie bezpieczeństwa, Turcji i Polski. Ciągły rozwój i negocjacje Oba kraje są pełnoprawnymi członkami NATO i pragną zintensyfikować współpracę poprzez inicjatywy i inwestycje w dziedzinie kultury i bezpieczeństwa.

Oficjalne stosunki dyplomatyczne między nimi zostały nawiązane między Imperium Osmańskim a Rzeczpospolitą Obojga Narodów w XV wieku. W 2013 roku Polska i Turcja obchodziły 600-lecie stosunków dyplomatycznych. Historia stosunków dwustronnych sięga 1414 roku, kiedy to sułtan osmański Mehmet I lebelebi był stolicą Imperium Osmańskiego, przyjmując na swój dwór w Bursie pierwszych polskich przedstawicieli dyplomatycznych.

Polska wieś w Stambule

Oto kilka ważnych przykładów więzi kulturowych między tymi dwoma krajami. Na przykład w 1842 roku polscy żołnierze powstania listopadowego, zwanego też wojną polsko-rosyjską, założyli osadę we wsi Poloneskoy (miasto Polaków), na wschód od Stambułu. Wieś historycznej metropolii, zwana również „Adampol”, odgrywa znaczącą rolę w dostarczaniu unikalnych wspomnień kulturowych dla obu krajów. Obecnie wieś liczy 1000 obywateli tureckich polskiego pochodzenia, którzy są głównie imigrantami polskich żołnierzy. Jednak około 4% społeczności posługuje się biegle językiem polskim. Ta grupa mniejszościowa dokłada wszelkich starań, aby podtrzymać swoją kulturę narodową. We wsi znajduje się cmentarz polski, muzeum upamiętniające jej historię oraz kościół pw. Każdego lata jego mieszkańcy organizują festiwal muzyczny, zapraszając do Polonowskiego narodowe zespoły folklorystyczne i różnych atrakcyjnych gości.

Aspekt ekonomiczny

Ponadto stosunki gospodarcze i handlowe dają impuls do silnych relacji turecko-polskich. W 2018 r. handel dwustronny między dwoma krajami wyceniono na 6,45 mld USD (turecki eksport: 3,34 mld USD; import: 3,1 mld USD). Części i części do pojazdów mechanicznych, wysokoprężnych silników tłokowych oraz wołowiny to główny import Turcji z Polski. Turcja eksportuje do Polski głównie samochody, części i części do pojazdów mechanicznych oraz wyposażenie ciągników.

READ  Mennica Polska SA: Mennica Polska oferuje teraz „zbliżeniowy BLIK” jako formę płatności za zakup biletów komunikacji miejskiej

W latach 2002-2018 polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Turcji wyniosły 36 mln USD, podczas gdy tureckie BIZ w Polsce wyniosły 78 mln USD. W 2018 roku do Turcji przyjechało o 118% więcej polskich odwiedzających niż rok wcześniej.

Obecnie w tych krajach obroty handlowe wynoszą około 6 miliardów dolarów, a jak niedawno podkreślili ich prezydenci, celem jest teraz podniesienie go do 10 miliardów dolarów. W tym roku ma sięgnąć około 8 miliardów dolarów. Jeśli chodzi o turystykę, cel wyjazdu Turcji do Turcji ustalono na 1 milion odwiedzających, a następnie 3 miliony odwiedzających w ciągu trzech lat.

Pod koniec maja br. ministrowie obrony państw podpisali z Polską umowę o wartości 270 mln dolarów na szpiegowanie i zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV), pierwszego państwa członkowskiego NATO i UE, które kupiło tureckie drony. Zgodnie z umową Warszawa będzie miała 24 drony myśliwskie Proctor-DP2 i cztery zestawy bezzałogowych statków powietrznych z pociskami przeciwpancernymi.

Tymczasem Polska jest jednym z nielicznych państw członkowskich, które otwarcie popierają przystąpienie Turcji do Unii Europejskiej, a główni urzędnicy twierdzą, że postrzegają Turcję jako część Europy i wierzą w jej przyszłość w federacji. Polska, która w trudnych latach po I wojnie światowej stanęła po stronie Turcji, była pierwszym krajem europejskim, który podpisał traktat o przyjaźni z Republiką Turcji.

Ponieważ dyplomacja utknęła, a światowe konflikty nadal wywołują gniew między krajami, Turcja i Polska podejmują konkretne kroki w kierunku silnych negocjacji. Ta braterska współpraca daje nadzieję światowej dyplomacji. W perspektywie krótko- i długoterminowej nie dziwi silne stosunki dwustronne w każdej dziedzinie.