Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przerażające plastikowe skały znalezione na odległej wyspie

Przerażające plastikowe skały znalezione na odległej wyspie

Ogólny widok wyspy Trinidad w stanie Espiritu Santo w Brazylii. – Reuters/Plik

Wyspa Trynidad: Geologia wulkanicznej wyspy Trynidad w Brazylii fascynuje naukowców od lat, ale odkrycie skał wykonanych z plastikowych szczątków w tej odległej ostoi żółwi budzi niepokój.

Stopiony plastik zaplątał się w skały na wyspie, położonej 1140 kilometrów (708 mil) od południowo-wschodniego stanu Espiritu Santo, co zdaniem naukowców jest dowodem na rosnący wpływ człowieka na cykle geologiczne Ziemi.

„Jest to jednocześnie nowe i przerażające, ponieważ zanieczyszczenie dotarło do geologii” – powiedziała Fernanda Avelar Santos, geolog z Federalnego Uniwersytetu Paraná.

„Plastikowe skały” znalezione na wyspie Trinidad w stanie Espírito Santo są widoczne w laboratorium Federalnego Uniwersytetu Paraná w Kurytybie, w stanie Paraná, Brazylia, 7 marca 2023 r. – REUTERS

Santos i jej zespół przeprowadzili testy chemiczne, aby zobaczyć, jaki rodzaj plastiku zawierają skały.Nazywa się je „plastiglomeratami”, ponieważ składają się z mieszaniny ziaren osadowych i innych zanieczyszczeń, które są trzymane razem przez plastik.

Ustawiliśmy [the pollution] Pochodzi głównie z sieci rybackich i jest bardzo częstym wrakiem na plażach Trynidadu”.

Badacz Fernanda Avelar Santos trzyma „plastikowe skały” znalezione na wyspie Trynidad, stan Espírito Santo, w Laboratorium Uniwersytetu Federalnego Paraná, stan Kurytyba w Paraná, Brazylia, 7 marca 2023 r. – Reuters

” [nets] Prądy oceaniczne są przenoszone przez prądy oceaniczne i piętrzą się na plaży. Kiedy temperatura wzrasta, ten plastik topi się i staje się integralną częścią naturalnych materiałów plaży”.

„Plastikowe skały” znalezione na wyspie Trynidad widziano w laboratorium Federalnego Uniwersytetu Paraná w Kurytybie.

Wyspa Trynidad jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc ochrony żółwi zielonych (Chelonia midas), gdzie każdego roku przybywają tysiące, aby złożyć jaja. Jedynymi ludzkimi mieszkańcami Trynidadu są członkowie brazylijskiej marynarki wojennej, która utrzymuje bazę na wyspie i chroni gniazdujące żółwie.

„Miejsce, w którym znaleźliśmy te (plastikowe) próbki, to trwale zachowany obszar w Brazylii, w pobliżu miejsca, w którym żółwie zielone składają jaja” – powiedział Santos.

Santos mówi, że to odkrycie rodzi pytania o dziedzictwo ludzi na Ziemi.

„Dużo mówimy o antropocenie i to jest to” – powiedział Santos, odnosząc się do proponowanej epoki geologicznej określonej przez wpływ człowieka na geologię i ekosystemy planety.

„Zanieczyszczenia i śmieci w morzu oraz plastik niewłaściwie wyrzucany do oceanów stały się materiałami geologicznymi… zachowanymi w zapisach geologicznych Ziemi”.

READ  Naukowcy odkryli nową obcą planetę, która w swoim rdzeniu skrywa zadziwiającą tajemnicę.