Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent Chin twierdzi, że zjednoczenie z Tajwanem jest „nieuniknione” przed kluczowym głosowaniem na wyspie – Politico

Prezydent Chin twierdzi, że zjednoczenie z Tajwanem jest „nieuniknione” przed kluczowym głosowaniem na wyspie – Politico

Prezydent Chin Xi Jinping w swoim niedzielnym przemówieniu noworocznym, zaledwie kilka tygodni przed wyborami na samorządnej wyspie, powiedział, że zjednoczenie kraju z Tajwanem jest „nieuniknione” i które mogą zmienić stosunki między obydwoma krajami.

„Ponowne zjednoczenie ojczyzny jest Historyczna nieuchronnośćPowiedział coś; Według raportu „Chiny z pewnością zostaną zjednoczone”. Oficjalne tłumaczenie Z jego słów.

W tekście dodaje się: „Wszyscy Chińczycy po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej powinni kierować się wspólnym poczuciem celu i uczestniczyć w chwale odmłodzenia narodu chińskiego”.

Chociaż Tajwan oddzielił się od Chin w wyniku wojny domowej w 1949 r., Pekin uważa samorządną wyspę liczącą 23 miliony ludzi za „święte terytorium” i nie wykluczył użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

Chiny w ostatnich miesiącach coraz bardziej zaostrzały swoją retorykę wobec Tajwanu i zwiększały presję militarną na wyspę poprzez regularne ćwiczenia w ostatnich miesiącach, krytykując jednocześnie Stany Zjednoczone za zatwierdzenie na początku tego miesiąca pomocy wojskowej dla Tajwanu w wysokości 300 mln dolarów. Waszyngton jest prawnie zobowiązany do dostarczenia wyspie broni potrzebnej do samoobrony.

Wypowiedzi Xi pojawiają się przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi na Tajwanie, które odbędą się 13 stycznia.

W zaciętym wyścigu Lai Ching-ti z rządzącej Partii Demokratycznej, która jest bardziej skłonna do niepodległości, walczy z Hu Yu-a z opozycyjnej Partii Kuomintang, która historycznie opowiadała się za zacieśnieniem stosunków z Chinami. dla każdego Obecnie występuje W sondażach obaj kandydaci dotychczas w trakcie kampanii wyborczej starali się podkreślać pokojowe stosunki z Pekinem.

READ  Aktualizacja czerwonej listy: dodano sześć krajów w związku z obawami o zmienność COVID