Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne otrzymują od państwa ofertę na wydzielenie węgla

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne otrzymują od państwa ofertę na wydzielenie węgla

(Bloomberg) – Polskie przedsiębiorstwa państwowe otrzymały od państwa oferty zakupu aktywów emitujących węgiel, co jest kluczową częścią planu przyspieszenia przejścia kraju na czystszą energię.

Ta reklama nie została jeszcze przesłana, ale dalszy ciąg Twojego artykułu znajduje się poniżej.

dystrybucja

Proponowana umowa skutkowałaby długo oczekiwanym przekazaniem elektrowni węglowych i kopalń agencji rządowej o nazwie NABE. Pomoże to zakładom użyteczności publicznej uzyskać finansowanie potrzebne do ponownego ukierunkowania wytwarzania energii na odnawialne źródła energii. Polska, która otrzymuje ponad 70% swojej energii elektrycznej z węgla, znajduje się pod presją, aby spełnić unijne cele zerowej emisji netto.

W ramach oferty rząd zaproponował PGE SA, największemu producentowi energii w Polsce, 849 mln zł (214 mln USD) za jego aktywa, w tym największą w kraju elektrownię w Bełchatau, w zamian za zapłatę 5,4 mld zł w węglu . Dług roślin w ciągu ośmiu lat.

Czytaj więcej: Węglowy spin-off w stylu niemieckim zdobywa fanów w Polsce o wysokim poziomie emisji CO2

Osobno państwo wyceniło aktywa węglowe Tauron Polska Energia SA na 1 zł, ale proponuje też spłatę 6,33 mld zł długu wobec spółki po przeprowadzeniu odrębnej oferty. Elektrownie węglowe Enei SA wyceniono na 3,11 mld zł, z obietnicą spłaty 2,38 mld zł długu w ciągu ośmiu lat. Najmniejszej spółce Energa SA zaoferowano za swoje zakłady 153 mln zł.

Oferty są podstawą do dalszych negocjacji z przedsiębiorstwami energetycznymi, a do zawarcia umowy dojdzie dopiero wtedy, gdy wszystkie przedsiębiorstwa zgodzą się na proponowane poddostawy.

READ  Microsoft i Lightsource BP łączą siły, aby dokonać przełomu w energetyce słonecznej w Polsce