Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Justin Welby: Przywódcy polityczni muszą traktować przeciwników jak istoty ludzkie

Justin Welby: Przywódcy polityczni muszą traktować przeciwników jak istoty ludzkie

  • Napisane przez Emily Atkinson
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Justin Welby przemawia w programie Today w BBC Radio 4 w ramach gościa specjalnego redagowanego przez Dame Emmę Warmsley

Arcybiskup Canterbury nalegał, aby politycy nie traktowali swoich przeciwników jak wrogów, ale jak istoty ludzkie.

W rozmowie z BBC wielebny Justin Welby ostrzegł brytyjskich przywódców, aby unikali tematów powodujących podziały.

Powiedział jednak, że nasza zdolność do „głębokiego i nieniszczącego różnicowania się” jest powodem do nadziei.

Później wygłosi orędzie noworoczne, w którym zastanowi się nad globalnymi konfliktami i złoży życzenia „pokojowego roku 2024”.

Interwencja arcybiskupa miała miejsce podczas wywiadu dla programu Today w BBC Radio 4, którego redakcją jest Dame Emma Walmsley, dyrektor naczelna firmy farmaceutycznej GSK.

W skali globalnej w 2024 r. do urn uda się ponad połowa światowej populacji, a głosowanie odbędzie się w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Tajwan, Indie, Pakistan, Republika Południowej Afryki i Sudan Południowy.

Następne wybory powszechne w Wielkiej Brytanii muszą odbyć się przed końcem stycznia 2025 r., ale to premier Rishi Sunak decyduje, kiedy je rozpisać.

„Demokratyczne wybory to tak naprawdę pojednana wojna domowa” – stwierdził Welby. „Pojednanie to proces, w którym możemy znacząco się nie zgadzać, ale nie w sposób destrukcyjny”.

Zaznaczył, że aż do końca XVIII wieku w Wielkiej Brytanii o jej przywództwie decydowali „[standing] Na najbliższym dużym wzgórzu i… zabijają się nawzajem. „To nie jest to, co proponujemy”.

Arcybiskup dodał: „Ale to, co mamy i co daje mi nadzieję w tym kraju i w wielu innych krajach, to zdolność do głębokiego i nieniszczącego sprzeciwu. Udowodniliśmy to przez dziesięciolecia, a w niektórych przypadkach stulecia”.

Powiedział, że będzie to „wyzwanie roku”, wzywając przywódców do „porzucenia kwestii powodujących podziały”, które czynią ich przeciwników swoimi wrogami.

„Istotnie, musimy powiedzieć: mój przeciwnik nigdy nie jest moim wrogiem. Mój przeciwnik jest zawsze moim bliźnim. Gorąco się nie zgadzamy i nie zgadzamy się w bardzo ważnych sprawach, ale to są istoty ludzkie”.

W swoim noworocznym orędziu – które zostanie wyemitowane w BBC One w poniedziałek o 12:55 GMT – pan Welby opowie o nadziei na „pokojowy rok 2024” i zastanowi się nad wojnami między Izraelem a Hamasem, Rosją i Ukrainą.

Powie: „Jezus Chrystus mówi nam, abyśmy byli z tymi, którzy cierpią z powodu wojny i starali się zaprowadzić pokój. I ufali Bogu, który obiecuje pokój i sprawiedliwość”.

Welby opowie także o centralnej roli, jaką armia odegrała podczas koronacji króla Karola III i o tym, jak „ucieleśniała” ona temat „służby”. W rozmowie z RAF Brize Norton w Oxfordshire zauważy to samo zaangażowanie w służbę Jezusowi.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W swoim noworocznym orędziu pan Welby opowie o majowej koronacji króla Karola III

Powtórzył to zdanie podczas wywiadu dla programu Today, w którym nawoływał rządy, przedsiębiorstwa, branże i społeczności, aby starały się być „naszym najlepszym człowiekiem”.

Dzieje się tak, „kiedy Bóg jest w centrum naszego życia, kiedy służymy, a nie pragniemy, aby nam służono” – powiedział.

Skupił się szczególnie na rodzinie, którą określił jako „element składowy” społeczeństwa, i dodał: „Kiedy walczą, wszyscy powinniśmy się niepokoić.

„Tutaj uczymy się tolerancji, dobrych obyczajów społecznych i kochania się pomimo swoich wad. To piękna rzecz”.

Arcybiskup mówił także o „nadziei” na nadchodzący rok i zdrowsze społeczeństwo Wielkiej Brytanii.

Nawiązując do opowiadań A. A. Milne’a o Kubusiu Puchatku, opisał siebie jako „bliższego Kłapouchy niż Tygrysowi” i dodał: „Kłapouchy zawsze zakładają, że coś pójdzie nie tak. Tygrysy podskakują.

„Ale powodem, dla którego napawam optymizmem co do nadchodzącego roku w naszym narodzie, jest to, że mamy przed sobą niezwykłą historię pokonywania największych przeszkód – wznoszenia się ponad to, co najgorsze i zjednoczenia się, kiedy zajdzie taka potrzeba.

„W tym kraju nie ma problemu tak poważnego, abyśmy w przeszłości nie pokazywali, że jesteśmy w stanie go pokonać”.

W piątek Welby znalazł się wśród osób uhonorowanych na liście wyróżnień noworocznych. Został pasowany na rycerza Wielkiego Krzyża Królewskiego Zakonu Wiktoriańskiego (RVO) za osobistą służbę Koronie podczas koronacji w Opactwie Westminsterskim w maju.

Nagrody RVO są darem króla i przyznawane są niezależnie od Downing Street osobom, które osobiście zasłużyli królowi lub rodzinie królewskiej.

Arcybiskup odprawił nabożeństwo koronacyjne oraz powierzono mu namaszczenie i koronację króla Karola i królowej Kamilli.

Wywiadu z Justinem Welbym można wysłuchać w programie Today w BBC Radio 4 w poniedziałek 1 stycznia w godzinach 06:00–09:00 GMT Lub posłuchaj dźwięków BBC.

READ  Przybycie pierwszych amerykańskich posiłków do Polski, bo spodziewamy się kolejnych