Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wykonuje pierwsze zdjęcie egzoplanety |  nowości naukowe i technologiczne

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wykonuje pierwsze zdjęcie egzoplanety | nowości naukowe i technologiczne

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA wykonał pierwszy obraz planety poza naszym Układem Słonecznym.

Teleskop zarejestrował cztery różne widoki planety HIP 65426 b, gazowego olbrzyma o masie od 6 do 12 mas Jowisza.

„To przełomowy moment, nie tylko dla Webba, ale także dla astronomii w ogóle” – powiedział Sasha Hinckley, profesor fizyki i astronomii na Uniwersytecie w Exeter.

HIP 65426 b został odkryty w 2017 roku przez astronomów korzystających z Bardzo Dużego Teleskopu w Obserwatorium Południowym w Chile.

Jednak zdjęcia Webba ujawniają nowe szczegóły, których teleskopy naziemne nie będą w stanie wykryć ze względu na wewnętrzną podczerwoną poświatę ziemskiej atmosfery.

Jest to mała egzoplaneta mająca około 15 do 20 milionów lat – Ziemia ma 4,5 miliarda lat.

Wykonywanie bezpośrednich zdjęć egzoplanet jest wyzwaniem, ponieważ gwiazdy są jaśniejsze niż otaczające je planety – HIP 65426 b jest 10 000 razy słabszy niż jego gwiazda macierzysta w bliskiej podczerwieni i kilka tysięcy razy słabszy w średniej podczerwieni.

Webb ma kamerę bliskiej podczerwieni (NIRCam) i instrument średniej podczerwieni (MIRI), oba wyposażone w kręgi — zestawy malutkich masek, które blokują światło gwiazd.

„To było naprawdę imponujące, jak dobrze koronalne księgi Webba były w stanie stłumić światło gwiazdy macierzystej” – powiedział profesor Hinckley.

obrazek:
Teleskop zarejestrował cztery różne widoki planety, HIP 65426 b. Zdjęcie: NASA

Ponieważ planeta znajduje się około 100 razy dalej od swojej gwiazdy macierzystej niż Ziemia od Słońca, teleskop może z łatwością oddzielić ją od gwiazdy na zdjęciu.

„Zdobywanie tego zdjęcia było jak kopanie skarbów w kosmosie” – powiedziała Erin Carter, badaczka z tytułem doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim, która kierowała analizą zdjęć.

„Początkowo wszystko, co widziałem, to światło pochodzące od gwiazdy, ale dzięki starannemu przetwarzaniu obrazu udało mi się usunąć to światło i odkryć planetę”.

READ  Astronomowie odkryli gwiazdę w kształcie łzy, która, jak się spodziewają, wybuchnie w supernowej | nowości naukowe i technologiczne

Chociaż nie jest to pierwsze bezpośrednie zdjęcie egzoplanety wykonane z kosmosu, ponieważ Teleskop Kosmiczny Hubble’a wcześniej wykonywał bezpośrednie zdjęcia egzoplanet, to zdjęcie wskazuje drogę do przyszłych obserwacji, które ujawnią więcej informacji o egzoplanetach.

„Myślę, że najbardziej ekscytujące jest to, że dopiero zaczynamy” – powiedział Carter.

„Istnieje więcej zdjęć nadchodzących egzoplanet, które ukształtują nasze ogólne zrozumienie fizyki, chemii i morfologii. Możemy również odkryć nieznane wcześniej planety”.

teleskop w zeszłym miesiącu Odkryj niesamowite szczegóły Z galaktyki koła wózka i jego Wcześniej zauważyłem umierającą gwiazdę i „kosmiczny taniec”.