Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydencie, Premierze, zjednoczcie się przeciwko „drugiej Lampeduzie” w Polsce – EURACTIV.com

Prezydencie, Premierze, zjednoczcie się przeciwko „drugiej Lampeduzie” w Polsce – EURACTIV.com

Prezydent Polski Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ogłosili wspólne stanowisko w sprawie proponowanej przez UE reformy migracyjnej i azylowej, powtarzając swój zdecydowany sprzeciw wobec proponowanego planu relokacji przed nadchodzącym nieformalnym szczytem przywódców bloków w Granadzie.

Podobnie jak Węgry, Polska zdecydowanie sprzeciwia się obowiązkowej zasadzie jedności zaproponowanej przez Komisję Europejską i zatwierdzonej przez Radę w lipcu.

„Nasze stanowisko w sprawie przymusowych relokacji jest spójne i niezmienne” – powiedział Duda na wspólnej odprawie z Morawieckim. Cytowany przez Kancelarię Prezydenta.

Premier zapowiedział, że polski rząd „zgłosi ostre weto wobec nielegalnej imigracji w Radzie Europy”.

Podczas gdy Morawiecki udaje się do Hiszpanii na posiedzenie Rady Europejskiej, Duta uczestniczy w szczycie grupy narodów Areolos w Porto w Portugalii. Prezydent powiedział, że pakiet imigracyjny będzie omawiany na tych dwóch spotkaniach.

Reforma migracyjna UE stała się głównym tematem debaty w obecnej kampanii wyborczej w Polsce, a rządząca konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oskarża swoich przeciwników politycznych, głównie Platformę Obywatelską (PO) Donalda Tuska, o chęć przyjęcia tysięcy nielegalnych muzułmanów . Imigranci pod presją UE.

PiS często przywołuje kryzys migracyjny z 2015 roku, kiedy rząd PO przyjął ustaloną kwotę migrantów w ramach unijnego planu relokacji.

Kiedy w 2015 r. do władzy doszedł PiS, a jego kandydat Duda wygrał wybory prezydenckie pod koniec tego samego roku, stanowisko Polski uległo zdecydowanej zmianie – zauważył Duda, która zawsze stanowczo sprzeciwiała się systemowi kwotowemu i temu, co nazywa przymusową relokacją migrantów. .

„Polska wywiązuje się ze swojego obowiązku ochrony granic państwowych i zewnętrznych UE” – powiedział Duda, odnosząc się do ostatniego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, gdzie Polska zbudowała barierę uniemożliwiającą przedostanie się tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. kraj.

„Dla Komisji granice są przestarzałe”

Tymczasem Tuda i Morawiecki zaapelowali do Polaków o udział w ogólnokrajowym referendum, które odbędzie się 15 października równolegle z wyborami parlamentarnymi.

READ  Rynek zamówień publicznych w Polsce

„Czy popierasz wpuszczenie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w ramach mechanizmu przymusowej relokacji narzuconego przez europejską biurokrację?” – czyta jedno z pytań w ankiecie. To i pozostałe pytania były przez wielu komentatorów krytykowane jako skierowane pod adresem PO i Donalda Tuska.

„Jesteśmy w punkcie zwrotnym w sposobie traktowania polskiej suwerenności i granic. Dla PO i Komisji Europejskiej granice są przestarzałe” – powiedział na konferencji Morawiecki.

Zapewnił, że rząd nigdy nie przystanie na żądania Berlina i Brukseli, dodając, że „nie chcemy kolejnej Lampedusy w Polsce”.

Wbrew temu, co twierdzi PiS, w nowym unijnym planie migracyjnym relokacja nie jest obowiązkowa. Zasada obowiązkowej solidarności oznacza, że ​​kraj, który nie chce przyjąć osób ubiegających się o azyl, może wnieść finansowy lub operacyjny wkład w zarządzanie migracją w obozie.

Polski rząd uważa jednak, że obowiązek płacenia każdemu nieprzyjętemu migrantowi jest formą kary za odmowę udziału w akcji przesiedleńczej.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV